საქართველოს სტრატეგიული კვლევისა და განვითარების ცენტრში (CSRDG) ახლახანს გაიმართა ყოველწლიური კონკურსის „სტუდენტები სოციალური მეწარმეობის მხარდასაჭერად“ გამარჯვებულთა დაჯილდოება. კონკურსი ორგანიზებული იყო ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში სახელწოდებითსოციალური მეწარმეობა - ეკონომიკური და სოციალური ცვლილებების ინოვაციური მიდგომა.
„სოციალურ საწარმოებს აქვთ რეალური სოციალური ზემოქმედების პოტენციალი, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც თანამშრომლები, მომხმარებლები და სხვა დაინტერესებული მხარეები არიან აქტიურად ჩართული,” განაცხადა ევროკავშირის დელეგაციის ადამიანის უფლებათა დაცვის დელეგაციის წარმომადგენელმა ივანე გოგოლმა და დასძინა: „ევროკავშირი ხელს უწყობს სოციალური საწარმოების იდეებს, რომელიც აერთიანებს სამეწარმეო სულისკვეთებას სოციალურ მიზნებთან".
კონკურსი 2012 წლიდან ყოველწლიურად ტარდება. ის მიზნად ისახავს ახალგაზრდებს შორის სოციალური მეწარმეობის კონცეფციის პოპულარიზაციას, ასევე საქართველოში სოციალური საწარმოებში ახალგაზრდების მიერ ინოვაციური პროექტების განხორციელების ხელშეწყობას. ტრენინგებისა და საველე ვიზიტების მეშვეობით, თექვსმეტი სტუდენტური გუნდი თეორიასა და პრაქტიკას გაეცნო, ხოლო ოთხმა ფინალისტმა გუნდმა მიიღო 1500 ლარი საკუთარი სოციალური პროექტის განსახორციელებლად, რომელიც მიზნად ისახავს სოციალური საწარმოების გაძლიერებას.
გამარჯვებული გუნდები არიან:
- პირველი ადგილი: პროექტის იდეა „ვიცი როგორ“, „ნუკრიანის სახელოსნოს“ სოციალური საწარმო
- მეორე ადგილი: პროექტის იდეა „სინერჯი“, „მწვანე საჩუქრის“ სოციალური საწარმო
- მესამე ადგილი: პროექტის იდეა „რაკედანი“, სოციალური კაფე „8+1“ სოციალური საწარმო
გამარჯვებულმა გუნდმა მიიღო სამოგზაურო გრანტი საერთაშორისო მასშტაბით სოციალური მეწარმეობის გასაცნობად, ხოლო ყველა მონაწილე გუნდმა მიიღო პრიზები.
„სოციალური მეწარმეობის პროექტი - ეკონომიკური და სოციალური ცვლილებების ინოვაციური მიდგომა" ხელს უწყობს სოციალური საწარმოს განვითარებას საზოგადოებრივი ორგანიზაციების შესაძლებლობების ზრდის გზით სოციალური და გარემოსდაცვითი მიზნების მისაღწევად და დაუცველი ჯგუფების ეკონომიკურად გასაძლიერებლად. იგი ითვალისწინებს სოციალურ მეწარმეებისთვის დახმარებას საქართველოს მასშტაბით, მთავრობასთან და ბიზნეს სექტორთან თანამშრონლობას, საკანონმდებლო და ფინანსური მხარდაჭერის მექანიზმების შემუშავების და სოციალური მეწარმეობის კონცეფციის პოლულარიზაციას მოსახლეობაში, განსაკუთრებით ახალგაზრდებს შორის.

The Centre for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) recently held an award ceremony for the winners of its annual competition ‘Students in Support of Social Enterprises’. The competition was organised as part of the EU-funded project Social Entrepreneurship – Innovative Approach for Economic and Social Changes
"Social enterprises have the potential to have real social impact, especially when involving employees, consumers and other stakeholders,” said Yvonne Gogoll, Human Rights Focal Point at the Delegation of the European Union to Georgia, adding:“The European Union promotes the ideas of social enterprises which is to combine societal goals with entrepreneurial spirit.”
The competition has been held annually since 2012. The aim is to promote the concept of Social Entrepreneurship among young people, as well as to help Social Enterprises operating in Georgia, through youth-led innovative projects. Sixteen student teams were exposed both to theory and practice on social entrepreneurship through trainings and field visits, while four finalist groups received 1,500 GEL each to implement projects aimed at strengthening social enterprises.
The winning teams are:
• First place: Project idea "Know how", by Nukriani Workshops social enterprise
• Second place: Project idea "Sinergy", by Green Gift social enterprise
• Third place: Project idea "Rakedani", by social café 8+1 social enterprise
The winning team received a travel grant to explore social entrepreneurship internationally, while all participating teams received prizes.
The Project ‘Social Entrepreneurship – Innovative Approach for Economic and Social Changes’ supports social enterprise development by increasing capacities of public organisations to achieve social and environmental goals and economic strengthening of vulnerable groups. It provides tailor-made support services to social entrepreneurs across Georgia, works with the government and business sector to develop legislative and financial support mechanisms and promote the concept of social entrepreneurship amongst the population, especially young people.