ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პრეზიდენტი, სერ სუმა ჩაკრაბარტი საქართველოს 5 და 6 სექტემბერს სტუმრობდა, რათა განეხილა ქვეყნის ეკონომიკური საქმიანობის შემდგომი გაძლიერების გზები.
სერ სუმა შეხვდა პრემიერ მინისტრს გიორგი კვირიკაშვილს და სხვა მაღალჩინოსნებს და სტუმარი იყო ინვესტორთა საბჭოს სხდომაზე, რომელიც წარმოადგენს საქართველოს მთავრობასა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის მიერ 2015 წლის მაისში შექმნილ პლატფორმას საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგისთვის.
ინვესტორთა საბჭომ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა საქართველოს საინვესტიციო კლიმატის გაუმჯობესებაში, კერძო სექტორის განვითარებაში და კარგი მმართველობის ხელშეწყობაში.
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების
ბანკი 2017 წელს საქართველოში 250 მილიონი ევროს ინვესტირებას განახორციელებს
„იგრძნობოდა ერთობლივი ძალისხმევა საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობის შემდგომი გაუმჯობესებისთვის“, - განაცხადა სერ სუმა შეხვედრების შესახებ. „ეს ასევე დასტურდება ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის ინვესტიციების მაღალი მოცულობით. უკვე ახლა ქვეყანა არის ერთ-ერთი უმსხვილესი პარტნიორი ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის მიხედვით და რეკორდული 2016 წლის შემდეგ, დაახლოებით 250 მილიონი ევროს ახალი ინვესტიციით, ჩვენ წელს უფრო მაღალი შედეგისკენ მივდივართ“.
2016 წლის დეკემბერში ქვეყნის სტრატეგიაში განსაზღვრული ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პრიორიტეტები საქართველოში შემდეგია:
- კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობის ხელშეწყობა
- ადგილობრივი კაპიტალის ბაზრის განვითარება
- ადგილობრივი კომპანიების რეგიონალური გაფართოება.
ბანკი, რომელმაც დღესდღეობით საქართველოში 2,8 მილიარდი ევროს ინვესტირება განახორციელა, არის EU4Business-ის პროგრამების განმახორციელებელი ძირითადი პარტნიორი და ის ევროკავშირთან ერთობლივად აფინანსებს პროგრამებს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ექვს ქვეყანაში.

The President of the European Bank for Reconstruction and Development, Sir Suma Chakrabarti, visited Georgia on 5 and 6 September to discuss ways of further strengthening the country’s economic performance.
Sir Suma met Prime Minister Giorgi Kvirikashvili and other top government ministers and was a guest at a session of the Investors’ Council, a platform for public-private dialogue set up by the Georgian Government and EBRD in May 2015.
The Investors’ Council has assumed a leading role in improving the investment climate in Georgia, promoting private sector development and good governance.
EBRD investing over EUR 250m in Georgia in 2017
“We could sense a joint determination to work towards further improving Georgia’s economic performance,” said Sir Suma of the meetings. “This is also illustrated in the EBRD’s high volume of investments. Already the country is one of our largest partners in terms of GDP per capita and, after a record year in 2016, with close to EUR 250 million of new investments, we are on course towards an even stronger result this year.”
The EBRD’s priorities for Georgia, defined in its December 2016 country strategy, are:
• supporting competitiveness of the private sector
• developing the local capital market, and
• regional expansion of local companies
The Bank, which to date has invested a total of EUR 2.8 billion in Georgia, is a major partner in delivering EU4Business programmes, co-funded by the EU, in the six Eastern Partnership countries.