დიზაინის ბიზნესის წარმატება
"როგორც დიზაინერი, ჩემს კლიენტებს ოცნებების ახდენაში ვეხმარები. როგორც მეწარმე, საკუთარ ოცნებებს ვისრულებ.“
ვახტანგ დუჩიძე | დიზაინერი და მეწარმე, გრაფიკული დიზაინი და ბეჭდვა | საქართველოს ბანკი, საქართველო
ვახტანგ დუჩიძეს, რომელიც ათი წელია გრაფიკულ დიზაინერად მუშაობს და ამზადებს პროდუქტების შეფუთვას საკვები და სასმელი პროდუქტების მწარმოებელი ადგილობრივი კომპანიებისთვის, არაერთი ერთგული კლიენტი ჰყავს. მას კმაყოფილებას ჰგვრის საკუთარი ნამუშევრის ქართული სუპერმარკეტების დახლზე ხილვა, ხოლო ეს ნამუშევრები მისთვის სტაბილური შემოსავლის წყაროა. მის სავიზიტო ბარათს აწერია: „დირექტორი, გრაფიკული დიზაინი და ბეჭდვა“. ამ საქმიანობას ვახტანგი მარტო უძღვება. ეს 2008 წელს იყო.
კლიენტები, რომლებთანაც ვახტანგი ათი წლის წინ მუშაობდა, გაიზარდნენ და თავიანთი პროდუქტია გააფართოვეს. გაიზარდა მათი მხრიდან გრაფიკული დიზაინისა და ბეჭდვის მომსახურებაზე მოთხოვნაც, თუმცა, ამავდროულად, მათ ერთი რამ აშფოთებთ: „ვახტანგ, შენს გარშემო გუნდი უნდა შემოიკრიბო, თორემ მუშაობით გადაიღლები.“
ვახტანგი ხვდება, რისი თქმა სურთ კლიენტებს. გარდა იმისა, რომ მას ახალი კლიენტებისთვის, ხშირად, უარის თქმა უწევს, თუ არ გაფართოვდება, მან შესაძლოა არსებული კლიენტებიც დაკარგოს. ამასთან, იგი გულით კრეატიული ადამიანია: „ბიზნეს გეგმა, დოკუმენტების წარმოება, თანამშრომლების აყვანა და მართვა...“ ვახტანგი თავს აქნევს. „გულწრფელად რომ გითხრათ, ეს ყველაფერი შეუძლებელი ჩანდა. მეშინოდა, მაგრამ ვიცოდი, რომ ან ახლა უნდა გამეკეთებინა ეს, ან არასოდეს. დრო იყო, ბანკში მივსულიყავი.“
აღმოჩნდა, რომ ვახტანგი სულ ტყუილად შფოთავდა. იგი იხსენებს, რომ სესხის ოფიცერი საქართველოს ბანკიდან - რომელიც EFSE-ს პარტნიორია 2014 წლიდან - მას გვერდით დაუჯდა და ყველაფერი დეტალურად აუხსნა. მან ვახტანგი დაარწმუნა, რომ ბანკის მხარდაჭერა უფრო მეტია, ვიდრე დაფინანსება, ხოლო ერთად მათ დაისახეს გეგმა, თუ როგორ დაეყენებინათ „გრაფიკული დიზაინი და ბეჭდვა“ მყარი და მართვადი ზრდის ტრაექტორიაზე.
„EFSE-სთან კავშირის გამო, ჩემმა პარტნიორმა ბანკში ზუსტად იცოდა, თუ რაზე უნდა გამემახვილებინა ყურადღება და რა სახის მხარდაჭერა მჭირდებოდა,“ - ღიმილით იხსენებს ვახტანგი, „ისეთი შეგრძნება მქონდა, რომ გრაფიკულმა დიზაინმა და ბეჭდვამ დედამიწის დაბალი ორბიტა დატოვა და ვარსკვლავებისკენ დაიწყო სვლა.“
2018 წელია. ვახტანგის სავიზიტო ბარათს კვლავ „დირექტორი, გრაფიკული დიზაინი და ბეჭდვა“ აწერია, თუმცა, მისი გუნდი გაიზარდა და ახლა რვა სრულგანაკვეთიანი თანამშრომლისგან შედგება. იგი არა მხოლოდ ფლობს იმ საოფისე სივრცეს, სადაც თორმეტი წელი მუშაობდა, არამედ, მისი გაფართოებაც კი შეძლო - რათა განეთავსებინა ბოლო თაობის ციფრული ბეჭდვის მოწყობილობა. „დასაწყისში მეშინოდა, რომ რაღაცის დათმობა მომიწევდა, თუმცა, დღეს დიდ სიამოვნებას მანიჭებს ადამიანთა არაჩვეულებრივ გუნდთან ერთად მუშაობა და კლიენტებისგან დადებითი შეფასებების მოსმენა. დღეს იმაზე უფრო ენერგიულად და კრეატიულად ვგრძნობ თავს, ვიდრე ოდესმე.“

"As a designer, I’m making my clients’ dreams come true. As an entrepreneur, I’m making my own dream come true."
Vakhtang Duchidze | Designer and owner, graphic design and printing | Bank of Georgia, Georgia
Ten years into his dream job as a graphic artist, designing product packaging for local food and beverage companies, Vakhtang Duchidze has a solid roster of loyal clients, the satisfaction that comes from seeing one’s work on supermarket shelves all over Georgia, and a steady income. His business card reads: “Director, Graphics Design and Printing”. He’s a one-man operation. It is 2008.
The clients he started out with a decade ago have grown and expanded their product lines. They have plenty of work for Graphics Design and Printing, but they’re also concerned: “Vakhtang, you need to build a team around you so you can get the work done without wearing yourself down.”
Vakhtang can take a hint. It’s bad enough that he has to fend off new business; if he doesn’t expand, he risks losing existing clients, as well. He’s also a creative at heart: “A business plan, all that paperwork, and then hire other people let alone manage them…” Vakhtang shakes his head. “Frankly, it just seemed impossible. I was scared, but I also knew that it was now or never. It was time to see my bank.”
His apprehension proved unfounded. Vakhtang recalls that the loan officer from the Bank of Georgia – an EFSE partner since 2014 – sat down with him and really took his time. He assured Vakhtang that the bank’s support goes a lot further than just financing, and together, they worked out how to put Graphics Design and Printing on a solid and manageable growth trajectory.
“Because of the EFSE connection, my partner at the bank knew exactly what to watch out for and what kind of support I needed,” beams Vakhtang, “It felt like Graphics Design and Printing had left low-earth orbit and was now heading for the stars.”
It is 2018. Vakhtang’s business card still reads, “Director, Graphics Design and Printing,” but the team has grown to eight full-time staff. He not only owns the workspace he had been renting for over twelve years, he’s actually been able to expand it – to accommodate the latest-generation digital printing equipment. “At the beginning I was worried that I was giving something up, but today I get a charge out of working with a great group of people and getting the recognition from our customers. And I’ve never felt more energised and creative.”