კორონავირუსის პანდემიის შედეგად მცირე და საშუალო ბიზნესი საქართველოში დიდი ფინანსური გამოწვევების წინაშე აღმოჩნდა. მკაცრი შეზღუდვებისა და რეგულაციების ფონზე წარმოების პროცესი მნიშვნელოვნად შეფერხდა. სწორედ ამ დროს, ევროკავშირმა, ENPARD-ის ინიციატივის ფარგლებში, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) დახმარებით და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან (MEPA) თანამშრომლობით შეიმუშავა დაფინანსების მექანიზმი პანდემიის დროს ქართველი ფერმერების დასახმარებლად. პროგრამის ფარგლებში, 2020 წლის მარტსა და დეკემბერში სოფლებში მცხოვრებ ქართველ ფერმერებს, მეწარმეებსა და მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებს ჯამში 132 გრანტი გადაეცათ. დღეს მცირე და საშუალო ბიზნესი ახალ რეალობას მოერგო, წარმოება გაფართოვდა და კომპანიებიც ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზრებზე გასასვლელად მოემზადნენ.
გამშრალი ხილი აჭარიდან ქართულ ბაზარზე
თუ ოდესმე გიფიქრიათ, შესაძლებელია თუ არა სტარტაპის მართვა საქართველოს მთიანი აჭარის რეგიონში, პასუხი არის - დიახ. ინგა გაფრინდაშვილმა, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა, რომელიც წლების განმავლობაში კვების ტექნოლოგიის სფეროში მოღვაწეობდა, საკუთარი ბიზნესი დაიწყო. მანამდე მის სტუდენტებს ხილის გაშრობის პროცესის შესახებ მხოლოდ თეორიული ცოდნის მიღება შეეძლოთ. ერთ დღესაც ინგა გაფრინდაშვილმა გადაწყვიტა, ეს სწავლება პრაქტიკულ გამოცდილებად ექცია.
”ამ საწარმოს შექმნით, მსურდა ჩემი სტუდენტებისთვის მაგალითი მიმეცა, მეჩვენებინა, თუ როგორია, როცა საკუთარი საწარმო გაქვს და ასევე ბიძგი მიმეცა მათთვის, რომ იფიქრონ საკუთარ სტარტაპებზე”, - იხსენებს პროფესორი ინგა გაფრინდაშვილი.
ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიის ფაკულტეტის 20-მდე სტუდენტი გადის პრაქტიკას ინგა გაფრინდაშვილის ხილის გაშრობისთვის განკუთვნილ საწარმოში. ის ფიქრობს, რომ ამ გამოცდილებას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს არა მხოლოდ მათი მომავალი კარიერისთვის, არამედ ზოგადად რეგიონში ბიზნესის განვითარებისათვის.
რა თქმა უნდა, საწარმოს განვითარებას გამოწვევებიც ახლავს თან. როცა ინგა გაფრინდაშვილმა გადაწყვიტა, რომ ადვილად სამართავი საშრობი დანადგარი სჭირდებოდა, საქართველოსა და მსოფლიოში კორონავირუსის პანდემია დაიწყო. გაუმართლა, რომ FAO-ს და ევროკავშირის მხარდაჭერა მიიღო და ახალი ელექტრონული საშრობი იყიდა, რომელიც გამოსაგედია ხილის, მათ შორის მოცვის გასაშრობად. წლიდან წლამდე, მოცვის მოსავალი საქართველოში, განსაკუთრებით დასავლეთ ნაწილში, სადაც გაფრინდაშვილის საწარმო მდებარეობს, იზრდება. ქართულ მოცვზე დიდი მოთხოვნაა, როგორც ადგილობრივ, ასევე საექსპორტე ბაზრებზე.
„ჩირინგული“ - ინგა გაფრინდაშვილის გამშრალი ხილის პროდუქცია ჯერ ქართულ ბაზარზე არ შესულა. ადგილობრივი ბაზრის შესწავლის შემდეგ გაფრინდაშვილმა გადაწყვიტა, რომ მისი მიზანია მომხმარებლებს ხელმისაწვდომი, ჯანსაღი და გემრიელი პროდუქცია მიაწოდოს.
„ჩირინგული ხელმისაწვდომი იქნება საქართველოს მოსახლეობის ნებისმიერი ფენისთვის,“ ამბობს ინგა გაფრინდაშვილი, „ის უსაფრთხოა როგორც ახალგაზრდისთვის და ბავშვებისთვის, ისე პენსიონერისთვის. მათთვისაც, ვისაც დიაბეტი აქვს. ჩვენ შევძელით და ისეთი პროდუქტი შევქმენით, რომელიც ყველა სტანდარტს აკმაყოფილებს. შემდეგი ნაბიჯია ამ პროდუქტის მომხმარებლებამდე მიტანა.“
ევროკავშირის მხარდაჭერით ქართული ნუში ექსპორტზე შვეიცარიაში გადის
ბრიტანეთის მოქალაქე აშიშ კაპური ეძებდა ისეთ ადგილს, სადაც ნუშის მოშენებასა და ექსპორტზე გატანას შეძლებდა. ამ ადგილზე ზომიერი ზამთარი და ცხელი ზაფხული უნდა ყოფილიყო. სწორედ ამ დროს მან საქართველო აღმოაჩინა, რომელსაც არა მხოლოდ ნუშის მოსაყვანად საჭირო კლიმატი აქვს, არამედ ცნობილია კავკასიონის მთებიდან წამოსული მტკნარი წყლის უზარმაზარი მარაგით.
კაპურმა შპს NCC1701 2017 წელს დაარსა და დღეს მის კომპანიას სიღნაღის მუნიციპალიტეტში 450 ჰექტარი ნუშის ნაკვეთი აქვს. ორგანულ ნუშზე, საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე პერსპექტიულ კულტურაზე, განსაკუთრებით დიდი მოთხოვნაა საერთაშორისო ბაზრებზე. კაპურისთვის ეს ნიშნავდა იმას, რომ კომპანიას ორგანული წარმოება უნდა დაეწყო და მოსავლის მართვის მიზნით ქიმიკატები აღარ გამოეყენებინა. როგორც წესი, სარეველებს ქიმიურ ნივთიერებებს ასხურებენ ხოლმე, რაც დიდი რაოდენობით გამოყენების შემთხვევაში დროთა განმავლობაში შეიძლება საშიში იყოს. ამის ნაცვლად, კაპურის კომპანია სარეველების მოსაცილებლად მექანიკურ ინსტრუმენტებს იყენებდა ისე, რომ ხეები და მათი ფესვები არ დაზიანებულიყო. სწორედ ამ დროს მან FAO-ს მიმართა.
FAO-ს და ევროკავშირის მხარდაჭერით, ნუშის მწარმოებელმა მოსავლის ასაღები ახალი მანქანა, მექანიკური მმარგვლელი და ნიადაგის გათანაბრებისთვის საჭირო დანადგარი შეიძინა. FAO ასევე ეხმარება კომპანიას მიიღოს ბიო სერთიფიკატი, რომელიც აუცილებელია მსოფლიში ყველაზე დიდ ორგანულ ბაზარზე - ევროპულ ბაზარზე გასასვლელად. ევროკავშირის ქვეყნებში, მაგალითად გერმანიასა და შვეიცარიაში, ორგანულ პროდუქციაზე მოთხოვნა ძალიან მაღალია. შპს NCC1701 თანამშრომლობს კომპანიასთან, რომელსაც შვეიცარიასა და საქართველოში მუშაობის გამოცდილება აქვს. ეს კომპანია კაპურს შვეიცარიაში ნუშის ექსპორტში ეხმარება. გასულს წელს კაპურის კომპანიას მცირე მოსავალი ჰქონდა, მაგრამ 2021 წლის შემოდგომაზე უფრო დიდ მოსავალს ელოდებიან - ჰექტარზე დაახლოებით 300 კილოს.
„პანდემიისას ხალხმა გააცნობიერა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია, რომ საკვები პროდუქტების მარაგი ახლოს იყოს“ - განმარტავს კაპური. ”ახლა ხალხს უკეთ ესმის, საიდან მოდის მათი საკვები. კონკრეტულად ჩემს სფეროში, თხილი არის პროდუქტი, რომლის შენახვაც მარტივად შეგიძლიათ. ასე რომ, როდესაც ლოქდაუნი იწყება, თხილი საცალო მომხმარებლებში მაინც მოთხოვნად პროდუქტად რჩება, რადგან მისი შენახვა ადვილია და თან ის ჯანსაღია.”
უახლოეს მომავალში კომპანიას ორი მთავარი მიზანი აქვს. პირველ რიგში, გუნდის წევრებს სურთ გააორმაგონ თავიანთი ნაკვეთები და ნათესები. ამავე დროს, კომპანია გეგმავს დაიწყოს თხილის მწარმოებელთა პროგრამა, გაუზიაროს ცოდნა და მეთოდები მცირე ადგილობრივ ფერმერებს. თუ ხარისხი კარგი იქნება, კაპურის საწარმო ასევე დაეხმარება მათ, რომ პროდუქტი ევროპაშიც გაყიდონ.
ევროკავშირის დახმარებით ოჯახი ფერმარ აფართოებს
წლების განმავლობაში მარო ხოზრევანიძე და მისი ოჯახი გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ კრწანისში მეურნეობას უვლიდნენ. ოჯახი აწარმოებს რძეს, მაწონსა და ყველს, რასაც შემდეგ სოფლის პატარა მაღაზიებში და თბილისში ყიდის. მაგრამ მეურნეობის მოვლა ადვილი არ აღმოჩნდა. ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა საქონლისთვის საკვების დაქუცმაცება იყო: ოჯახს ფული უნდა გადაეხადა, სხვისგან ეთხოვა სპეციალური დანადგარი და ისე დაექუცმაცებინა საკვები, რაც დამატებით ხარჯებთან იყო დაკავშირებული. ხოზრევანიძეები განვითარების ახალ შესაძლებლობას ეძებდნენ.
ამ კრიტიკულ ეტაპზე, ხოზრევანიძის ოჯახმა FAO-ს და ევროკავშირისგან გრანტი მიიღო და ახალი ტრაქტორი, კულტივატორი, დისკის სათიბი და სხვა საჭირო აღჭურვილობა შეიძინა, რამდენიმე ახალ ძროხასთან ერთად. შედეგად, ოჯახს აღარ სჭირდებოდა დანადგარის სხვისგან თხოვება, რის გამოც ძროხების რაოდენობს 20-მდე გაზარდა, მაშინ, როცა სოფელში მცხოვრები ოჯახების უმეტესობას 5-6 ძროხა ჰყავს. ხოზრებანიძეებს რძის წარმოება და შესაბამისად, შემოსავალიც გაეზარდათ.
ფერმა ხოზრევანიძეების ოჯახის შემოსავლის ძირითადი წყაროა. ისინი კიდევ აპირებენ გაფართოებას, რაც საქონლის რაოდენობის ზრდას და კომბინირებული საკვების ფერმაში მომზადებას სულისხმობს. ამ ტიპის საკვები პანდემიის დროს განსაკუთრებით გაძვირდა და ოჯახს სურს, თავიდან აიცილოს დამატებითი ხარჯები.
”ხალხს მოსწონს ჩვენი რძე, მისი ხარისხის, ცხიმის კონსისტენციისა და სისუფთავის გამო, ამიტომ ჩვენს რძის პროდუქტებზე მოთხოვნა იზრდება”, - ამბობს მარო ხოზრევანიძე. ”თავის მხრივ, ჩვენც დაინტერესებული ვართ გავაფართოვოთ ჩვენი წარმოება.”

EU and FAO support Georgian SMEs to bolster food production
The Covid-19 pandemic led to a number of financial challenges for SMEs in Georgia, slowing down production processes because of health guidelines and restrictions. At this critical point, the European Union (EU) through its ENPARD and EU4Business Initiative, Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and Georgia’s Ministry of Environmental Protection and Agriculture (MEPA) teamed up to develop a funding mechanism to support Georgian farmers during the pandemic. In March and December 2020, the program awarded 132 matching grants to Georgian farmers, entrepreneurs and SMEs in rural areas. Today, these SMEs have adapted to the new reality, expanded production and prepared their companies to enter local and international markets.
Adjara dried fruit prepares to wow the Georgian market
If you have ever wondered whether it is possible to run a startup in the mountainous Adjara region of Georgia, the answer is YES. Inga Gaprindashvili, a professor at Batumi State University who has been in the food technology sector for years, launched her own fruit-drying business. Previously, her students were only able to gain theoretical knowledge about the drying process. One day she decided to turn their learning experience into a hands-on reality.
“By setting up my own enterprise, I wanted to give an example to my students, to show them what it’s like to have a production facility, as well as encourage them to think about their own startups,” recalls Prof. Gaprindashvili.
About 20 students from Batumi State University food technology faculty go through practical training in her fruit-drying shop. She considers this experience crucial, not only for their future careers, but for the development of business in the region in general.
Needless to say, running her own drying facility came with challenges. Gaprindashvili needed a dryer that was easy to operate just when the Covid-19 pandemic hit the world. She was lucky enough to receive FAO and EU support right then and purchased a brand-new electrical dryer, ready to be used for drying fruit, especially blueberries. Year after year, the blueberry crop in Georgia, especially in the western part where Gaprindashvili’s drying facility is located, has been growing. Georgian blueberries are in high demand on both local and export markets.
Chiringuli, the dried fruit produced by Gaprindashvili, has not entered the domestic market. After a careful study of local companies producing similar products, Gaprindashvili decided that her main goal would be to provide customers with dried fruit that is affordable, contains no preservatives, and has a distinguishable taste and health benefits.
“Chiringuli will be equally accessible for people from any social class,” says Prof. Gaprindashvili. “It’s safe for kids to eat and for young people and those who are over 60—even for those with diabetes. We’ve created a product that complies with all the standards. The next step is to deliver it to our customers.”
Brit exports Georgian almonds to Switzerland with EU help
A British citizen by the name of Ashish Kapur was looking for a place with the right climate—mild winters and hot summers—to grow almonds for export. That’s when he discovered Georgia, which not only has such climate, but also boasts a huge supply of fresh water from the Caucasus mountains.
Kapur set up NCC1701 LTD in 2017 and today his company owns a 450-hectare almond plot in Sighnaghi Municipality in Kakheti region. Organic almonds, one of the most promising crops grown in Georgia, are in especially high demand on international markets. This meant the company had to take another step and move to organic production: to stop using chemicals to manage its crops. Typically, weeds are managed by spraying chemical substances, which in large quantities and over time can be dangerous. Instead, Kapur’s company has been using mechanical tools to remove weeds, without causing damage to the trees and their roots. This is when they approached FAO.
With FAO and EU support, the almond grower purchased a new harvester and huller, a mechanical weeder, and a soil leveler. FAO is also assisting the company in obtaining the Bio Certification necessary to enter the European market—which is the biggest organic market in the world. Within the EU, countries like Germany and Switzerland have a very high level of organic demand. NCC1701 LTD has partnered with a company that has experience with both Switzerland and Georgia to help with exporting almonds to Switzerland. The harvest was small this past year, but they expect a much bigger one in fall 2021—about 300 kilos per hectare.
“The pandemic has made people realize how important it is to have a food supply close by,” explains Kapur. “And people now better understand where their food comes from. Specifically in my area, which is nuts. Nuts are a commodity that you can easily store. So as people start going into lockdowns, it is one of those products that stays in demand for retail consumers, because they are easy to keep and are healthy.”
The company has two main goals for the near future. First, they want to expand their footprint, doubling the size of their fields and crops. At the same time, they want to start a nut growers’ programme, to share their know-how and methods with smaller local farmers. And if product quality is good, Kapur’s enterprise will also help them market it in Europe.
Georgian family expands its dairy farm to include cattle feed
For years, Maro Khozrevanidze and her family have been expanding their farm in the village of Krtsanisi in Gardabani Municipality. The family produces milk, a fermented milk product called matsoni, and cheese, selling these to small stores in the village and beyond. But growing the farm did not come easy. One of the main challenges was processing food for their cows: the family had to pay money, borrow equipment and prepare food at additional cost. They were looking for an opportunity to develop further.
At this critical point, the Khozrevanidze’s received a matching grant from FAO and EU and purchased a new tractor, a cultivator, a disk mower, and other much-needed equipment, along with some new cows. As a result, the family did not have to borrow equipment anymore and was able to increase the herd of cows to 20, while most of the families in the village have at most 5-6. This meant higher milk production and, eventually, more sales.
The dairy farm has become the main source of income for the Khozrevanidze family and they plan to expand by not only being able to process feed for cows but to prepare it on their own farm as well. This type of food has become especially expensive during the Covid-19 pandemic and the family wants to avoid any additional costs.
“People like our milk for its quality, fat consistency and cleanness, and so demand for our dairy products is going up,” says Maro Khozrevanidze. “In turn, we’re interested to expand our operation.”