თუ ვიტყვით, რომ ოსტატად ქცევა ადამიანისგან სრული რესურსის გაღებას მოითხოვს, ციფრულ სააგენტო „ლივინგსტონს“ მთელი გუნდის შემოქმედებითი უნარები შეუსრუტავს, რათა ბაზარზე წამყვან კომპანიან ჩამოყალიბებულიყო. 2010 წელს 4 საუკეთესო მეგობრის მიერ დაარსებული კრეატიული სააგენტოს დასამახსოვრებელი მულტიმედია თუ პარტიზანული მარკეტინგული კამპანიები და სხვა შთამბეჭდავი ნამუშევრები ყოველთვის აუდიტორიის განსაკუთრებულ ყურადღებას იპყრობს.
EU4Business-ისა და EBRD-ის მხარდაჭერით, შემოქმედებითმა გუნდმა მყარი ორგანიზაციული სტრუქტურა შექმნა და მსოფლიო ასპარეზზეც გავიდა.
სწრაფვა გამორჩეულობისკენ
ინტერნეტით დომინირებულ დღევანდელ ინდუსტრიაში აუდიტორიის ყურადღების მიპყრობა სულაც არ არის მარტივი. თუმცა, „ლივინგსტონის“ კრეატიული მარკეტინგული ხერხები თუ სტრატეგიები კონკურენტებს შორის მაინც წარმატებით გამოირჩევა.
წარმოიდგინეთ ტრადიციული ქართული სოფელი, სადაც ზომბები ადგილობრივ ფერმერებთან ერთად მუშაობენ და მათ ყოველდღიურ საქმიანობაში ეხმარებიან. შესაძლოა, ეს აბავი უჩვეულოდ ჟღერდეს, თუმცა ის ნაწილია იმ კამპანიისა, რომელიც ცნობილი სერიალის The Walking Dead ახალი სეზონის დაწყებას ეძღვნებოდა.
„ლივინგსტონმა“, რომელიც, როგორც წესი, თანამედროვე ტენდენციებითა და უნარ-ჩვევებით ხელმძღვანელობს, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადებიდან 100 წლის იუბილეც კი სოციალურ მედიას მოარგო. საზოგადო მოღვაწეთა ვირტუალური პროფილების, მათი პოსტების, ადგილმდებარეობისა და ფოტოების მეშვეობით, სააგენტომ ქვეყნის ძირითადი ისტორიული ფაქტები და თარიღები გააცოცხლა.
შემოქმედებითი მიდგომის გარდა, სააგენტო მიღებული ჯილდოებითაც გამოირჩევა. „ლივინგსტონი“ გახდა პირველი ქართული სააგენტო, რომელმაც კანის ლომი, შემოქმედებითი სამყაროს ოსკარი მიიღო.
მსოფლიო აღიარებისკენ
„ლივინგსტონი“, როგორც ადგილობრივი მარკეტინგის გურუ, გლობალურად გაფართოებასაც ყოველთვის ცდილობდა. თუმცა, ახალი კონკურენტებისა და მომხმარებლების არეალში გამოჩენა საერთაშორისო ბაზრის ნიუანსების უკეთ გაანალიზებას საჭიროებდა.
“როგორც საქართველოში ყველაზე დიდ სააგენტოს, ჩვენ საჭირო ოპერაციული პროცედურები უნდა განგვეხორციელებინა ისე, რომ არ დაგვეკარგა ის არსი, რაც “ლივინგსტონს” ასეთ შთამაგონებელ კომპანიად აქცევს. საერთაშორისო ბაზარს თვალყურს ვადევნებდით იმ მიზნით, რომ იქ არსებული მოთხოვნების შესახებ შეგვეტყო და უფრო მეტი მსოფლიო კლასის ბრენდები მოგვეზიდა”, ამბობს ერეკლე ზურმუხტაშვილი, აღმასრულებელი დირექტორი.
სულაც არ არის გასაკვირი, რომ ამ მიმართულებით კომპანიას დაეხმარა EU4Business ინიციატივა, რომელიც მცირე და საშუალო საწარმოებს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში აძლიერებს. ევროკავშირის დაფინანსებით მიმდინარე EBRD–ის პროექტის „კონსულტაცია მცირე ბიზნესისთვის“ ფარგლებში, გუნდი საერთაშორისო კონსულტანტს დაუკავშირდა. კონსულტანტი მათ ახალი მისიის შემუშავებასა და კომპანიის პოლიტიკისა და პროცედურების სახელმძღვანელოს შექმნაში დაეხმარა. შიდა რეორგანიზაციის შედეგად, სააგენტოს მომსახურება მეტად სტრუქტურირდა და მსოფლიო დონის მოთხოვნებს მოერგო.
ახალი საერთაშორისო პროექტების წარმართვის მიზნით, „ლივინგსტონმა“ უკვე წარმატებით ისარგებლა EU4Business-ისა და EBRD-ის მხარდაჭერით და ბერლინში ახალი ფილიალის გახსნას ისახავს მიზნად. გერმანიის დედაქალაქში მოგზაურობის შემდეგ, შემოქმედებითმა სააგენტომ თანამშრომლობა დაამყარა ისეთ გიგანტებთან, როგორებიცაა Siemens, Zeiss, Deutsche Telekom, Netflix და Fox Broadcasting Company. საერთაშორისო კლიენტების მკვეთრმა ზრდამ შემოსავლების გაუმჯობესებაც შესაბამისად განაპირობა.
„რთული წლის მიუხედავად, მართვის მექანიქზმებთან დაკავშირებული ცვლილებები, მკაფიო ხედვა და ადგილობრივ და გლობალურ ბაზრებზე ფოკუსირება ახალ ეტაპზე გადასვლაში დაგვეხმარა“, აღნიშნავს ერეკლე.
ეს მხოლოდ დასაწყისია
შემოქმედებითი მიდგომები და ღიაობა საერთაშორისო თანამშრომლობის გამოწვევების მიმართ არის ის, რაც „ლივინგსტონს“ინოვაციების წამახალისებელი ატმოსფეროს შექმნისკენ უბიძგებს. მრავალფეროვანი ნიჭის მქონე გუნდი, ღია გონება, მოქნილობა და სტრუქტურირებული გზამკვლევი ახალ იდეებს ბადებს, აუდიტორიის ნდობას აძლიერებს და გუნდის წევრებს ინოვაციისკენ უბიძგებს.
”ეს არის ახალი, საინტერესო და რთული მოგზაურობის დასაწყისი, სადაც არის სივრცე უწყვეტი ზრდის, აქტუალურობის შენარჩუნებისა და კორონავირუსის პანდემიის გამოწვევებთან ადაპტირებისთვის. ჩვენ ვამაყობთ იმ გზით, რომელიც „ლივინგსტონმა“ აირჩია და აღფრთოვანებით ველით იმას, რაც ჯერ კიდევ წინ არის”, აღნიშნავს ერეკლე.

If mastery demands all of a person, Leavingstone, a digital agency in Georgia, appears to have applied all the creativity of its entire team to establish itself as a market leader. Started up by four best friends back in 2010, Leavingstone’s memorable multimedia guerrilla marketing campaigns and its striking prints, repeatedly inspire and capture the attention of the target audience.
With the support of EU4Business and the EBRD, the creative team further optimised a solid organisational structure and is now thriving worldwide.
The drive to stand out
The internet-savvy landscape in this industry means it’s not easy to hold people’s attention. But Leavingstone’s creative marketing tactics and strategies have successfully cut through the noise of competitors.
Imagine a traditional, idyllic Georgian countryside where zombies work alongside local farmers, helping them with everyday tasks. It may sound out-of-the-ordinary, but this was a campaign dedicated to the launch of a new season for the famous TV series, The Walking Dead.
Taking advantage of current trends and its team’s skills, Leavingstone even adapted the 100th anniversary of Georgia’s Declaration of Independence for social media. Through virtual profiles of public figures, posts, check-ins and photos, the agency reconstructed a timeline to showcase key facts and dates in the country’s history.
Together with its creative approach, the agency’s awards also stand out. Leavingstone was the first Georgian agency to receive a Cannes Lion, the Oscar of the creative world.
Towards worldwide recognition
A master of local marketing context, Leavingstone has always aimed at expanding globally. Still, access to a new level of competitors and customers meant the team needed better understanding of the nuances of an international market.
“As the largest agency in Georgia, we needed to establish formal operational procedures without losing the essence of what makes Leavingstone such an inspiring company,” says CEO Erekle Zurmukhtashvili. “With an eye on international markets, our aim was to understand what makes them tick and how to attract world-class brands as partners.”
It’s no surprise that here EU4Business, which is actively supporting SMEs in the six Eastern Partnership countries, came up with the necessary help. EBRD’s Advice for Small Businesses programme with funding from the EU connected the team of entrepreneurs with  an international advisor to develop a new mission statement and a handbook detailing company policies and procedures. Reorganisation within the company led to the kind of more structured service that meets world-class requirements.
Leavingstone aims to open up an office in Berlin and has successfully taken the advantage of the support from the EU4Business and the EBRD to launch new international projects. After a trip to the German capital, the creative agency has started cooperating with such giants as Siemens, Zeiss, Deutsche Telekom, Netflix, and the Fox Broadcasting Company. This sudden increase in international clients has boosted the company’s bottom line as well.
“The changes involving new management tools, a clear vision and the dedication to focus on local and global markets has helped us move to a new level even in this very challenging year,” says Erekle.
Just the beginning
Creative approaches and openness to the challenges of international collaboration have allowed Leavingstone to build an environment where innovation is encouraged. A diverse talent pool, open minds, flexibility, and a structured roadmap spark new ideas, build trust and spur the team’s imaginations to run wild.
“This is the beginning of a new, exciting and challenging journey and there’s room for continuous growth in staying relevant and adapting to the changing environment forced upon us by the coronavirus pandemic,” Erekle notes. “We’re proud of the road that Leavingstone has chosen and we’re excited for what is yet to come.”