Nuts.ge ერთერთი ყველაზე მსხვილი თხილის მწარმოებელი კომპანიაა საქართველოში, რომელსაც ადგილობრივად წარმოებული თხილი, სხვადასხვა სახეობის პროდუქტად, მსოფლიოს მასშტაბით ექსპორტზე გააქვს. კომპანია წლიურად 2000 ტონა თხილის მზა პროდუქციას აწვდის მსოფლიოში ცნობილ ბრენდებს, შოკოლადისა და ნაყინის ინდუსტრიებს, მცხობელებს, დისტრიბუტორებს და მათ თხილის პროდუქტისგან წარმოებულ სრულ სპექტრს სთავაზობს.
თხილს საქართველოს უმსხვილეს საექსპორტო სასაქონლო ჯგუფში ერთ-ერთი წამყვანი პოზიცია უჭირავს და უდიდესი ეკონომიკური მნიშვნელობა აქვს. სწორედ ამიტომ, Nuts.ge გახდა ერთ-ერთი კომპანია, რომელმაც მიიღო მხარდაჭერა ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) პროგრამიდან - კონსულტაციები მცირე ბიზნესისათვის, და დაფინანსდა ევროკავშირის მიერ, EU4Business ინიციატივის ფარგლებში. მიღებული გრანტით კომპანიამ შეძლო, წარმოება ევროკავშირის დირექტივებთან შესაბამისობაში მოეყვანა.
უფრო მაღალი სტანდარტისკენ
მამუკა ბერიაშვილი, კომპანია Nuts.ge-ს დირექტორი, აღნიშნავს, რომ კომპანიებისთვის ურთულეს ამოცანას წარმოადგენს საერთაშორისო სტანდარტების დაკმაყოფილება და მაღალი კონკურენციის პირობებში თავის დამკვიდრება. მისი თქმით, EU4Business-ისა და EBRD-ის ერთობლივმა მხარდაჭერამ ძალიან მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა კომპანიის განვითარებაში.
„ბიზნესისთვის აუცილებელია, მუდმივად განვითარებაზე ფიქრი. ევროკავშირისა და EBRD-გან მიღებული დახმარების შედეგად, ადგილობრივი და საერთაშორისო კონსულტანტების ჩართვით, ჩვენ შევძელით, მოგვეწესრიგებინა საწარმოო პაკეტი - მოვახდინეთ ფინანსური და ბუღალტრული უწყისების ადაპტირება საერთაშორისო სტანდარტთან, დავნერგეთ მართვის ავტომატური სისტემა, ჩავატარეთ საკონსულტაციო სამუშაოები, რომელმაც შეაფასა კომპანიაში არსებული მდგომარეობა და დაგვისახა სამომავლო განვითარების გეგმა. ეს არის სრული ჯაჭვი, თუ როგორ უნდა განვითარდეს კომპანია, რადგან შესაბამისი სტანდარტების დაცვის გარეშე, პროდუქტს საერთაშორისო ბაზარზე წვდომა ვერ ექნება,” ამბობს მამუკა ბერიაშვილი.
როგორც მამუკა გვიყვება, თხილის ბიზნესში 2007 წლიდანაა ჩართული, იმ პერიოდიდან, როცა ეს სექტორი იწყებდა ჩამოყალიბებას, ამიტომ Nuts.ge-ს საკმაოდ დიდი ისტორია აქვს. საწარმო ზუგდიდში 2012 წლიდან არსებობს. იქიდან გამომდინარე, რომ სამეგრელოში თხილის დიდი მოსავალია და ქვეყნისთვის თხილის მოპოვების ძირითად რეგიონად ითვლება, საწარმოს დაფუძნებაც სწორედ ზუგდიდში გადაწყვიტა. თუმცა კომპანიის საწარმო კახეთშიც ფუნქციონირებს. დღეს Nuts.ge საერთაშორისო თხილეულისა და მშრალი ხილის ასოციაციის წევრია. მის მუშაობაში ჩართული არიან წვრილი და საშუალო ფერმერები, შემგროვებლები, და ასევე კომპანიები, რომლებიც Nut.ge-ს ნახევრადფაბრიკატ ნედლეულს აწვდიან.
„თუ თხილის წარმოება საქართველოში იქნება წარმატებული და განვითარებული, მაშინ მასში შემავალი ყველა რგოლი კიდევ უფრო მეტად განვითარდება. წარმოიდგინეთ, ჯამში 1000-ზე მეტი მომწოდებელი გვყავს. საკმაოდ ბევრი მეწარმის ეკონომიკური მდგომარეობა დამოკიდებულია დარგის განვითარებაზე, ამიტომ ვცდილობთ, ავწიოთ სტანდარტი და დავაკმაყოფილოთ ყველა საერთაშორისო მოთხოვნა,“ ამბობს მამუკა.
კომპანიას COVID-19 პანდემიამ დიდი ზიანი მიაყენა. Nuts.ge-ს დირექტორის თქმით, პანდემიამ გამოიწვია მუშა ხელის განახევრება, რაც პირდაპირ აისახა წარმოების რაოდენობაზე.
„იმისათვის, რომ რეგულაციები დაგვეცვა, რაც თანამშრომლებს შორის ორი მეტრის დისტანციის არსებობას ითვალისწინებდა, იძულებულები გავხდით, არსებული მუშახელი გაგვენახევრებინა და დაგვეტოვებინა მხოლოდ 30. პრაქტიკულად, შეუძლებელი იყო რეგიონიდან რეგიონში და სოფლიდან სოფელში ტრანსპორტირება. მეწარმეებს უნდოდათ ნედლეულის გაყიდვა, მაგრამ, არ შეეძლოთ მოწოდება. მიუხედავად ამ ზიანისა, კომპანიას გააჩნდა ევროკავშირის დახმარებით გაწერილი სტრატეგია, თუ როგორ უნდა განევითარებინა ბიზნესი და ეწარმოებინა პროდუქტი. Nuts.ge-მ შეძლო, მინიმალური ფინანსური ზიანით გაეგრძელებინა მუშაობა“ - ამბობს მამუკა ბერიაშვილი.
დასაქმება, როგორც პრიორიტეტი
ზემა გერგედავა Nuts.ge-ს ერთერთი თანამშრომელია, რომელიც კომპანიაში საქმიანობას პანდემიის მიუხედავად აგრძელებს. ზემა თხილის ქარხანაში 5 წელია მუშაობს, თითქმის იმ პერიოდიდან, რაც საწარმო ფუნქციონირებს. მისი თქმით, რეგიონში სამუშაო ადგილები არც ისე ბევრია და დასაქმება განსაკუთრებულ სირთულეს ქალებისთვის წარმოადგენს.
„სანამ ეს ქარხანა იარსებებდა, მანამდე არასდროს მიმუშავია, სახლის საქმეში ვიყავი ჩართული. მას შემდეგ, რაც ქარხანა გაიხსნა, რეგიონში მაცხოვრებლებისთვის სამუშაო ადგილები გაჩნდა და ეს ძალიან მნიშვნელოვანია აქ მცხოვრები ოჯახებისთვის. შემოსავლის წყაროს ქალაქგარეთ აღარ ეძებ და რჩები იქ, სადაც ცხოვრობ,“ ამბობს ზემა გერგედავა.
ირაკლი შამათავა Nuts.ge-ს კიდევ ერთი თანამშრომელია, რომელიც კომპანიაში დაფუძნების დღიდან მუშაობს. ირაკლი ზუგდიდის ადგილობრივი მაცხოვრებელია. კომპანიის ფუნქციონირების მნიშვნელობაზე საუბრისას, აღნიშნავს, რომ რეგიონისთვის ისეთი საწარმოს მუშაობა, როგორიცაა Nuts.ge, ძალიან მნიშვნელოვანია.
„კომპანიას მუდმივად ემატება ახალი მუშა ხელი და ფართოვდება. გარდა იმისა, რომ საწარმოში საქმდებიან ადამიანები, Nuts.ge ხელს უწყობს მეთხილეობის დარგის განვითარებას რეგიონში - იბარებს თხილს ადგილობრივი ფერმებისგან, რაც შემოსავლის წყაროა ბევრი ადამიანისთვის. ამ დარგის განვითარება პირდაპირ აისახება ადამიანების ეკონომიკურ მდგომარეობაზე, რომლის უკანაც ოჯახები დგანან“, ამბობს ირაკლი.
ამ ეტაპზე, პანდემიის გამო, კომპანიაში 120-დან 70 თანამშრომელი განაგრძობს საქმიანობას, რასაც სეზონურად დასაქმებულთა რაოდენობა ემატება. ექსპორტზე 1000 ტონა თხილის ნაწარმი გააქვს და მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყანას მოიცავს - ევროპაში პროდუქტის ექსპორტი 38%-ია, ჩინეთში - 24%, რუსეთში - 22%, აფრიკაში - 5%, ახლო აღმოსავლეთში - 9% და დანარჩენ ქვეყნებში 2%.

Nuts.ge is one of the largest hazelnut producing companies in Georgia, which exports locally produced hazelnuts in various forms worldwide. The company delivers 2,000 tonnes of finished hazelnut products to world-famous brands, chocolate and ice cream industries, bakers, and distributors annually.
Nuts occupy one of the leading positions in the largest export commodity group of Georgia and have crucial importance for the economy. It’s one of the reasons why Nuts.ge has become one of the companies to receive support from EU4Business implemented by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) programme – Advice for Small Businesses. With EU4Business and EBRD support, the company was able to bring its production in line with EU directives.
Towards a higher standard
Mamuka Beriashvili, director of Nuts.ge, says that the most difficult task for companies is to meet international standards and establish themselves in a highly competitive environment, and admits the joint support of EU4Business and the EBRD has made a significant contribution to the development of the company.
"It is necessary for the business to think about constant development. With the assistance of EU4Business and the EBRD, with the involvement of local and international consultants, we were able to improve the production package: adapting the financial and accounting records to international standards, introducing an automated management system, conducting consulting work that evaluates the current situation, and providing a future development plan. This is a complete chain of how the company should grow, because without meeting the relevant standards, the product will not have access to international markets," explains Beriashvili.
As Beriashvili tells it, he has been involved in the hazelnut business since 2007, right from when the nut sector started to develop in Georgia. As such, Nuts.ge has a long history. Because Samegrelo is considered the main region for hazelnut production in the country, the enterprise has been working in Zugdidi since 2012. But the group also operates in the Kakheti region, found in eastern Georgia. Today, Nuts.ge is a member of the International Nuts and Dried Fruits Association. Small and medium farmers, collectors, as well as companies that supply Nut.ge with semi-finished raw products are involved in the company’s work.
"If hazelnut production in Georgia is successful, then all the actors who play a part will have an opportunity to develop further, and we have more than 1,000 suppliers in total. The economic situation of many enterprises depends on development of the nut sector, so we are trying to raise the standards and meet all international requirements," says Beriashvili.
The company struggled severely because of the COVID-19 pandemic. According to the director of Nuts.ge, they had to reduce the number of on-site employees by half, which directly affected the production process.
"To comply with regulations, which required a distance of two metres between employees, we had to reduce the existing workforce, leaving only 30 people on site. It was practically impossible to transport from region to region and from village to village because of travel restrictions and lack of transport. Entrepreneurs wanted to sell their raw materials but could not deliver their products. Despite this difficult situation, the company, with the help of EU4Business, wrote up a strategy on how to develop the business and lead production. As such, Nuts.ge was able to continue working with minimal financial damage,” says Beriashvili.
Employment as a priority
Zema Gergedava is one of the employees at Nuts.ge, who has been able to continue to work in the company despite the pandemic. Gergedava has been working in the hazelnut factory for five years, almost since it first started operating, which is something indeed, as she admits there are not many jobs in the region and employment is particularly a challenge for women.
"I had never worked before; I was involved in housework mainly. Since the factory opened, jobs have emerged for residents in the region, and this is very important for the families living here. You no longer have to look for a source of income outside of the city and you can stay where you live,” says Gergedava.
Irakli Shamatava is another employee of Nuts.ge, who has been working for the company since the day of its creation. Shamatava is a local resident of Zugdidi, and notes that the work of an enterprise like Nuts.ge is very important for the region and its people.
"The company is constantly adding new workers and expanding. In addition to employing people in the enterprise, Nuts.ge promotes the development of the nut sector in the region by collecting nuts from local farms, which is a source of income for many people. The development of the hazelnut business directly affects the economic situation of many locals and their families," says Shamatava.
At this stage, due to the pandemic, the company continues to operate with anywhere from 70 to 120 employees, in addition to the number of seasonal workers. It exports 1,000 tonnes of hazelnuts and covers almost all countries of the world – the export number for Europe is 38%, 24% in China, 22% in Russia, 5% in Africa, 9% in the Middle East, and 2% in other countries.
The original story is available on EU NEIGHBOURS east website: https://euneighbourseast.eu/news-and-stories/stories/from-farm-to-international-market-supporting-hazelnut-production-in-georgia/