თბილისის საწარმო „დადარი“ სათამაშოების მწარმოებელი უბრალო კომპანია არ არის. საწარმოს შვიდი თანამშრომლიდან სამს სწავლის შეზღუდული უნარი აქვს. საწარმოს მთელი პროდუქცია შეესაბამება ევროკავშირის სტანდარტებს. სათამაშოები მზადდება მთლიანად ხისგან და იღებება ორგანული საღებავებით. „დადარმა“ შეძლო საკუთარი ბიზნესის გაფართოება „კრედო ბანკისგან“ 25 000 ლარის – ანუ სულ რაღაც 8000 ევროს – მიღების შემდეგ. მიკროსესხის გაცემა შესაძლებელი გახდა ევროკავშირის საკრედიტო ხაზის წყალობით.
მიკრო მეწარმეების ხელშეწყობა
„დადარის“ გამოცდილება საუკეთესო მაგალითია იმისა, თუ როგორ უწყობს ხელს მიკროდაფინანსება მეწარმეობას. საქართველოში ევროკავშირი, ევროპის საინვესტიციო ბანკისა და EU4Business ინიციატივის მეშვეობით, მუშაობს ადგილობრივ საკრედიტო ორგანიზაციებთან, რათა დაეხმაროს მიკრო საწარმოებს, მიიღონ განვითარებისთვის საჭირო ფულადი სახსრები. ამ პროგრამის ფარგლებში, ევროპის საინვესტიციო ბანკმა საქართველოს „კრედო ბანკს“ 5 მილიონი დოლარი (4,4 მილიონი ევრო) გამოუყო.
„ევროპის საინვესტიციო ბანკის მექანიზმი მიმართულია მიკრო და მცირე საწარმოებზე. საკრედიტო ხაზი საშუალებას გვაძლევს, უზრუნველვყოთ ხელმისაწვდომი და ამავდროულად საშუალო და გრძელვადიანი დაფინანსების შესაძლებლობა მეწარმეებისთვის,“ – ამბობს ნანა ტუღუში, „კრედო ბანკის“ ინვესტორებთან ურთიერთობის მენეჯერი.
„ჩვენს საწარმოს სესხი სჭირდებოდა არსებული პროდუქციის ასორტიმენტის გასაფართოებლად,“ – გვიყვება არჩილ გობეჯიშვილი, „დადარის“ გენერალური დირექტორი. „ჩვენ გამოვიყენეთ ფული არსებული ფართის განახლებისთვის, დამატებითი ფართის დასაქირავებლად და წარმოებისთვის აუცილებელი მასალების შესაძენად“.
მეტი, ვიდრე უბრალოდ ბიზნესი
სპეციალური საჭიროებების მქონე პირებისთვის საქართველოში სამუშაოს პოვნა თითქმის შეუძლებელია, რაც „დადარს“ უნიკალურს ხდის და ნამდვილ სინათლის სხივად აქცევს. კომპანიის დამფუძნებელმა მერაბ კუჭუხიძემ ხის სათამაშოების დამზადება თბილისში 1990-იან წლებში დაიწყო. სათამაშოები საკმაოდ მარტივია წარმოსახვითი თამაშის სტიმულირებისთვის, თუმცა საკმაოდ ზუსტიც არის თამაშში რეალიზმის შტრიხების შემოსატანად.
„დადარი“ უკვე ავრცელებს და ყიდის პროდუქციას გერმანიაში ონლაინ პლატფორმის etsy მეშვეობით, თუმცა, კომპანია იმედოვნებს, კიდევ უფრო გაფართოვდეს, როცა საქართველო ევროკავშირის ყველა საწარმოო სტანდარტს დააკმაყოფილებს მომავალ წელს.
„ჩვენს გეგმებშია ჩვენი პროდუქციის გაფართოება, ევროპულ კომპანიებთან ახალი კონტაქტების დამყარება, წარმატებული ბიზნესებისთვის კორპორატიული სერვისების შეთავაზება, რაც საშუალებას მოგვცემს, დავასაქმოთ მეტი ხალხი და გავაძლიეროთ სოციალური ელემენტი კომპანიის შიგნით," – ამბობს გობეჯიშვილი.
„კრედო ბანკი“ ერთი-ერთი წამყვანი ბანკია საქართველოს მიკროსაფინანსო ბაზარზე. მას აქვს 65 სერვის-ცენტრი და ჰყავს დაახლოებით 230 000 კლიენტი ქვეყანაში. ბანკი მოწოდებულია მდგრადი ფინანსური სერვისების გასაწევად მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის. ბანკი განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს აქტივობებსა და ბიზნესებს სოფლის მეურნეობის სფეროში, რომლებიც შემოსავლის და დასაქმების შესაძლებლობებს ქმნის.
„პროგრამის დაწყებიდან ამ წელს ჩვენ ხელი შევუწყეთ 5000-მდე კომპანიას, რომელთაგან ნახევარი ქალების მიერ იმართება, ხოლო 70 პროცენტი საფერმერო საქმიანობას ეწევა," – ამბობს ტუღუში
და ამატებს: „დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ ეწვიონ ჩვენს სერვის-ცენტრებს ქვეყნის სხვადასხვა ქალაქებში ან დაგვიკავშირდნენ ონლაინ. და რაც მთავარია, ჩვენ ვუწევთ საკონსულტაციო მომსახურებას სტარტაპებსა და სოფლის მეურნეობის სფეროში მოღვაწე მეწარმეებს“.
პოლ ჰაკეტი, ევრონიუსი - წაიკითხეთ ორიგინალი სტატია ევრონიუსისგან
DCFTA აღმოსავლეთის ინიციატივის შესახებ
„დადარის“ მიკროსაფინანსო მხარდაჭერა უზრუნველყოფილი იქნა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული DCFTA აღმოსავლეთის ინიციატივის ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს ევროპის საინვესტიციო ბანკი EU4Business ინიციატივის ფარგლებში.
EU4Business ინიციატივის ფარგლებში ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული თავისუფალი ვაჭრობის ღრმა და ყოვლისმომცველი ზონის (DCFTA) აღმოსავლეთის ინიციატივის მიზანია გააძლიეროს ეკონომიკური განვითარება იმ ქვეყნებში, რომლებმაც ხელი მოაწერეს ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმებას, კერძოდ, საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში, მიზნობრივი ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერის უზრუნველყოფით მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის ამ სამ ქვეყანაში.

Dadari in Tbilisi is much more than just a toy company. Out of the firm’s seven employees, three have learning disabilities. All of the firm's products comply with EU standards. The toys are made from solid wood and painted in organic colours. Dadari was able to expand its business after obtaining 25,000 Georgian Lari - just over €8,000 - from Credo Bank. The mircrofinance was made possible, thanks to credit provided by the European Union.
Fostering micro-entrepreneurs
Dardari's own experience is a great example of how microfinance can foster entrepreneurship. In Georgia, the European Union, through the European Investment Bank and the EU4Business initiative, is working with local lenders to help very small businesses get the money they need to grow. As part of its programme the EIB made US$5 million (€4.4 million) available to Credo Bank in Georgia.
"The European Investment Bank facility targets micro and small enterprises. The credit line allows us to provide affordable as well as medium to long-term funding to undeserved entrepreneurs," saysNana Tughushi, Investors Relations Manager at Credo Bank
"Our enterprise needed a loan to expand the existing production," explains Archil Gobejishvili, CEO at Dadari. "We used the money to renovate the existing premises, to rent additional space and to buy materials, necessary for the production."
More than just a business
Finding work for those with special needs in Georgia is next to impossible, making Dadari almost unique and a real ray of light. The company's founder Merab Kuchukhidze started making wooden toys in Tbilisi in the 1990s. The toys are simple enough to inspire imaginative play, but accurate enough to evoke realism.
Dadari already distributes and sells across Germany via the online platform etsy, but is hoping to grow when Georgia fully aligns itself with EU production standards next year.
"The plan is to expand our production, to build new contacts with European companies, to offer corporate services to successful businesses, which will give us the opportunity to employ more people and strengthen the social element inside the company," Gobejishvili says.
Credo Bank is one of the leading banks in Georgia's microfinance market. It operates 65 service centres and supports around 230,000 customers throughout the country. The bank seeks to provide sustainable financial services to micro, small and medium-sized businesses, with a preference for rural activities and businesses that create income and employment opportunities.
"Since the launch of the programme earlier this year we have supported up to 5,000 companies out of which half are run by women and 70 per cent are farmers," Tughushi says.
She adds, "Those interested can visit our service centres spread across the country or go online. What is most important to know, we provide advisory services for start-ups and rural entrepreneurs."
By Paul Hackett, Euronews - Read the original story on Euronews
About the DCTA Initiative East
Microfinance support to Dadari was provided under the EU-funded DCFTA Initiative East, implemented by the European Investment Bank under the EU4Business initiative.
The DCFTA Initiative East – funded by the EU under the EU4Business initiative – aims to strengthen economic development in the countries which have signed an association agreement with the EU - namely Georgia, Moldova and Ukraine - by providing targeted financial and technical support to small and medium-sized enterprises (SMEs) in these three countries.