როცა ნანული ჭელიძე უშგულში სასტუმროს გაფართოებისთვის კრედიტის ასაღებად ბანკში წავიდა, თან მხოლოდ ერთი ნივთი წაიღო - შთაბეჭდილებების წიგნი, რომელიც მისი სასტუმროს სტუმრებმა შეავსეს. წიგნი საკრედიტო ოფიცერს გაუწოდა, ისე, რომ წარმოდგენა არ ჰქონდა მასში რა ეწერა. ჭელიძეს ის არასდროს წაუკითხავს. ბანკის თანამშრომელმა წიგნი სათაო ოფისში წაიღო.
ერთი კვირის შემდეგ ნანული ჭელიძემ ბანკისგან დასტური მიიღო. სასტუმროს გაფართოებისთვის კრედიტს აძლევდნენ.
დღეს ამ ისტორიას ღიმილით ყვება და ამბობს, რომ ძალიან გაუმართლა, რადგან ბანკის ნდობა მარტივად მოიპოვა. როგორც აღმოჩნდა, ბანკმა სწორი გადაწყვეტილება მიიღო. „ვილა ლილეო“ დღეს უშგულში ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული სასტუმროა.
ნანული ჭელიზე ევროპის ერთ-ერთ ყველაზე მაღალ დასახლებულ ადგილას დაიბადა. უშგული მდებარეობს სვანეთში, შხარას ძირში, დიდი კავკასიონის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მწვერვალიდან 2,100 მეტრში. სვანეთი ცნობილია თვალწარმტაცი ხედებით, მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციებით, გრძელი სათხილამურო გზებითა და უნიკალური სამზარეულოთი.
„აქ დავიბადე და გავიზარდე. ამ ადგილს არასდროს დავტოვებ,“ ამბობს ჭელიძე.
სვანეთის რეგიონისა და მისი ისტორიის სიყვარულმა მას ადგილობრივ მუზეუმში მუშაობა გადააწყვეტინა. მას შემდეგ 30 წელი გავიდა. დღეს 60 წლის ნანული ჭელიძე ამავე მუზეუმის დირექტორია და ამავდროულად, საკუთარ სასტუმროსაც წარმატებით ხელმძღვანელობს.
ყველაფერი 2012 წელს დაიწყო.
„ჩემი ოჯახში სოფელში სტუმრიანობით გამოირჩეოდა. საბოლოოდ, კი სტუმრების ნაცვლად უკვე ტურისტების მიღება დავიწყეთ,“ ამბობს ის. „სულ ოთხი ოთახი მქონდა და ფარდებით დავყავი, რომ ყველა განთავსებულიყო. მაინც არ გვყოფნიდა. ამიტომ იძულებული ვიყავი დღის ბოლოს ტურისტები დასაძინებლად მეზობლებთან გამეშვა. მაგრამ ჩემი სახლიდან წასვა არავის არ უნდოდა. მაშინ გადავწყვიტეთ სასტუმროს გაფართოება.“
საბანკო კრედიტთან ერთად მან „აწარმოე საქართველოსგან“ გრანტიც მოიპოვა. მალევე, ფარდებით დაყოფილი ოთხი ოთახი სრულად აღჭურვილ 22-ნომრიან სასტუმროდ იქცა. აქ ნანული ჭელიძე და მისი ოჯახი ტურისტებს წლის ნებისმიერ დროს დაუვიწყარი მოგონებების შექმნაში ეხმარება.
2019 წელს, პანდემიამდე, „ვილა ლილეომ“ 2000-ზე მეტ სტუმარს უმასპინძლა, ძირითადად საზღვარგარეთიდან. ლაშქრობის მოყვარულები ზაფხულში იმისთვის ჩამოდიან, რომ სვანეთის ხედებით დატკბნენ. ხოლო ვისაც სათხილამურო სპორტი იზიდავს, ზამთრის სეზონს ამჯობინებს.
ჭელიძე ამბობს, რომ სვანეთის მთების გარდა სასტუმროს სტუმრები კიდევ ერთი რამისთვის ბრუნდებიან - მისი კერძების დასაგემოვნებლად.
სასტუმროს განხსნიდან მალევე ნანული ჭელიძემ სვანური კულინარიის მასტერკლასების ჩატარება დაიწყო და სტუმრებს ადგილობრივი კერძების გაკეთებას ასწავლიდა. ტურისტები რეცეპტებს იწერდნენ და თავიანთ ქვეყნებში მიჰქოდათ, რითიც ქართული კულინარიის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას უწყობდნენ ხელს.
„ჩემს სახლში ყოფნისას სტუმრებს ისე ვექცევი, როგორც ოჯახის წევრებს. მიუხედავად იმისა, რომ ინგლისური არ ვიცი, მაინც გვესმის ერთმანეთის და ბევრ მათგანთან კიდევ ვაგრძელებ კომუნიკაციას. როგორც ამბობენ, გასტრონომიას ენა არ აქვს“, - განმარტავს ჭელიძე.
მას შემდეგ რაც ტურისტების რაოდენობა გაიზარდა, ჭელიძემ დაიწყო ფიქრი, რომ მისი სამზარეულო ყველას უკვე ვეღარ დაიტევდა. საბედნიეროდ, მიიღო მხარდაჭერა ევროკავშირის/შვედეთის/ავსტრიის თანადაფინანსებული პროექტისგან, „GRETA | მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა“, „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ ინიციატივის ფარგლებში. ნანული ჭელიძემ მასტერკალებისთვის უკვე სპეციალური სივრცე გააკეთე.
„მხარდაჭერა მაშინ მივიღეთ, როცა ყველაზე მეტად გვჭირდებოდა და ეს წარმატებული ბიზნესის საწყისად იქცა“, - ამბობს ის. „ძნელი წარმოსადგენია, რომ ასეთი სივრცე არსებობდეს ისეთ შორეულ ადგილას, როგორიც უშგულია“, დასძენს ჭელიძე და აღნიშნავს, რომ ტურისტებს სურთ ქართული სამზარეულოს შესახებ სულ უფრო მეტი ინფორმაცია მიიღონ.
ნანული ჭელიძისთვის ოცნებებისა და მიზნების გარეშე ცხოვრება არ არსებობს. მისი ერთ-ერთი სამომავლო გეგმა საუნას აშენებას უკავშირდება, რასაც ზამთრის ტურისტები უკვე დიდი ხანია ითხოვენ. მას ასევე სურს, რომ გააკეთოს დიდი დარბაზი ისეთი ღონისძიებებისთვის, როგორიცაა კონფერენცია, ქორწილი და ა.შ.
„და ბოლოს, კიდევ ერთი ოცნება მაქვს. ჩემი სიმამრი რეგიონში ცნობილი ექიმი იყო და მინდა მისი სახელობის საქველმოქმედო აფთიაქი გავხსნა“, - ამბობს ჭელიძე. "იმედია, ამ ყველაფერს რეალობად ვაქცევ."
“GRETA | მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა საქართველოში“ მხარდაჭერილია ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მიერ. პროექტს საქართველოში ავსტრიის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. პროექტი მიზნად ისახავს ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებას და საქართველოს ეკონომიკისთვის დამატებითი შემოსავლის მიღების შესაძლებლობების გაზრდას ორ მნიშვნელოვან სექტორში, სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა. პროექტი ადგილობრივ ხელისუფლებასთან მჭიდრო თანამშრომლობით ხორციელდება და მოიცავს სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთისა და ზემო იმერეთის რეგიონებს, სადაც მეწარმეები მესტიის, ლენტეხის, ცაგერის, ონის, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტებიდან არიან დასაქმებულნი. საჩხერე, ჭიათურა და ტყიბული.
ეს მასალა მომზადდა ევროკავშირის, შვედეთისა და ავსტრიის დახმარებით GRETA-ს პროექტის ფარგლებში და „ევროკავშირის ბიზნესისთვის“ პროგრამის თანამშრომლობით. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია GRETA-ს პროექტი და „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ და აუცილებლად არ ასახავს ევროკავშირის, შვედეთისა და ავსტრიის შეხედულებებს.

When Nanuli Chelidze went to the bank to get credit for expanding her guesthouse in Ushguli, she only brought one thing – the notebook filled with reviews from tourists who had stayed at her property in the last couple of years. When she handed the notebook to the credit officer, she had no idea what the visitors had written. She had never read it. The bank employee took the notebook to the head office.
A week later, Nanuli Chelize got a call that her credit application had been accepted.
Today she tells this life-changing story with a smile on her face, saying she got lucky that the bank trusted her without putting down any property. As it turns out, the bank made a good decision – Chelidze’s hotel Villa Lileo is one of the most popular places to stay in Svaneti, Georgia.
Nanuli Chelize was born in one of the highest inhabited settlements in Europe. Ushguli, a community of five villages, is located in Svaneti, 2,100 meters from the foot of Shkhara – one of the highest summits of the Greater Caucasus. Svaneti is famous for breathtaking mountain views, centuries-old traditions, long skiing tracks, and unique cuisine.
“I was born and raised here and never plan to leave this place,” says Chelidze.
The love for the Svaneti region and its history motivated Chelidze to start working in a local museum. More than 30 years later, 60-year-old Nanuli Chelidze is the director of the same museum while successfully leading her own business.
It all started in 2012.
“As a family, we were famous in the village and always had many guests. At a certain point, these guests turned into tourists,” she says. “I had just four rooms and divided them with curtains to accommodate visitors. It was still not enough. So I’d make arrangements and send some tourists to my neighbours overnight. It was a huge problem because nobody wanted to leave. That’s when I knew it was time to expand.”
She got the bank credit and a grant from Enterprise Georgia – the state programme that invests in business development. Soon enough, the four rooms divided with curtains turned into a fully-equipped 22-room hotel that helps tourists create unforgettable memories at any time of the year.
In 2019, before the pandemic, Villa Lileo hosted over 2,000 visitors, mostly from abroad. Hike lovers come here in summer to enjoy long trips in the high mountains, and those who love skiing choose the winter season for their stays.
But Chelidze says, except for mountains, many tourists return for one more thing – her cuisine.
Chelidze started food masterclasses for her visitors early on, showing them how to make iconic dishes from the Svaneti. Tourists then write down recipes and take those back to various countries, raising awareness about the Georgian cuisine.
“During the stay at my house, I treat the guests as my family. Even though I don’t speak English, we still understand each other, and I still keep in touch with many of them. I guess gastronomy has no language,” explains Chelidze.
Once the number of tourists increased, Chelidze started thinking that her kitchen couldn’t fit them all. Luckily, she got support from an EU/Sweden/Austria co-funded project, GRETA | Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture, under the EU4Business umbrella and built and equipped space for masterclasses.
“The support came in when I most needed it and was the beginning of a successful journey,” she says. “It’s hard to imagine that such space exists in as remote a place as Ushguli,” she adds, noting tourist love the opportunity to learn more about Georgian food.
There is no life without dreams and goals, Chelidze admits. Indeed, she has many of them. The first includes the construction of a sauna – something winter visitors have been requesting for a while. She also wants to add a big hall to the guesthouse that would host events like conferences, weddings, etc.
“And finally, I have one more dream. My father-in-law was a famous doctor in the region, and I want to open a charity pharmacy named after him,” Chelidze says. “Hopefully, I’ll turn all that into reality.”
GRETA | Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture in Georgia’ is supported by the European Union, Austria and Sweden and is implemented in Georgia by the Austrian Development Agency. The project aims to improve the business environment and increase opportunities for generating additional income for the Georgian economy in two important sectors, mountain tourism and organic agriculture. The project is implemented in close cooperation with the local government and involves the regions of Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti and upper Imereti, where the entrepreneurs are engaged from the municipalities of Mestia, Lentekhi, Tsageri, Oni, Ambrolauri, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli.
This material has been produced with the assistance of the European Union, Sweden and Austria in the frame of the GRETA project and with the collaboration of the EU4Business umbrella programme. Its contents are the sole responsibility of the GRETA project and EU4Business umbrella programme and do not necessarily reflect the views of the European Union, Sweden and Austria.