ნინო გიგაური, მასწავლებელი გორიდან, ბუნებასთან ყოველთვის განსაკუთრებულ კავშირს გრძნობდა. მას ძალიან უყვარს ხატვა და საკუთარი ხელით ნივთების შექმნა. შემოქმედება მისთვის თვითგამოხატვის საუკეთესო საშუალებაა. სწორედ ამ ინტერესმა და სიახლეების ძიებამ სრულიად მოულოდნელ საქმემდე მიიყვანა: მან ლავანდის საკუთარი მეურნეობა გააშენა.
ეს ჩემთვის საშუალება იყო, მეკეთებინა ის, რაც მიყვარს და ჩემი სათქმელი ხელოვნების ენით გადმომეცა, — იხსენებს ნინო.
პირველი ნაბიჯები
ნინომ აღმოაჩინა, რომ ლავანდაზე მოთხოვნა დიდია, თუმცა ეთერზეთები საქართველოში მცირე რაოდენობით იწარმოება და ძირითადად იმპორტირებულია. მან EU4Dialogue-ის საგრანტო პროგრამის მხარდაჭერით 300 ძირი ლავანდა დარგო და ეთერზეთებისგან ეკოლოგიურად სუფთა სანთლებისა და საპნების წარმოება დაიწყო, რომლებსაც ახლა ონლაინ ყიდის.
EU4Dialogue: კონფლიქტის ტრანსფორმაციის მხარდაჭერა სამხრეთ კავკასიასა და მოლდოვას რესპუბლიკაში — ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი ინიციატივაა. პროექტი მიზნად ისახავს დიალოგის ხელშეწყობას, ხალხთა შორის კონტაქტების აღდგენასა და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული თემების ცხოვრების დონის გაუმჯობესებას. პროგრამა, რომელიც EU4Business-ის ეგიდით 2025 წლის მაისში დასრულდა, რეგიონში გენდერულ თანასწორობასა და ახალგაზრდებისთვის უკეთესი მომავლის შექმნას უწყობდა ხელს.
პროექტი ადგილობრივი ინიციატივებისთვის გრანტებს გასცემდა და სთავაზობდა მოქნილ მექანიზმებს გადაუდებელი საჭიროებების მოსაგვარებლად. ამასთანავე, ტრენინგებისა და ცოდნის გაზიარების გზით, ის სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებაზე ზრუნავდა. ნინო გიგაურისთვის სასწავლო კომპონენტი ისეთივე ღირებული აღმოჩნდა, როგორც ფინანსური დახმარება. პროგრამის ფარგლებში მან ბევრი ქალი მეწარმე გაიცნო და მათთან ერთად გამოცდილება და საუკეთესო პრაქტიკა გაიზიარა.
ცნობიერების ამაღლების ტრენინგებმა ჩემს თავდაჯერებულობაზე ძალიან იმოქმედა, — ამბობს ნინო. — ისეთი მოტივირებული ვარ, ახლა წინ ვეღარაფერი დამიდგება.
დიდი გეგმები
სოფელი ლამისყანა, სადაც ნინო გიგაურის ლავანდის პლანტაციაა გაშენებული, კასპის რაიონის უკიდურეს სამხრეთში მდებარეობს. ის ესაზღვრება სოფელ ახმაჯს, რომელიც 2008 წლის ომის შემდეგ რუსეთის მიერაა ოკუპირებული.
ლამისყანა ისტორიული სოფელია. სწორედ აქ, ჯამბაკურ-ორბელიანების სასახლის ბიბლიოთეკაში, 1913 წელს ივანე ჯავახიშვილმა ქართლის ცხოვრების უძველესი ხელნაწერი აღმოაჩინა. ეს სასახლე ადგილობრივებისთვის, მათ შორის ნინოსთვისაც, ტურისტულ პერსპექტივებს აჩენს.
ნინო გეგმავს, თავისი ერთჰექტარიანი ნაკვეთი სრულად აითვისოს და ლავანდის მეურნეობა გააფართოოს. მისი ოცნებაა, იქვე პატარა, ეკომეგობრული ხის კოტეჯი ჩადგას, სადაც სტუმრებს სანთლების დამზადების მასტერკლასებს ჩაუტარებს.
ჩემი მიზანია, შევქმნა გამორჩეული და ხელმისაწვდომი ბრენდი, რომელიც მომხმარებელს დიდხანს ემახსოვრება, — ამბობს ნინო.
ნინო გიგაური ერთ-ერთია იმ მრავალ მეწარმეს შორის, რომლებმაც მხარდაჭერა მიიღეს. მხოლოდ 2024 წელს, EU4Business-მა საქართველოში 40,801 მცირე და საშუალო საწარმოს დაუჭირა მხარი. მეტი ინფორმაციისთვის შეგიძლიათ ეწვიოთ პროგრამის ვებგვერდს.

Nino Gigauri, an elementary school teacher living in Gori, Eastern Georgia, has always felt a deep connection to nature. A passionate painter and lover of all things handmade, she finds joy in creativity and self-expression. Her curiosity and drive to explore new opportunities eventually led her down an unexpected path—starting her own lavender plantation.
“It was a way for me to do what I love and express myself through art,” Gigauri remembers.
Planting the Seed
She found out that lavender is a widely used product, but essential oils are produced here in limited quantities and are mostly imported. Gigauri got support from the EU4Dialogue grant programme, planted 300 lavender bushes, and started to produce ecologically clean candles and soaps from essential oils. She then sells the products online.
EU4Dialogue: Support to Conflict Transformation in the South Caucasus and the Republic of Moldova is a joint EU and UNDP initiative that supports dialogue, people-to-people contacts, and improved living conditions for vulnerable, conflict-affected communities. The project was completed in May 2025 under the EU4Business umbrella. It promoted gender equality and better futures for children and youth in the region.
The project offered competitive grants for grassroots initiatives and a flexible facility to address urgent needs. It built local civil society capacity in the region through training and knowledge exchange. For Nino Gigauri, the training component was just as valuable as the financial support. Through the program, she connected with many women entrepreneurs, exchanging experiences and best practices.
“The mindfulness trainings had a profound impact on my self-belief and confidence,” she said. “I feel so motivated—nothing can stop me now.”
Dreaming Big
The village of Lamiskana, where Gigauri’s Lavender plantation is located, and the surrounding settlements are the southernmost villages in the Kaspi district. They border the village of Akhmaji, which has been under Russian occupation since the war in 2008.
Lamiskana is a historic village. In 1913, Ivane Javakhishvili, one of Georgia’s most prominent historians and scholars, discovered the oldest surviving manuscript of The Life of Kartli (“Kartlis Tskhovreba”) in the library of the Jambakur-Orbeliani Palace in Lamiskana. The Palace creates tourism opportunities for locals, such as Nino Gigauri.
She plans to make full use of her one-hectare plot by expanding the lavender plantation. She also dreams of building a small eco-friendly wooden cottage, where she can host candle-making masterclasses.
“My goal is to establish a memorable, unique, and affordable brand,” Gigauri shared.
Nino Gigauri is just one of the entrepreneurs financed. In 2024 alone, EU4Business supported 40,801 small and medium enterprises in Georgia. To learn more about how EU4Business is helping entrepreneurs, you can visit the website.