როცა ტექნოლოგია ტრადიციას ემთხვევა: ბათუმის ლუდსახარში ასრულებს საწარმოო ხაზის მოდერნიზაციას ევროპული სტანდარტების დაკმაყოფილების მიზნით
ავტორი: ნინა ცინცაძე
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა და ევროკავშირმა დახმარება გაუწიეს ბათუმის ტრადიციულ ლუდსახარშს მისი საწარმოო პროცესის მოდერნიზაციასა და ხარისხის გაუმჯობესებაში ევროპული სტანდარტების დასაკმაყოფილებლად.
მთებით გარშემორტყმული ულამაზესი ზღვისპირა ქალაქი ლაჟვარიდსფერი ცითა და ქვიანი სანაპიროთი, ბათუმი საქართველოს შავი ზღვისპირეთში ბოლო ათწლეულის მანძილზე მიმზიდველი ადგილი გახდა მოგზაურებისთვის არა მხოლოდ მეზობელი ქვეყნებიდან, არამედ მთელი მსოფლიოდან. ბათუმი მართლაც კონტრასტების ქალაქია – მასში შენარჩუნებულია მე-20 საუკუნის დასაწყისის ევროპული მემკვიდრეობის ნიშნები, როდესაც იგი უმსხვილესი საპორტო ქალაქი იყო ევრაზიის გზაჯვარედინზე.
ბოლო პერიოდში ზოგიერთი მსოფლიოში ცნობილი სასტუმროების ქსელი შემოვიდა ადგილობრივ ბაზარზე და მსხვილმა ინფრასტრუქტურულმა პროექტებმა სრულიად შეცვალეს ქალაქის იერსახე. გარდა იმისა, რომ შავი ზღვის კურორტი სთავაზობს სტუმრებს ყოველწლიურად ახალ და სულ უფრო მომხიბვლელ სანახაობებს, ჯერ კიდევ არსებობს გარკვეული უნიკალური ღირშესანიშნაობები, რომლებიც ძველ დროში გვაბრუნებენ. ბათუმის ლუდსახარში ერთ-ერთი მათგანია.
1949 წელს საბჭოთა ეპოქის დროს დაარსებული, კომპანია ერთადერთი ლუდსახარშია რეგიონში ხანგრძლივი ისტორიითა და ადგილობრივად ცნობილი ბრენდით. გასაკვირი არ არის, რომ რაიონს, სადაც იგი მდებარეობს, ჩვეულებრივად ცნობილი ლუდსახარშის სახელს უწოდებენ.
„წარმოიდგინეთ ადგილობრივი მაცხოვრებელი, რომელიც პლაჟზე წასვლის ნაცვლად მიდის ქალაქის გარეუბანში და უერთდება ათეულობით თანამოაზრეს, რათა მიირთვას ერთი-ორი კათხა ახალი ლუდი. ეს ის ხალხია, ვისაც ჩვენ პატრიოტ კლიენტებს ვუწოდებთ. ეს არის ერთგულების ყველაზე მაღალი ფორმა, როდესაც ადამიანი 30ºC-იან სიცხეში ფეხით 6 კილომეტრს გადის, რათა დატკბეს ჩვენი პროდუქტით“, – ამბობს ბათუმის ლუდსახარშის დირექტორი როინ ხალვაში.
დასაბამიდან კომპანია აწარმოებდა სხვადასხვა ტიპის ლუდსა და უალკოჰოლო სასმელებს და თავისი პროდუქციით დასავლეთ საქართველოს დიდ ნაწილს უზრუნველყოფდა. თუმცა, ბოლო პერიოდში, მოძველებული ტექნიკის გამო, ლუდსახარში გადაერთო მხოლოდ ერთი ბრენდის არაპასტერიზებული ჩამოსასხმელი ლუდის წარმოებაზე, რომელიც ორიენტირებულია ბაზრის დაბალფასიან სეგმენტზე. პროდუქციის 75%-მდე იყიდება ბათუმში, ადგილობრივ კაფეებსა და რესტორნებში, ასევე მიმდებარე რეგიონებში.
„ბათუმის ლუდის მიმართ დაინტერესება და მოთხოვნა ყოველწლიურად იზრდება. ადგილობრივი მაცხოვრებლებისთვის ეს დიდი ხნის ტრადიციაა, ხოლო უცხოელი სტუმრებისთვის ადგილობრივი პროდუქციის – ცოცხალი ჩამოსასხმელი ლუდის დაგემოვნების შანსია", – ამბობს ნანა ჯანელიძე, ლუდსახარშის მეპატრონე. „მაგრამ მოძველებული აღჭურვილობა არა მარტო აფერხებდა ჩვენს წარმოებას, არამედ მორალურად უარყოფითად მოქმედებდა ჩვენს თანამშრომლებზეც. და ამ ფაქტმა გვიბიძგა, განვითარების საშუალებების ძიება დაგვეწყო“.
მცირე და საშუალო საწარმოების შესწავლის ახალი გზა
2016 წელს ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა და ევროკავშირმა გააერთიანეს ძალისხმევა იმისათვის, რომ მსოფლიოს უმსხვილეს სავაჭრო ბლოკთან – ევროკავშირთან – თავისუფალი ვაჭრობის ზონიდან წარმოშობილი შესაძლებლობების სრულად გამოსაყენებლად შეეთავაზებინათ დახმარება მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში.
შეთანხმება ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ, რომელიც ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ხელმოწერილი ასოცირების ხელშეკრულების განუყოფელ ნაწილს წარმოადგენს, 2014 წელს გაფორმდა. იგი ითვლება ერთადერთ შეთანხმებად, რომელიც არა მარტო გაზრდის სავაჭრო კავშირებს და უზრუნველყოფს ეკონომიკური ინტეგრაციის უპირატესობებს, არამედ ხელს შეუწყობს მცირე და საშუალო საწარმოების კონკურენტუნარიანობის გაზრდას სურსათის უვნებლობისა და ფიტოსანიტარული მაღალი სტანდარტების შემოღების, იმპორტული პროდუქციის ჩანაცვლების, ადგილობრივი მომხმარებლების მოთხოვნების დაკმაყოფილებისა და უცხოელ ვიზიტორთა რაოდენობის გაზრდის შედეგად.
საქართველოში, EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზის მეშვეობით, ადგილობრივ კომპანიებს შეუძლიათ დაფინანსების მიღება აღჭურვილობის მოდერნიზაციის, შრომის უსაფრთხოებისა და სანიტარული პირობების გაუმჯობესების მიზნით. EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის მიერ შემოთავაზებულ დაფინანსებას ემატება 15%-მდე ევროკავშირის გრანტები და ტექნიკური დახმარების პროგრამა ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტების მონაწილეობით.
ბათუმის ლუდსახარში დაფინანსების ერთ-ერთი მიმღებია. სესხმა ხელი შეუწყო კომპანიას, შეეძინა ლუდის წარმოების ახალი ნახევრად ავტომატური სლოვაკური ხაზი, რომელიც, ერთის მხრივ, აუმჯობესებს პროდუქტის ხარისხსა და უსაფრთხოებას, ხოლო, მეორეს მხრივ, ამცირებს სამუშაო ადგილზე დაზიანების რისკს. მოძველებული ტექნიკიდან ახალ თანამედროვე ტექნოლოგიებზე გადასვლამ შეამცირა საწარმოო დანადგარისთვის აუცილებელი ფართი – ახლა იგი სივრცის ერთ მეოთხედს იკავებს და ამცირებს ენერგიისა და სხვა შესაბამის ხარჯებს.
ამას გარდა, ლუდსახარშმა ისარგებლა ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის მცირე ბიზნესის საკონსულტაციო ჯგუფის მიერ გაზიარებული პრაქტიკული ინფორმაციითა და ცოდნით, რაც ევროკავშირის დაფინანსებასთან ერთად დაეხმარა კომპანიას ხარისხის მართვის ახალი სისტემების დანერგვაში.
„ჩვენთვის ხარისხის სტანდარტები არაა უბრალოდ ლოგოტიპზე ასახული ნიშანი. ეს არის სახელმძღვანელო, რომლითაც ვხელმძღვანელობთ ჩვენი საქმიანობის თითოეულ ეტაპზე; და ჩვენ მოხარულები ვართ, რომ ასეთი ხელმძღვანელობა გაგვაჩნია. ჩვენი მიზანი ჩვენი პროდუქტის უმაღლესი სტანდარტია, ჩვენი წარმატების ბარომეტრი კი – ჩვენი კლიენტების რაოდენობა და კმაყოფილების დონეა“, – ამბობს ბ-ნი ხალვაში.
„ჩვენ ვამაყობთ ჩვენი მემკვიდრეობითა და კიდევ უფრო ვამაყობთ იმით, რომ ვთავაზობთ ჩვენს კლიენტებს უმაღლესი, ევროპული ხარისხის ლუდს. ბათუმის ლუდსახარში ჩვეულებრივი წარმოების ფარგლებს ცდება. ეს ისაა, რაც ხალხს ახსოვს – ეს ჩვენი ქალაქის სულია“, – ამბობს ნანა ჯანელიძე.

The EBRD and the EU have helped a traditional brewery in Batumi, Georgia, upgrade its production and enhance quality to meet European standards.
A beautiful seaside town with blue sky, a stony shore and surrounding mountains – over the past decade, the city of Batumi on Georgia’s Black Sea coast has become a hotspot for travellers not only from neighbouring countries, but across the world. Batumi is truly a city of contrasts – maintaining signs of its European heritage from the early 20th century when it was a major port city on the crossroads of Eurasia.
Lately, some world-renowned hotel chains have entered the local market and major infrastructure projects have transformed the skyline of the town beyond recognition. And while the Black Sea resort offers its visitors newer and more fascinating attractions every year, there are still some unique landmarks that go back in time. Batumi Brewery is one of them.
Founded back in 1949, during the Soviet era, the company is the sole brewery in the region with a long history and a locally well-known brand: no wonder that the district it is situated in is commonly referred to by the name of the beer factory.
“Imagine a local who instead of heading to the beach goes to the outskirts of the city and joins dozens of like-minded people to enjoy a jug or two of fresh draught beer. That’s who we call our patriot client – it’s the highest form of loyalty when people walk up to 6 kilometres in 30ºC heat to enjoy our product,” says Roin Khalvashi, director of the Batumi Brewery.
From the outset, the company has been producing different types of beers and non-alcoholic beverages, supplying most of the western part of Georgia. However, lately, due to outdated machinery, the brewery switched to producing only one brand of unpasteurised draught beer targeting the low-priced segment of the market. Up to 75 per cent of products are sold in Batumi, in the local cafés and restaurants, and also in the nearby regions.
“The interest and demand for Batumi beer is growing every year. For local residents, it is a longstanding tradition, while for foreign visitors a chance to experience local produce – live draught beer,” says Nana Janelidze, the brewery’s owner. ‘’But the outdated equipment not only hindered our production, it also affected the morale of our staff. And this pushed us to seek options for development.’’
A new path to explore for SMEs
In 2016 the EBRD and the European Union (EU) joined forces to offer small and medium-sized enterprises (SMEs) in Georgia, Moldova and Ukraine assistance to fully exploit opportunities deriving from the free trade area with the world’s largest trading bloc – the European Union.
The Deep and Comprehensive Free Trade Area – an integral part of the Association Agreement between the EU and Georgia – was signed back in 2014. It is considered to be the one agreement that will not only enhance trade ties and release the full benefits that come from economic integration, but also foster SME competitiveness by upholding the highest food safety and phytosanitary standards, substituting import produce and meeting expectations of local consumers, and increasing the number of visitors from abroad.
In Georgia, through the EU4Business-EBRD Credit Line local companies can access financing to modernise their equipment, foster workplace safety practices and upgrade sanitary conditions. Within the EU4Business initiative, the financing offered by the EBRD is complemented with an EU grant of up to 15 per cent and technical assistance engaging local and international expertise.
The Batumi Brewery was one of the recipients of the financing. A loan helped the company acquire a new semi-automated Slovak beer production line that on the one hand improves the quality and safety of the product and on the other minimises the risk of injury at the workplace. The shift from old, outdated machinery to new modern technology reduced the required size of the production facility – now it occupies one quarter of the space, cutting down on energy and related costs.
The brewery has benefited from know-how and knowledge transfer from the EBRD’s Advice for Small Businesses team as well, which with EU funding helped the company introduce new quality management systems.
‘’For us, quality standards go beyond a simple mark on our logo. They’re a guidebook that directs every single step of our operations; and we are happy to receive such guidance. Our goal is the highest standard for our product and success barometer – the size and satisfaction rate of our clientele,” says Mr Khalvashi.
“We are proud of our heritage – and what we are even more proud of is the fresh draught beer of the highest European quality we offer to our clients. Batumi Brewery goes beyond ordinary production, it is something that people remember, the soul of our city,” says Nana Janelidze.