ორგანული ღვინო და მწვანე ენერგია
საქართველოს ღვინის წარმოების ხანგრძლივი ისტორია აქვს. არქეოლოგიური გათხრების შედეგად, ნაყოფიერ ნიადაგში და სამხრეთ კავკასიის კალთებზე აღმოჩენილი ქვევრი - დიდი ზომის ამფორა სახელურების გარეშე - მიუთითებს, რომ რეგიონში ღვინის წარმოება, სულ მცირე, რვა ათასი წლის წინ დაიწყო. დღემდე ქვევრებს იყენებენ ტრადიციული ქართული ღვინის ფერმენტირებისთვის, შენახვისა და დაძველებისთვის. ქვევრის შენახვა შესაძლებელია როგორც ნიადაგში, ისე, მის ზემოთ. ქვევრი მზადდება საგულდაგულოდ შერჩეული თიხისგან, რადგან მისი მინერალური შემადგენლობა, თავის მხრივ, გავლენას ახდენს ღვინის მინერალურ შემადგენლობაზე. ქვევრის ღვინის დაყენება უძველესი ტრადიციაა ქვეყნის ერთ-ერთ რეგიონში.
„თუმცა, ეს ცალკე ისტორიაა,“ ამბობს ზურაბ წიკლაური, მეღვინეობა „ქართული მარანის“ დირექტორი და მიუთითებს მიწაზე დადებულ ქვევრზე, თელავის რაიონის მეღვინეობით განთქმულ სოფელში, კურდღელაურში.
„გასაოცარია ის, რომ ღვინის წარმოების ხანგრძლივი ტრადიციის მიუხედავად, ორგანული ვაზის მოყვანის მეთოდების შესახებ ბევრი არაფერი იყო ცნობილი.“ ეს იყო 2017 წელს, როდესაც კომპანიამ „ქართული მარანი“ შეუდგა მაღალი ხარისხის, ორგანული ვაზის მოყვანის მისიის განხორციელებას, მიწის მიმართ სიყვარულით და პატივისცემით. „ჩვენ ვაწარმოებთ 15 სახეობის ღვინოს და ხუთ ქვეყანაში გაგვაქვს ჩვენი წითელი და თეთრი ღვინოები და როზე. შესაბამისად, ვიცით, რომ სწორ გზაზე ვართ,“ - ამბობს ზურაბ წიკლაური.
„ვაზის მოყვანა ორგანული მეთოდების გამოყენებით, აგრეთვე, ნიშნავს ღვინის წარმოებას მაქსიმალურად მდგრადი პროცესების გამოყენებით,“ ამბობს წიკლაური. „მთავარია თანიმდევრულობა და ღვინის მოყვარული მომხმარებლებისათვის დადებული პირობის შესრულება.“ ამავდროულად, ღვინის წარმოების მდგრადობა მნიშვნელოვანი ინვესტიციების განხორციელებას მოითხოვს.
„ბაზის ბანკმა მოგვაწოდა ინფორმაცია Green for Growth Fund-თან თანამშრომლობის შესახებ, რაც ჩვენთვის ძალიან დროული იყო,“ იხსენებს წიკლაური. GFF-ის „Green Advisory“ პროგრამის წყალობით, რომელიც უზრუნველყოფს ექსპერტთა კონსულტაციას ოპერაციების ოპტიმიზაციისა და გარეომოსდაცვით სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანასთან დაკავშირებით, კომპანიამ „ქართული მარანი“ შეძლო, მოემზადებინა არქიტექტურული და სამშენებლო პროექტები და ხარჯთაღღიცხვა „მწვანე“ ღვინის მარნისთვის. კონკრეტული ნაბიჯები გადაიდგა, რათა ღვინის საწარმოო ობიექტები და პროცესები ყოფილიყო გარემოსდაცვითი სტანდარტების შესაბამისი - მაგალითად, დამონტაჟდა მზის პანელები.
მარნის მშენებლობა დასრულდა 2021 წლის ბოლოს, ხოლო ბიოდინამიური ღვინოების ექსპორტი 2022 წელს დაიწყება. „ჩვენ ვზოგავთ თანხებს და ამასთან, ჩვენ უზრუნვენვყოფთ ღვინის წარმოების ოპერაციების მდგრადობას,“ ამბობს წიკლაური. „ცალსახაა, რომ ჩვენს ორგანულ ღვინოებს უფრო მიმზიდველს და კონკურენტუნარიანს ხდის ჩვენი ოპერაციების მდგრადობა, რაც, ასევე, დადებითად აისახება ზოგადად, ქართულ ღვინოებზე!“

Georgia has a long history of winemaking. The Kvevri (or Qvevri) – imagine a very large amphora without handles – uncovered by archeological diggings in the fertile valleys and along the slopes of the Southern Caucasus indicate that the region’s winemaking activities date back at least eight thousand years. To this day, they are used for fermenting, storing, and ageing traditional Georgian wine, and can be left above ground or buried. Kvevri are made of carefully selected clay because its mineral composition will in turn affect the mineral content of the wine. It’s an age-old tradition in a very specific region of the country.
“But that’s another story,” says Zurab Tsiklauri, Director of Kartuli Marani winery, pointing to a Kvevri lying on the ground in the village of Kurdghelauri, in the famed Telavi grape region.
“What I found surprising was that with all this winemaking tradition, there was little awareness of organic growing methods.” That was in 2017, when Kartuli Marani embarked on the mission to grow high-quality, organic wines with love and respect for the land. “We produce 15 varieties of wine and export our reds, whites, and rosés to five countries, so we know that we are on the right track,” adds Tsiklauri.
“Growing wine using organic methods also means making wine using processes that are as sustainable as possible,” says Tsiklauri. “It’s a matter of being consistent and living up to our promise to our wine-loving customers.” Aligning the winemaking side to a higher level of sustainability also means significant investments, however.
“When Basis Bank told us about their partnership with the Green for Growth Fund, the timing could not have been better,” remembers Tsiklauri. Thanks to GGF’s Green Advisory program under the EU4Business Initiative, which provides advice by experts on how to optimize and green operations, Kartuli Marani was able to produce the architectural and construction designs, including cost estimates, for their green wine cellar. Concrete steps were provided to make the winemaking facilities and processes greener, for instance by installing solar panels.
Construction of the cellar has been completed by the end of 2021 with export of biodynamic wines to start in 2022. “We save costs plus we ensure the longevity of our wine processing operations,” says Tsiklauri. “There is no denying that making our operations more sustainable makes our organic wine products more attractive and competitive. And that’s also great for Georgian wines!”