ევროკავშირი და გერმანიის მთავრობა ბალიშების განახლების კომპანიას აძლიერებენ
ორ წელზე მეტი ხნის წინ, საბავშვო ბაღის დირექტორმა თამარ დოლიძემ, დასავლეთ საქართველოს ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ამაღლებიდან, მიზანი დაისახა - დაეწყო საქმე, რომელიც დააკმაყოფილებდა ადგილობრივ მოთხოვნას და რომელსაც ის თავად შეასრულებდა.  მოკვლევის შემდეგ თამარმა აღმოაჩინა, რომ მის რეგიონში ადგილობრივ საოჯახო სახლებსა თუ სასტუმროებში სტუმრები ხშირად გაცვეთილი ბალიშების გამო გამოხატავდნენ უკმაყოფილებას.
მისთვის ეს იყო ნიშანი იმისა, რომ დაეარსებინა ბალიშები განახლების კომპანია და სახელად კი „ღუნღულა“ დაერქმია.
მას შემდეგ არ გავჩერებულვარ“, - განმარტა დოლიძემ. "შეკვეთები მუდმივად შემოდის."
კომპანიის დაარსების შემდეგ დოლიძემ საჭირო აღჭურვილობის ძებნა დაიწყო და საბოლოოდ იპოვა კიდეც სპეციალიზებული მანქანა. მაგრამ ამ დანადგარს მაღალი ფასი ჰქონდა, რაც პრობლემას წარმოადგენდა.
საბედნიეროდ,  ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაცია "ქალები-ქალებისთვის"  დაეხმარა მას ჩართულიყო პროექტში  "ეკონომიკური და სოციალური ცხოვრების კატალიზატორი" (CESL), რომელიც  დაფინანსებულია ევროკავშირის  და გერმანიის მთავრობის  მიერ, როგორც EU4Business ინიციატივისა და EU4ITD-ის კომპონენტი. მას გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ) ახორციელებს. პროექტის მხარდაჭერით თამარ დოლიძემ შეიძინა ბუმბულის საპენტი მანქანა, საკერავი მანქანა და უთო.
ერთი წელიც არ არის, რაც მუშაობა დავიწყეთ და უკვე 4000-მდე ბალიში განვაახლეთ,“ თქვა მან.
CESL-ის პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს ოთხ რეგიონში (გურია, იმერეთი, კახეთი, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი) მოსახლეობის შემოსავლის წყაროების გაზრდას. ეს ინიციატივა ხელს შეუწყობს მიგრაციის შემცირებას დედაქალაქ თბილისში და ცდილობს უფრო მეტი ადამიანი წაახალისოს, რომ დარჩეს ან გადავიდეს საცხოვრებლად ამ რეგიონებში.
პროექტის მხარდაჭერით შეძენილი სპეციალური მანქანას დოლიძე ბალიშების გასაწმენდად იყენებს. როდესაც მომხმარებელს ძველი ბალიში მოაქვს, პერსონალი ხსნის მას და ბუმბულებს ათავსებენ მანქანაში. ეს დანადგარი, რომელიც აღჭურვილია ლაზერული მოწყობილობით, უბერავს ძლიერ ჰაერს ბალიშის გასაბერად, აშორებს ნარჩენებს და მტვერს. შემდეგ გაწმენდილი ბუმბული გადააქვთ ახლადშეკერილ ქსოვილში.
პროექტის მხარდაჭერით დოლიძემ ასევე ისწავლა ბიზნესის მართვა და განვითარება. სამომავლოდ ის გეგმავს თავისი სახლი, რომელსაც ულამაზესი ხედი აქვს, საოჯახო სასტუმროდ გარდაქმნას. შესაძლოა ბალიშების განახლების სერვისიც კი ჩართოს საოჯახო სასტუმროში, რაც ვიზიტორებს საშუალებას მისცემს უშუალოდ დააკვირდნენ პროცესს.
„შესაძლოა სტუმრებისთვის ბალიშების განახლების ვორკშოპი მოვაწყო და მართლაც უნიკალური გამოცდილება შევთავაზო, რომელსაც საქართველოში სხვაგან ვერსად იპოვნიან“, - ამბობს თამარ დოლიძე.

Over two years ago Tamar Dolidze, a kindergarten director from village Amaghleba in Ozurgeti region, Western Georgia set on a mission – to start a business that would meet local demand and be something she could manage on her own. She had noticed that many visitors to her region often complained about the worn-out pillows in local guesthouses and hotels.
That was her sign to start a pillow renewing company and name it “Ghunghula” which in Georgian means “soft”.
“I haven’t stopped since then,” Dolidze explained. “Orders keep coming in.”
Once she settled on the idea, she began searching for the right equipment and eventually found a specialized machine. But the high price was an issue.
Fortunately, a local non-governmental organization "Women for Women" helped her become involved in the project "Catalysing Economic and Social Life" (CESL), which is funded by the European Union as a component of the EU4Business initiative under the EU4ITD and the German government, and implemented by the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). With the project’s support, Dolidze bought the feather quilling machine, sewing machine, and iron. Her business was flooded with orders from local residents.
“We’ve been working for less than a year and have already renewed 4,000 pillows,” she shared.
The CESL project aims to enhance the income sources of people in four regions of Georgia (Guria, Imereti, Kakheti, and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti). This initiative will help reduce migration to the capital, Tbilisi, and encourage more people to remain in or move to these regions.
The special machine Dolidze bought with the project’s support is used to clean pillows. When customers bring in an old pillow, the staff opens it, and the feathers are placed into a machine. This machine, equipped with a laser device, blows strong air to inflate the pillow, separating the waste and dust. The cleaned feathers are then transferred into the newly sewn fabric.
With the project support, Dolidze also learned how to manage and develop her business. Her vision goes beyond pillow renewing - she plans to transform her house with a picturesque view into a guesthouse. She might even incorporate her pillow-renewing service into the guesthouse experience, allowing visitors to witness the process firsthand or even offering them freshly rejuvenated pillows for added comfort during their stay.