ქართული კინოკლასტერი საერთაშორისო კინოწარმოების რუკაზე საქართველოს მოხვედრის შესაძლებლობას ქმნის
ერთ წელიწადზე მეტია, რაც ქართული კინოინდუსტრია ევროკავშირის მხარდაჭერით მიმდინარე კლასტერული განვითარების ინიციატივის ყურადღების ცენტრში მოექცა. დღეს „ქართული კინოკლასტერი“ უკვე ოფიციალურად რეგისტრირებული სუბიექტია, რომელიც  კინოწარმოებისა და პოსტ-წარმოების მიმართულებებით მოღვაწე  წამყვან პროფესიონალებს აერთიანებს. კინოკლასტერი ქართული კინოინდუსტრიის ხელშეწყობის ერთიანი ხედვის ირგვლივ შეიქმნა. მისი წევრები გაერთიანებული ძალისხმევით ცდილობენ საერთაშორისო კავშირების გაძლიერებას და ინდუსტრიის მიმართ ინტერესის ამაღლებას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ასპარეზზე.
საერთაშორისო კინომწარმოებლებისთვის საქართველოს   ბევრი რამის შეთავაზება შეუძლია. ქართული კინოს ისტორია 1900-იანი წლებიდან იღებს სათავეს. მისი დაბადების ოფიციალურ თარიღად 1908 წელია მიჩნეული, როდესაც კინოფილმების წარმოება დაიწყო. 1912 წელს კი,  უკვე პირველი სრულმეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი გადაიღეს. გარდა ღრმა და მდიდარი კინემატოგრაფიული კულტურისა, საქართველო მიმზიდველია თავისი საოცარი ლანდშაფტისა და კლიმატური მრავალფეროვნების წყალობით. მთავრობის მხრიდან წამახალისებელი ინიციატივები და ბიუროკრატიის დაბალი დონე კი მნიშვნელოვანი სარგებლის მომტანია საერთაშორისო კინოწარმოებისთვის.
ქართული კინოკლასტერის მიზანია ფართოდ გაავრცელოს ინფორმაცია იმ შესაძლებლობების შესახებ, რასაც ადგილობრივი კინოინდუსტრია სთავაზობს. ქვეყნის კონკურენტულ უპირატესობებზე ყურადღების გამახვილებით, კლასტერს სურს წარმოაჩინოს საქართველო როგორც ქვეყანა, სადაც კინოწარმოების მიმართ განსაკუთრებული ინტერესი არსებობს. „კინომწარმოებელს შეუძლია კინოს გადაღებისთვის ნებისმიერი ტერიტორია აირჩიოს და იქ შესასვლელად არ არსებობს განსაკუთრებული რეგულაციები. ადგილობრივი ხელისუფლებაც ძალიან კეთილგანწყობილია ამ ინდუსტრიის მიმართ. კლასტერი გვეხმარება  ეს ინფორმაცია უფრო ფართო წრეებს მივაწოდოთ, მათ შორის, საერთაშორისო კინობაზრობების საშუალებით,“ განაცხადა კლასტერის წევრმა და კინოკომპანია Film Asylum-ის დამფუძნებელმა ვალერიან კირკიტაძემ.
ევროკავშირის მიერ თანადაფინანსებული პროექტი, რომელსაც გერმანიის საერთაშორისო საზოგადოება (GIZ) ახორციელებს, ქართველ კინომწარმოებლებს კლასტერის განვითარების მეთოდოლიგიას აზიარებს. GIZ-ი მდგრადი განვითარებისთვის საერთაშორისო თანამშრომლობის სფეროში სერვისების მიმწოდებელი წამყვანი ორგანიზაციაა გერმანიაში. ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით და „ევროკავშირი ბიზნესისთვის” ინიციატივის ფარგლებში კი, GIZ-ი ბიზნეს კლასტერის განვითარების სამარკო ინიციატივას  მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერისთვის იყენებს. ქართული კინოკლასტერის შექმნას წინ უძღოდა კინოწარმოებისა და პოსტ-წარმოების ინდუსტრიის ყოვლისმომცველი შეფასება. კვლევამ დარგის ზრდისა და გაფართოების მნიშვნელოვანი შესაძლებლობები, ასევე, კლასტერული განვითარების პოტენციალიც გამოავლინა. კლასტერი  ქართველ კინომწარმოებლებს საშუალებას აძლევს გააფართოონ წვდომა ევროპულ და საერთაშორისო კინობაზრებზე და ხელს უწყობს მათ ინტერნაციონალიზაციას.
ქართული კინოშემოქმედებითი პოტენციალის გამოყენება
ვლადიმერ კაჭარავა ცნობილი პროდუსერი და ქართული დამოუკიდებელი საპროდიუსერო კომპანიის „20 Steps Productions“ დამფუძნებელია. კომპანიის კინოპროდუქციას შორის ნახავთ ისეთ საერთაშორისოდ აღიარებულ ფილმებს, როგორიცაა, „მძევლები“ (Hostages), „დედე“ (Dede) და ევა ჰასონის „მზის გოგონები“ (Girls of the Sun). ეს უკანასკნელი საქართველოს, საფრანგეთის, ბელგიისა და შვეიცარიის ერთობლივი ნამუშევარია. ფილმი მიმდინარე კანის საერთაშორისო კინოფესტივალზე  „ოქროს პალმის რტოს“ მოპოვების პრეტენდენტია. აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის და GIZ-ის პროექტის მხარდაჭერით, „20 Steps Productions“-ის წარმომადგენლები კანის კინოფესტივალს გასულ წელსაც ესწრებოდნენ და სწორედ მაშინ შედგა შეთანხმება ფილმის კოპროდუქციის თაობაზე.
ქურთისტანელი ქალების ბატალიონის -  „მზის გოგონების“ შესახებ ფილმის შექმნა ჰასონს რეალურმა ამბავმა შთააგონა. ეს არის ისტორია სირიისა და ერაყის ტერიტორიებზე ისლამური სახელმწიფოს მებრძოლეების მიერ მძევლად აყვანილი ქურთი ქალების შესახებ,  რომლებმაც შეძლეს ტყვეობიდან თავის დახსნა და ყოფილი დამტყვევებლების წინააღმდეგ  საბრძოლველად ხელში იარაღი აიღეს. ფილმის გადაღებები გასული წლის სექტემბერსა და ოქტომბერში მიმდინარეობდა საქართველოსა და საფრანგეთში.
კაჭარავა დარწმუნებულია, რომ ქართულ კინოკლასტერს შეუძლია გაზარდოს  კინოწარმოებისა და პოსტ-წარმოების სერვისების მიწოდება საქართველოში. კლასტერს შეუძლია აამაღლოს ინდუსტრიის ცნობადობა საერთაშორისო კინობაზრებზე, რაც მნიშვნელოვანია უცხოელი კინომწარმოებლების მოსაზიდად.
„ქართული კინოინდუსტრია არსებობს. უცხოელი კინომწარმოებელი ხედავს, თუ რისი შეთავაზება შეუძლია საქართველოს, იქნება ეს მრავალფეროვანი ლანდშაფტი თუ სხვადასხვა სახის კრეატიული პროდუქტი. მათ აქვთ მოლოდინი იმისა, რომ ქვეყანას შეუძლია მაღალი დონის კინოწარმოებისა და პოსტ-წარმოების სერვისების მიწოდება,“ განაცხადა კაჭარავამ.
თინათინ ბაბაკიშვილი „Post Red Audio“-ს პროექტების მენეჯერია. იგი დარწმუნებულია რომ პოსტ-პროდაქშენის სერვისების ხელმისაწვდომობა და ხარისხი მიიზიდავს უცხოელ კინომწარმოებლებს. „Post Red Audio“, რომელიც სპეციალიზირებულია აუდიო პოსტ-პროდაქშენზე, ამაყობს ისეთი ნამუშევრებით, როგორიცაა ახალგაზრდა ქართველი რეჟისორის თამთა გაბრიჩიძის მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი „სოვდაგარი“ (The Trader). ფილმმა მიმდინარე წელს აშშ-ში სანდენსის კინოფესტივალზე მოკლემეტრაჟიანი ფილმების ჟიურის პრიზი დაიმსახურა დოკუმენტური ფილმების სექციაში. მსოფლიოს უმსხვილესმა ინტერნეტ ტელევიზიის ქსელმა „ნეთფლიქსმა“ კი ფილმის დისტრიბუციის უფლება შეიძინა, რაც ფილმს  100 მილიონიანი აუდიტორიისკენ უხსნის გზას მთელი მსოფლიოს მასშტაბით.
„20 Steps Productions“-ისა და „Post Red Audio“-ს ერთობლივი ნამუშევარი ახალი ანიმაციური ფილმი „მეთევზე და გოგონა” (Fisherman and Girl) ანესის საერთაშორისო კინოფესტივალის საკონკურსო პროგრამაში მოხვდა, რომელიც 2018 წლის ივნისში გაიმართება.
„სტუდია ფონოგრაფის“ დირექტორი პაატა გოძიაშვილი აღნიშნავს, რომ უცხოელ რეჟისორს ფილმის გადასაღებად ესაჭიროება კრეატიული, პროფესიონალური, ფინანსური და ტექნიკური რესურსი და ამ ყველაფრის შეთავაზება საქართველოს შეუძლია. „თუმცა არის რიგი უპირობო უპირატესობებისა, რომლებიც საქართველოს გააჩნია. ეს არის კლიმატური მრავალფეროვნება და დაბალი ფასი. საერთაშორისო კავშირები არის აუცილებელი იმისთვის, რომ მოვიზიდოთ უცხოელი კინომწარმოებლები,“ განაცხადა გოძიაშვილმა.
კლასტერში მონაწილეობის  უპირატესობა
ქართული კინოკლასტერი აუდიო-ვიზუალურ ინდუსტრიაში დასაქმებულ 33 წამყვან კომპანიას და პროფესიონალს აერთიანებს. კლასტერის წევრობის სტრუქტურა მოიცავს ძირითად, ასოცირებულ, საპატიო და ინსტიტუციურ წევრებს.  ძირითად წევრებს წარმოადგენენ სფეროს პროფესიონალები, რომელთაც აქვთ მუშაობის მინიმუმ ხუთწლიანი გამოცდილება.
წევრობის სხვადასხვა ფორმა კლასტერს საშუალებას აძლევს კლიენტებს მრავალფეროვანი  სერვისები შესთავაზოს - იქნება ეს სპეციალურ მოთხოვნებზე მორგებული წარმოებისა და პოსტ-წარმოების სრული, ინტეგრირებული სერვისი, თუ ცალკეული ტიპის მომსახურება კინოწარმოების ნებისმიერ ეტაპზე. კლასტერის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებებია კერძო და საჯარო სექტორებს შორის დიალოგი, პროფესიული უნარების განვითარება და ინტერნაციონალიზაცია.
ქართული კინოკლასტერი გეგმავს იყოს ინდუსტრიის ინტერესების გამომხატველი გაერთიანება. ის შეიმუშავებს საკანონმდებლო და პოლიტიკის ინიციატივებს  საგადასახადო, საკონტრაქტო,  საავტორო უფლებებისა და ინტელექტუალური საკუთრების საკითხებზე. კლასტერმა უკვე შეიმუშავა საქართველოს საგადასახადო კოდექსში შესატანი საჭირო ცვლილებების პაკეტი. ის წარედგინა ბიზნესომბუდსმენის აპარატს, რომელიც ზედამხედველობას უწევს საქართველოს ტერიტორიაზე სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელებასთან დაკავშირებული უფლებებისა და კანონიერი ინტერესების დაცვას. ამ ეტაპზე, ბიზნესომბუდსმენის დადებითი რეკომენდაციით საკანონმდებლო ინიციატივა განსახილველად გადაგზავნილია  ფინანსთა სამინისტროში.
ევროკავშირისა და GIZ-ის პროექტის მხარდაჭერით კლასტერის წევრებს უკვე მიეცათ შესაძლებლობა გაეარათ ტრენინგები წამყვან ევროპულ  ინსტიტუტში - კლასტერის ოთხმა წევრმა მონაწილეობა მიიღო ერიხ პომერის ინსტიტუტის (Erich Pommer Institut) პროგრამაში. აღნიშნული ინსტიტუტი  მედია სამართალისა და მენეჯმენეტის მიმართულებით საერთაშორისოდ აღიარებული საგანმანათლებლო დაწესებულებაა.
მხარდაჭერის ძალზედ მნიშვნელოვან ფორმას პროექტის მხრიდან  კლასტერის წევრების საერთაშორისო ღონისძიებებში, კერძოდ კინობაზრობებში, მონაწილეობათან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვაში თანამონაწილეობა წარმოადგენს. კინობაზრობებზე წვდომა სასიცოცხლოდ აუცილებელი ელემენტია ქართული კინოინდუსტრიის პოპულარიზაციისთვის. კლასტერის მენეჯერი და GIZ-ის კონსულტანტი მარი ხოხლენკო-კალტრაიდერი აღნიშნავს, რომ კლასტერის დაარსების შემდეგ  ხუთზე მეტი კონტრაქტი გაფორმდა კინოწარმოებისა და პოსტ-წარმოების სერვისების შესასრულებლად.
საკანონმდებლო ჩარჩოს გაუმჯობესება
კლასტერი გეგმავს ფართოდ გამოიყენოს კერძო და საჯარო სექტორთან დიალოგის პლატფორმა. საგადასახადო კოდექსში შესატანი ცვლილებების პაკეტი უკვე წარმოდგენილია. გარდა ამისა, კინოკლასტერს სურს დაარწმუნოს მთავრობა საგადასახადო კოდექსში ასახოს კვალიფიციური ხარჯების უკან დაბრუნების (cash rebate) სქემა. დღეს ეს სქემა კანონმდებლობით განმტკიცებული არ არის და ის მხოლოდ სამთავრობო პროგრამა „გადაიღე საქართველოში“ ნაწილია, რომელიც 2016 წლიდან ხორციელდება. პროგრამა სთავაზობს უცხოელ პროდუსერებს საქართველოში გადაღებული ფილმისა თუ სხვა სახის აუდიო-ვიზუალური პროდუქციის კვალიფიციური ხარჯების 20% უკან დაიბრუნონ. ამასთან, თუ ნამუშევარი ქვეყნის პოპულარიზაციის ელემენტებს შეიცავს, შესაძლებელია დამატებით კიდევ 2-დან 5%-მდე დაბრუნება.
„თუ კვალლიფიციური ხარჯების უკან დაბრუნების კომპონენტი გახდება კანონმდებლობის ნაწილი, ჩვენ გვექნება გარანტია, რომ ეს ინიციატივა არის მდგრადი და გძელვადიანი,“ განაცხადა ბაბაკიშვილმა.
კლასტერი ასევე სთავაზობს მთავრობას შექმნას კვალიფიციური ხარჯების უკან დაბრუნების დამოუკიდებელი სქემა პოსტ-წარმოების სერვისებისთვის.
სახელმწიფო პროგრამამ „გადაიღე საქართველოში“ უკვე მოიტანა მნიშვნელოვანი შედეგები.  მის ფარგლებში, 2017 წელს საქართველოში 10 საერთაშორისო პროექტი განხორციელდა, როგორც სრულად ისე ნაწილობრივ. აქედან, 4 ინდური კინოპროდუქტია, 5   ქართულ-ევროპული ერთობლივი ნამუშევარი და ერთიც ამერიკული. პროგრამის განხორციელების შედეგად საქართველოში ჯამურად 26 მლნ ლარზე მეტი ოდენობის (9 მლნ ევრო) ინვესტიცია  შემოვიდა.
„კლასტერის მიზანია აამაღლოს ცნობიერება იმის თაობაზე, თუ როგორ შეუძლიათ კრეატიულ ინდუსტრიებს, კონკრეტულად კი კინოინდუსტრიას, სარგებელი მოუტანოს საქართველოს ეკონომიკას. ამ მიზნით, ჩვენ გამოვიყენებთ მთავრობასთან პირდაპირი დიალოგის ფორმას, ასევე კერძო და საჯარო სექტორებთან დიალოგის პლატფორმას. მხარს დავუჭერთ შესაბამისი ცვლილებების შეტანას საგადასახადო კოდექსში, იმისათვის რომ შევქმნათ ხელსაყრელი გარემო ქართული კინოინდუსტრიის გაძლიერებისა და პოპულარიზაციისთვის,“ განაცხადა GFM Studio-ს კინოპროდიუსერმა და ქართული კინოკლასტერის თანადამფუძნებელმა ნოშრევან ჩხაიძემ.
---------------
„ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ არის ევროკავშირის ინიციატივა, რომელიც აერთიანებს საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებისთვის მიმდინარე ევროკავშირის პროგრამებს. ინიციატივა საშუალებას აძლევს კერძო სექტორს ისარგებლოს ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების უპირატესობებით, რომელიც კარს უღებს საქართველოს ევროკავშირის 500 მილიონიანი ბაზრისკენ.

It has been over a year now that the Georgian film industry has come into focus of a cluster development initiative launched in Georgia with the support of the European Union. The Georgian Film Cluster is now an officially registered entity that brings together leading professionals in film production and post-production, who share a common vision for promotion of the Georgian film industry. The cluster members join forces in boosting international linkages and advancing the interests of the industry locally and internationally.
Georgia has much to offer to international filmmakers. The history of Georgian film dates back to the early 1900s. The first full-length documentary was produced in 1912, while first film productions started even earlier, in 1908, the year that officially marks the birth of Georgian cinema. Besides its vibrant, deeply-rooted cinematic culture, Georgia is an attractive filming destination for both domestic and international productions due to its breathtaking landscape and climate diversity. The Government-backed industry incentives and low level of bureaucracy ultimately provide great benefits to international productions.
The Georgian Film Cluster seeks to spread the word about the opportunities that the industry offers. By focusing on the country’s main competitive advantages, the Cluster makes a case for Georgia as a film-friendly country. “Production crews generally get an easy access to any location and are not burdened by special regulations. Local authorities are also supportive. The Cluster will help us spread this information more widely, including at the international film markets,” says Valerian Kirkitadze, a member of the Cluster and a head of the production company Film Asylum.
The EU co-financed project that acquainted Georgian filmmakers with the cluster development methodology is run by GIZ, Germany’s leading service provider in the field of international cooperation for sustainable development. With financial support from the EU and under the EU4Business Initiative, GIZ is now applying business clustering, as a trademark initiative, to support Georgian SMEs. This particular undertaking with the Georgian Film Cluster was preceded by a comprehensive assessment of the film production and post-production industry. It revealed significant opportunities for growth and expansion and proved there was a potential for cluster development. Clustering provides an opportunity for Georgian filmmakers to expand their reach to European and international film markets and boosts their internationalization.
Bringing in Georgian film’s creative talent
Vladimer Katcharava is a well-known producer and founder of 20 Steps Productions, a Georgia-based independent film production company. The company’s credits include such internationally acclaimed films as Hostages, Dede and Eva Husson’s Girls of the Sun - a Georgian co-production with France, Belgium and Switzerland, which will compete for Palme d'Or this year in Cannes. Interestingly, the co-production deal on the Girls of the Sun was successfully negotiated by 20 Steps Production representatives at the last year’s Marché du Film in Cannes, which they attended with support of the EU-GIZ project.
Husson was inspired to make the film – which follows a Kurdish female battalion known as ‘The Girls of the Sun’ – after reading about the exploits of real-life Kurdish women taken hostage by Islamic State fighters as they swept across Syria and Iraq, but who managed to escape and then took up arms against their former captors. The film was shot in Georgia and France last September and October.
Katcharava believes that the Georgian Film Cluster has the potential to increase foreign film production and post-production services in Georgia. It can raise the industry’s visibility at the international film markets, which is key to attracting international productions.
“Georgia’s film industry is already established. When foreign producers see what Georgia offers, be it a diverse landscape or various creative products, they expect that the country can also provide for professional production and post-production services,” he says.
Tinatin Babakishvili, a projects manager at Post Red Audio, is confident that the affordability of post-production services as well as the quality of the work will attract foreign filmmakers. Post Red Audio works on audio post-production services for films and boasts among its credits The Trader, a short documentary by a young Georgian filmmaker Tamta Gabrichidze. The film recently won the Short Film Jury Award for Nonfiction at the prestigious Sundance Film Festival in the United States. It has been selected by the global streaming platform Netflix, making it available to an audience of over 100 million viewers across the world.
A joint project of 20 Steps Productions and Post Red Audio is a new animation film, Fisherman and the Girl, which is selected in the main competition of the prestigious Annecy International Animated Film Festival 2018 taking place in June.
Paata Godziashvili, Director of the sound mix company Studio Phonographi, notes that the foreign film producer needs creative, professional, financial and technical resources when shooting a film, and Georgia has all of these. “But there are unconditional advantages that Georgia possesses, these are diversity of climate and low price. What we definitely need for attracting foreign film producers’ interest is international linkages,” he says.
Benefits of cluster membership
The Georgian Film Cluster unites 33 leading companies and professionals in the audio-visual industry in Georgia. Its membership structure provides for principal, associated and honorary members, as well as institutional members. Its principal members are professionals with at least five years of industry experience.
A diverse membership base enables the Cluster to offer its clients a full range of services – these are a customized, integrated suite of production and post-production services or standalone services at any stage of the production process. The main activities of the Cluster have been identified as private-public dialogue, skills development and internationalization.
The Georgian Film Cluster plans to serve as a unified voice for the industry’s interests. It will elaborate policy and regulatory initiatives covering such issues as taxation, co-production contracts, copyright, and intellectual property. The Cluster has already proposed necessary changes to Georgia’s Tax Code, which have been presented to the office of the Business Ombudsman, which supervises protection of rights and legitimate interests of persons related to entrepreneurial activities performed on Georgian territory. The package of amendments is now referred to the Ministry of Finance with a positive recommendation from the Business Ombudsman.
With the support from the EU-GIZ project, the cluster members have already taken advantage of the training opportunities at a leading European training institution – 4 members have participated in a programme offered by the Erich Pommer Institut, an internationally recognised provider of advance training in media law and management.
Most importantly, Cluster members are supported through sharing the costs of participation in international industry events, particularly film markets, which is a crucial element for promotion of the Georgian film industry. The Cluster Manager and GIZ Consultant Mari Khokhlenko Caltrider notes that since the establishment of the Cluster, members have launched negotiations with several foreign productions. In total, more than 5 contracts on production and co-production services were signed.
Improving legislative framework
The Cluster plans to extensively use its platform for public-private dialogue. A proposal for introduction of changes to the existing tax legislation has been already put forward. Furthermore, the Georgian Film Cluster wants to convince the government to incorporate a specific provision on a cash rebate into the Tax Code. The current cash rebate scheme is part of the ‘Film in Georgia’ programme that was launched in 2016. The programme offers a 20% cash rebate of qualified expenses with an additional rebate of 2-5%, based on the promotional value of the production.
“By putting the cash rebate scheme into legislation, we will ensure that this incentive is sustainable and lasting,” argues Babakishvili.
The Cluster also suggests that the government introduces a separate cash rebate scheme for post-production services.
‘Film in Georgia’ has already brought tangible results. In 2017, 10 international productions were shot entirely or partially in Georgia under the programme, of which 4 are Indian feature films, 5 are Georgian/European co-productions, and one is a US production. The total investments on the programme amounted to more than 26 million GEL, or €9 million.
“The Cluster’s goal is to increase awareness of how creative industries, and particularly, the film industry, can benefit the Georgian economy. To this end, we will use a format of direct dialogue with government as well as a broader PPD platform. We will sponsor introduction and passage of relevant amendments to the Georgian tax code to provide a favorable framework for strengthening and promoting the Georgian film industry,” says Noshre Chkhaidze, film producer at GFM Studio, and a co-founder of the Georgian Film Cluster.
---------------
EU4Business is an EU initiative bringing together all EU programmes assisting SME and private sector development in Georgia. It enables the private sector to take advantage of the opportunities offered by the EU Deep and Comprehensive Free Trade Agreement which gives Georgia access to a common market of 500 million consumers.