ევროკავშირი ადგილობრივ საფინანსო ინსტიტუტებს დაფინანსებით და გარანტიებით უზრუნველყოფს, რათა მათ, თავიანთ მხრივ, სესხების გაცემა შეძლონ. კერძოდ, ამ გზით ადგილობრივ გამსესხებლებს შესაძლებლობა აქვთ, მცირე და საშუალო ბიზნესებს შესთავაზონ უფრო ხელმისაწვდომი დაფინანსება — მაგალითად, დაბალპროცენტიანი სესხები, სესხის ხანგრძლივი ვადა, დაბალი საგარანტიო მოთხოვნები და, ზოგიერთ შემთხვევაში, სესხის არა უცხოურ ვალუტაში, არამედ ლარში გაცემის შესაძლებლობა. თქვენ შეგიძლიათ, უფრო დეტალურად გაეცნოთ ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ რას გთავაზობენ EU4Business ინიციატივის ფარგლებში მოქმედი ქართული ბანკები: EBRD, TBC ბანკი, TBC Leasing, საქართველოს ბანკი, ბაზისბანკი, სს „პროკრედიტ ბანკი საქართველო“, JSC Credo Bank, მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია "კრისტალი".
აი, რამდენიმე მაგალითი იმისა, თუ როგორ შეძლეს მცირე და საშუალო მეწარმეებმა აღნიშნული შეთავაზებებით სარგებლობა:
ნათია ხელაია, „ფუდ ალიანსის“ ფინანსური დირექტორია. მისმა კომპანიამ, რომელიც მაღალი ხარისხის გაყინულ პურ-ფუნთუშეულს აწარმოებს, სესხი EU4Business-EBRD-ის ერთობლივი საკრედიტო ხაზიდან 15%-იანი ქეშბექის შესაძლებლობით მიიღო. შედეგად, საწარმომ საჭირო ინვენტარი და ტექნიკა შეისყიდა, რამაც კომპანიის ეფექტიანობა 50%-ით გაზარდა.
მიხეილ მელუამ დაფნის ფოთლის მწარმოებელი თავისი კომპანიის, Black Sea Laurus, საწარმოო პოტენციალის გაზრდა, თანამედროვე დანადგარების შეძენა და ევროკავშირის სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დამკვიდრება EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზის მხარდაჭერით შეძლო. შედეგად, Black Sea Laurus-მა დამატებით 8 მუდმივი და 100-მდე სეზონური სამუშაო ადგილი შექმნა და თავისი პროდუქცია ევროპის ბაზარზე გაიტანა, რასაც წარმოებისა და შემოსავლების გაორმაგებაც მოჰყვა.
ევროკავშირი სხვადასხვა ტიპის მცირე და საშუალო საწარმოებს განსხვავებულ შესაძლებლობებს სთავაზობს. მაგალითად, ევროკავშირი შეღავათიანი სესხებით უზრუნველყოფს მიკროსაწარმოებს, დაბალი შემოსავლის მქონე შინამეურნეობებს და ისეთ სფეროებში მოღვაწე მცირე და საშუალო ბიზნესებს, როგორიცაა აგროკვება, წარმოება, მომსახურება და უძრავი ქონება. არანაკლებ მიმზიდველი შესაძლებლობები არსებობს იმ ბიზნესებისთვის, რომელთაც ევროკავშირთან ვაჭრობის გაზრდა და თავიანთი წარმოების ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად განახლება სურთ. ამასთან, ხელსაყრელი შეთავაზებებით სარგებლობა შეუძლიათ იმ მცირე და საშუალო საწარმოებსაც, რომლებსაც ქალები ხელმძღვანელობენ.
თუ გსურთ, უფრო დაწვრილებით მიიღოთ ინფორმაცია ევროკავშირის პარტნიორი ბანკების მიერ შეთავაზებული პირობების შესახებ, ეწვიეთ EU4Business ვებსაიტს ან დაუკავშირდით პირდაპირ ბანკს. არ დაგავიწყდეთ, ახსენოთ პროგრამა. ეს ძალიან მარტივია!
დიახ, ხელმისაწვდომია!
მაგალითად, საკვების წარმოების გაუმჯობესებისკენ და სოფლად სიღარიბის შემცირებისკენ მიმართულ ყველაზე ეფექტიან და მდგრად ადგილობრივ ინიციატივებს გრანტების მიღება UNDP-ის მიერ გახორციელებული ENPARD III პროგრამის ფარგლებში შეუძლიათ.
იმისთვის, რომ თქვენი კომპანიის მსგავსმა მცირე და საშუალო საწარმოებმა ზრდა შეძლონ, ევროკავშირი მხარდაჭერას სთავაზობს ადგილობრივ ბიზნეს ასოციაციებსა და სააგენტოებს. გაეცანით ინფორმაციას ბიზნესის განვითარების შესაძლებლობების შესახებ, აირჩიეთ თქვენს საჭიროებებზე მორგებული შეთავაზება და პირდაპირ დაუკავშირდით ორგანიზაციას!
ინიციატივის, „ევროკავშირის ინოვაციური პროექტი საქართველოში კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობისთვის“, ფარგლებში, სანერგეების მფლობელებს შეუძლიათ, დაესწრონ ტრენინგებსა და სემინარებს და მიიღონ პრაქტიკული ცოდნა ნერგების წარმოების საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოებისა და ევროპულ ქვეყნებში არსებული საუკეთესო პრაქტიკების შესახებ.
EU4Business პროექტი, „მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა“, გასტრონომიული ტურიზმისა და ორგანული სოფლის მეურნეობის სფეროებში მომუშავე ადგილობრივ ბიზნესებს დააინტერესებთ. ამ ინიციატივის ფარგლებში მათ შეუძლიათ მოიძიონ ინფორმაცია თანამშრომლობის და შემოსავლის მიღების შესაძლებლობების შესახებ და დაამყარონ ახალი კონტაქტები.
ENPARD III პროექტი ფერმერებს, სასოფლო საქმიანობაში ჩართულ შინამეურნეობებს, კოოპერატივებსა და სოფლად მოღვაწე სხვა მცირე და საშუალო საწარმოებს გაუმჯობესებულ მომსახურებაზე და რესურსებზე წვდომით უზრუნველყოფს. ინიციატივა მათ ეხმარება, ისარგებლონ ფერმერთა საპილოტე აქტივობებით — მათ შორის, სხვადასხვა ტიპის დემონსტრაციებით, ინფორმაციის გამავრცელებელი ღონისძიებებით და ტრენინგით.
თუ თქვენ ბიზნესს მშენებლობის, ტურიზმის ან ტანსაცმლის წარმოების სექტორში ფლობთ, შეიძლება დაგაინტერესოთ ევროკავშირის პროექტმა, „კლასტერები განვითარებისთვის – უკეთ განვითარებული ბიზნესი საქართველოში“, რომელსაც გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ) ახორციელებს. პროექტი მცირე და საშუალო საწარმოების კონკურენტუნარიანობის ზრდას კლასტერების განვითარების გზით უწყობს ხელს.
თუ კოდირებისა და ტექნოლოგიური მეწარმეობისთვის საჭირო უნარების განვითარება გსურთ, EU4Business-ის „ახალგაზრდული ტექნოლოგიური კლუბების ქსელის“ პროგრამა სწორედ თქვენთვისაა. ინიციატივის ფარგლებში, მომდევნო 3 წლის განმავლობაში საქართველოს 8 რეგიონში არსებულ 100 სკოლასა და პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში კოდირებისა და ტექნოლოგიური მეწარმეობის კლუბები დაარსდება.
ბიზნესებს, რომელსაც ქალები ხელმძღვანელობენ, სარგებელს მოუტანს „ქალები ბიზნესში“ საკონსულტაციო პროგრამა, რომელსაც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) ახორციელებს. პროგრამის მიზანია, უზრუნველყოს მეწარმეები ბიზნესის ტრანსფორმაციისთვის საჭირო ნოუ-ჰაუთი. ეს მოიცავს ისეთ თემებს, როგორიცაა ვებსაიტის შესაქმნელად საჭირო ცოდნა, ISO-ს ხარისხის მართვის სისტემის დანერგვა, ენერგოეფექტიანობის გაუმჯობესება თუ ადამიანური რესურსების მართვის ეფექტიანობის გაზრდა. პროგრამით შეთავაზებული დახმარება, როგორც წესი, ითვალისწინებს კვალიფიცირებულ ადგილობრივ კონსულტანტებთან მუშაობასაც, მომსახურების თვითღირებულების ნაწილი კი ანაზღაურდება.
ფინანსურ მხარდაჭერასთან ერთად, სხვადასხვა პროგრამა თავისუფალი ვაჭრობის შესაძლებლობების უკეთ ათვისების მსურველ მცირე და საშუალო ბიზნესებს კონსულტაციებსა და ბიზნესის განვითარების ახალ გზებსაც სთავაზობს. ეს პროგრამებია: ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) მიერ განხორციელებული EU4Business-ის ინიციატივა, DCFTA Initiative East, რომელიც აგროკვების სექტორში მომუშავე მცირე და საშუალო საწარმოებს უჭერს მხარს; ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) მიერ განხორციელებული EU4Business-ის DCFTA პროგრამა, რომელიც საწარმოებს DCFTA-ის ფარგლებში არსებული შესაძლებლობების გამოყენებასთან დაკავშირებული გამოწვევების დაძლევაში ეხმარება; EU4Business-ის „ღრმა და ყოვლისმომცველ სავაჭრო სივრცეში მცირე და საშუალო ბიზნესის პირდაპირი დაფინანსების ფონდი“, რომელიც მცირე და საშუალო ბიზნესს კვალიფიციური კაპიტალური საინვესტიციო პროექტების პოვნაში უწყობს ხელს.
თქვენ იმის შესაძლებლობაც გეძლევათ, რომ ეროვნულ დონეზე მიმდინარე რეფორმების შესახებ გამოთქვათ საკუთარი აზრი. ამ გზით თქვენ მთავრობას იმ საკითხების უკეთ გააზრებაში დაეხმარებით, რომლებიც თქვენი საწარმოს მსგავს მცირე და საშუალო ბიზნესზე ახდენს გავლენას. ეს რომ შეძლოთ, პირველ რიგში, გაეცანით იმ აქტივობებს, რომლებსაც ევროკავშირი საქართველოში ბიზნესის ხელშემწყობი გარემოს შესაქმნელად უჭერს მხარს.
ეს მართლაც შესანიშნავი გზაა თქვენი ბიზნესის გასაფართოებლად! უფრო მეტიც — ჩვენ თქვენთვის საინტერესო შეთავაზებები გვაქვს.
პროექტი, EU4Business: კომპანიების დაკავშირება, მხარს უჭერს იმ მცირე და საშუალო ბიზნესებს, რომლებიც ევროკავშირის ქვეყნებში ახორციელებენ ექსპორტს. თქვენ აქ შეგიძლიათ, ტრენინგის, ქოუჩინგისა და ევროკავშირში არსებულ კომპანიებთან კონტაქტების დამყარების შესაძლებლობებით ისარგებლოთ.
EU4Business-ის აღმოსავლეთ პარტნიორობის Trade Helpdesk პროექტი დაგეხმარებათ, გამოავლინოთ ვაჭრობისას წარმოქმნილი დაბრკოლებები და უკეთ გაიაზროთ ის მარეგულირებელი და პროცედურული საკითხები, რომლებიც საქონლითა და მომსახურებით ვაჭრობას უკავშირდება. სულ მალე კი ხელმისაწვდომი იქნება ონლაინ პლატფორმაც, სადაც შეძლებთ, გაეცნოთ სავაჭრო ინფორმაციას ტარიფების, არა-სატარიფო ზომების, გადასახადების, სავაჭრო სტატისტიკისა თუ სხვადასხვა პროცედურის შესახებ.
მათი რაოდენობა იმაზე მეტია, ვიდრე წარმოგიდგენიათ!
2019-2020 წლებში საქართველოში EU4Business ინიციატივის საშუალებით 55,181-მა მცირე და საშუალო ბიზნესმა მიიღო მხარდაჭერა. მათ შორის, 5,621-მა მეწარმემ ევროკავშირის მცირე და საშუალი ბიზნესის მხარდამჭერი პროგრამების ფარგლებში მიიღო სესხი, რომლის საერთო მოცულობაც €307.25 მილიონს შეადგენს. ამასთან, მცირე და საშუალო ბიზნესმა 48,642-ზე მეტი საკონსულტაციო მომსახურებით ისარგებლა. ინიციატივის მიერ მხარდაჭერილი მცირე და საშუალო მეწარმეების შემოსავლის მაჩვენებელი კი 2020 წელს 9.4%-ით გაიზარდა და მთლიანობაში, დაახლოებით, €69.86 მილიონი შეადგინა. აღნიშნული მხარდაჭერის შედეგად მხოლოდ 2020 წელს 10,055 ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა.
აი, მცირე და საშუალო მეწარმეების წარმატების ისტორიებიც:
განო მელითაურმა EU4Business-ის მხარდაჭერით ისარგებლა და პანდემიის პირობებში შეიძინა ახალი საკერავი მოწყობილობა, რათა მის კომპანიას, „კომბინიზონას“ მუშაობა არ შეეწყვიტა. შედეგად, წარმოების შეფერხების ნაცვლად, კომპანიამ სახის ანტიბაქტერიული ნიღბებისა და დამცავი აღჭურვილობის შექმნა დაიწყო, მეტი ადამიანი დაასაქმა და დიდი ოდენობით ნიღბები უფასოდაც კი დაარიგა.
„აგრითრეიდის“ დამფუძნებლებმა, ბაია სალუქვაძემ და ლევან ბოლქვაძემ გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) და ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი ENPARD-ისა და EU4Business-ის ინიციატივის ფარგლებში შეიძინეს კალიბრაციის ახალი ხაზი, ვერტიკალური ლიფტი და კონვეიერი. „აგრითრეიდს“ ამჟამად კახური თხილი ექსპორტზე პირდაპირ ჩინეთში გააქვს, რაც, თავის მხრივ, ექსპორტის შესაძლებლობების კიდევ უფრო გაფართოებას უწყობს ხელს.
თუ გსურთ გაეცნოთ წარმატების სხვა ისტორიებსაც, დააწკაპუნეთ აქ და მიიღეთ ინფორმაცია სხვადასხვა სფეროში მომუშავე იმ ქართული მცირე და საშუალო საწარმოების შესახებ, რომლებმაც უკვე ისარგებლეს ევროკავშირის მხარდაჭერით.

The EU offers financing and guarantees to local financial institutions to unlock lending. This makes it possible for the local lender to provide more affordable financing to SMEs. For instance, you could benefit from lower-interest loans, longer repayment terms, lower collateral requirements, including some loans based in lari instead of foreign currencies. Check what these banks in Georgia have to offer under the EU4Business Initiative: EBRD, TBC Bank JSC, TBC Leasing, JSC Bank of Georgia, JSC BasisBank, JSC ProCredit Bank Georgia, JSC Credo Bank, JSC MFO Crystal.
Here are some examples of SME owners who benefited:
Natia Khelaia, CFO at Food Alliance, a company offering high-quality frozen pastry, received a loan of through the EU4Business-EBRD Credit Line, which includes a 15% cash-back incentives funded under the EU4Business initiative. This enabled the company to add necessary inventory and equipment to its factory, expanding production while increasing efficiency by 50%.
Mikheil Melua expanded production capacity of his bay leaf production company Black Sea Laurus, acquired modern equipment, and established food safety standards in line with EU practice with support from the EU4Business-EBRD Credit Line. As a result, Black Sea Laurus generated 8 new permanent and some 100 seasonal local jobs, and launched exports to European markets, doubling production and income both.
The EU offers a wide range of options for different types of SMEs. For instance, the EU provides concessionary loans to underserved micro-enterprises and low-income households as well as SMEs in the agri-food sector, manufacturing, services, real estate. There are also attractive opportunities for the businesses seeking to boost trade with the EU and upgrade their businesses to the EU standards as well as for the women-led SMEs.
You can check the conditions for the EU partner banks on the EU4Business website and just call the bank directly. Remember to mention the programme. Very simple!
Yes, there are!
For instance, the most efficient and sustainable local solutions to improve food production and reduce rural poverty may get grants under the ENPARD III programme implemented by the UNDP.
To support SMEs like yours, the EU assists local business associations and agencies, leading to SME growth. Just check all available business development opportunities, pick the one that suits your needs, and get in touch directly with the organisation!
Under the project “EU Innovative Action for Private Sector Competitiveness in Georgia”, nursery owners can attend a series of trainings and workshops to receive practical knowledge on how to align the Georgian production of seedlings with the international standards and best practices of European countries.
The EU project “Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture” (GRETA), offers support to local initiatives in sustainable gastronomic tourism and organic agriculture. Local businesses can get the relevant knowledge, find out about opportunities of cooperation and earning income, and make new contacts.
Under the ENPARD III project, farmers, rural households, cooperatives and other small and medium enterprises in rural areas can apply for access to better services and inputs. They can benefit from pilot activities for farmers including various types of demonstration, information dissemination, and training.
If you own a business in the construction, tourism or apparel sectors, the Clusters 4 Development – Better Business Sophistication in Georgia project implemented by the GIZ might be of interest to you. It helps increase SME competitiveness through the development of clusters.
If you want to improve your coding and tech entrepreneurship skills, the Development of youth coding and tech entrepreneurial club networks programme may be for you – during the next 3 years, tech clubs will appear in 100 locations across 8 regions of Georgia.
Women-led businesses can benefit from the EU4Business Women in Business Advisory Programme implemented by the EBRD to access know-how to transform their businesses. This covers a wide range of topics, from the technical knowledge to build a website, for example, or to introduce a quality management system that meets ISO standards, improve energy efficiency or improve Human Resources management. These usually involve working with qualified local consultants with a portion of the net costs reimbursed.
Alongside financial support, the following programmes provide consultancy and business development opportunities for SMEs to better utilise the free trade opportunities: DCFTA Initiative East by EIB supports SMEs in the agri-food sector, and the DCFTA Programme by EBRD may help you to resolve the challenges in utilising the opportunities offered by the DCFTA. The DCFTA SME Direct Finance Facility helps SMEs identify quality capital investment projects.
You can even make sure your voice is heard in the national reform process and help your government to better understand issues affecting SMEs like yours! Just check the business enabling environment activities in Georgia supported by the EU.
Indeed, that’s a great way to scale up your business! And we have something interesting to offer.
The EU4Business: Connecting Companies project supports SMEs with exports going to EU countries. You can apply for training, coaching and even matchmaking with businesses in the EU.
The EU4Business Eastern Partnership Trade Helpdesk will facilitate you in identifying trade obstacles and better understanding regulatory and procedural issues in trading goods and services. Soon, this one-stop-shop online platform will be available that will offer access to trade information (tariffs, non-tariff measures, taxes, trade statistics and procedures).
Alongside financial support, the following programmes provide consultancy and business development opportunities for SMEs to better utilise the free trade opportunities: the DCFTA Initiative East by EIB supports SMEs in agri-food sector, and the DCFTA Programme by EBRD may help you to resolve the challenges utilising the opportunities offered by the DCFTA. The DCFTA SME Direct Finance Facility helps SMEs identify quality capital investment projects.
Between 2019-2020, 55,181 SMEs in Georgia received support through the EU4Business Initiative. Among those, a total of 5,621 entrepreneurs received loans for a total value of €307.25 million under EU programmes that support SMEs. Over 48,642 consultancy services were delivered to SMEs. The income of these supported SMEs rose by 9.4% in 2020 amounting to almost €69.86 million, and 10,055 new jobs were generated as a result of this support in 2020 alone.
Here are some success stories from SMEs like yours:
Gano Melitauri received EU4Business support to procure new sewing equipment in the middle of the pandemic so that her company Kombinezona did not have to halt production. Instead, they shifted their focus to making antibacterial face masks and protective gear, were able to employ more people, and distributed a good number of free masks.
Baia Saluqvadze and Levan Bolqvadze, co-founders of Agritrade, purchased a new calibration line, a vertical elevator, and conveyor with the support from the Food and Agriculture Organisation of the United Nations (FAO) and the EU as part of its ENPARD and EU4Business Initiative. Agritrade’s Kakheti hazelnuts can now be directly exported to China, generating more export opportunities.
Click here for more success stories to learn about Georgian SMEs that are doing business in many different areas and have benefitted from EU support.