“ქალები ბიზნესში”: ქართულმა კომპანიამ მოგება 7.5%-ით გაზარდა
“ტექინჟინერინგ ჯგუფი” ერთ-ერთი კომპანიაა საქართველოში, რომელმაც პროექტის  “ქალები ბიზნესის” ფარგლებში დახმარება მიიღო. ამ პროექტს ახორციელებს ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) ევროკავშირისა და სხვა დონორების მხარდაჭერით.
ირინე გლოველი, რომელიც ამ მხარდაჭერამდე ცოტა ხნით ადრე, 2017 წელს გახდა კომპანიის დირექტორი, ამბობს რომ ქალებისთვის ბიზნესში წარმატება რთულია, თუმცა არა შეუძლებელი:
“საქართველოში ქალებისთვის მმართველ პოზიციაზე თავის დამკვიდრება გარკვეულ სირთულეებთან არის დაკავშირებული, თუმცა პროფესიონალიზმითა და სწორად მიმართული ძალისხმევით ყველაფერია შესაძლებელი. ჩემს შემთხვევაში საკმაოდ სპეციფიკურ სფეროში პირველ ეტაპზე შევეცადე ყველა საკითხი დეტალურად შემესწავლა. თითოეულ ობიექტზე ფინანსური საკითხიდან დაწყებული რთული საინჟინრო გადაწყვეტილებების ჩათვლით ყველა მიმართულებით ვერკვეოდი. რამაც საბოლოო ჯამში შედეგი გამოიღო და დღეს კომპანიის დირექტორი ვარ”.
“ტექინჟინერინგ ჯგუფის” საქმიანობის სფერო საქართველოში ესკალატორებისა და ლიფტების მიწოდება და მონტაჟია. ირინე გლოველის თქმით, კომპანია ჯამში 40 ადამიანს ასაქმებს. მათ თბილისის გარდა ოფისი ბათუმშიც აქვთ. კომპანია არა მხოლოდ ამონტაჟებს, არამედ შემდგომ ტექნიკურ მომსახურეობასაც უწევს კლიენტებს.
გლოველის თქმით, EBRD-ის პროგრამა საბუღალტრო მიმართულებით დაეხმარა, რაც ფინანსური აღრიცხვის მოწესრიგებას და ერთიან სისტემაში მოქცევას გულისხმობდა.
“გრანტი მივიღეთ რომ გაგვეკეთებინა 2013-2016 წლების ბუღალტრული აღრიცხვისა და ანგარიშგების შემოწმება პროგრამა ORIS-ში. ამასთანავე კონსულტაცია და რეკომენდაციები მივიღეთ ბუღალტრული აღრიცხვისა და ანგარიშგების წარმოებისათვის საფინანსო აღრიცხვის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად,” - ამბობს ირინე გლოველი.
EBRD-მა პროგრამის მთლიანი ღირებულების 60% დააფინანსა, რაც დაახლოებით 18 000 ლარია. როგორც ის ამბობს იმ პერიოდში კომპანიას ამ თანხის გადახდის საშუალება არ ჰქონდა.
“რაც უფრო მოწესრიგებულია, სტანდარტიზებულია ჩვენი მთლიანი საბუღალტრო აღრიცხვა-ანგარიშგების სისტემა, პარტნიორებისათვის მეტად სანდო და მარტივია ურთიერთობა,”- ამბობს ირინე გლოველი.
მისი თქმითვე, პროგრამის წარმომადგენელი “ტექინჟინერინგ ჯგუფის” ფინანსისტებისა და მენეჯერების ჯგუფთან დაახლოებით ორი თვის განმავლობაში მუშაობდა.
კომპანიის დირექტორის თქმით, EBRD-გან მიღებული დაფინანსებით, რითაც ფინანსური აღრიცხვის მოწესრიგება შეძლეს, კომპანიის მოგება 7.5%-ით გაიზარდა. გარდა ამისა, 2017 წლის შემდეგ, კომპანიის კორპორატიული კლიენტების რაოდენობა 10%-თ არის გაზრდილი.
ირინე გლოველი იმ ქალებს, რომელებსაც პროექტის “ქალები ბიზნესის” ფარგლებში დაფინანსების მიღება უნდათ, ურჩევს, რომ განაცხადის შევსებამდე კარგად განსაზღვრონ კომპანიის საჭიროებები.
“მიუხედავად იმისა, რომ EBRD-ის წარმომადგენლები კონსულტაციის სახით დაეხმარებიან და ურჩევენ რა მიმართულებით სჭირდებათ თანხა, სასურველია, აპლიკაციის საშუალებით უფრო ზუსტად განისაზღვროს ყველაზე მეტად რა მიმართულებით ესაჭიროება კომპანიას ფინანსური მხარდაჭერა”.
Business Lens რაზეც ირინე გლოველი საუბრობს EBRD-ის პროექტის ფარგლებში შექმნილი აპლიკაციაა, რომელიც კითხვარის დახმარებით, გამოავლენს, თუ როგორ იმართება თქვენი ბიზნესი შვიდ ძირითად ასპექტში: ფინანსური მენეჯმენტი და ეფექტურობა, ბაზრის ცოდნა, მარკეტინგი და გაყიდვები, ადამიანური რესურსები, სტრატეგია და ორგანიზაცია, რისკების მართვა და ოპერირება.
კითხვარის შევსების შემდეგ, Business Lens შექმნის ანგარიშს, სადაც ნაჩვენები იქნება თქვენი შედეგები და ის ხარვეზები, რაც კომპანიას ამ კომპონენტებში შეიძლება ჰქონდეს.
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პროგრამა „ქალები ბიზნესში“ 20-ზე მეტ ქვეყანაში ხორციელდება. პროგრამა თანამშრომლობს იმ მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებთან, რომლებსაც ქალები ხელმძღვანელობენ, ამით EBRD მხარს უჭერს ქალთა ჩართულობას ბიზნესში. საქართველოში პროგრამის თანადამფინანსებლები არიან ევროკავშირი მისი EU4 ბიზნეს ინიციატივის ფარგლებში, შევედეთი, ადრეული ტრანზიციის ქვეყნებისა და მცირე ბიზნესის გავლენის ფონდები.

A woman in business: Georgian company increases profit by 7.5% with support from EU4Business
The Tech Engineering Group is one of the companies in Georgia that received support from the 'Women in Business’ programme, implemented by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), with support from the European Union, among other donors.
Irina Gloveli, who became the director of the company in 2017, shortly before this support arrived, says it is difficult, though not impossible, for women to be successful in business:
“Women in Georgia establishing themselves in top managerial positions face certain difficulties, but everything is possible with professionalism and proper effort. In my case, in the early stages in this rather specific field, I tried to study all topics in detail, to understand everything – from financial issues to difficult engineering decisions. Finally, this paid off, and today I am the director of the company.”
The company she manages operates in the field of provision and assembly of escalators and elevators. Irina has 40 employees. As well as Tbilisi, they have an office in Batumi. The company does not only work in assembly, but also provides technical maintenance for clients.
Irina says the EBRD programme, implemented as part of the EU4Business initiative, supported the company with its accounting, helping to put financial reporting in order and into a unified system.
“We received a grant to examine the company’s 2013-2016 accountancy records and reporting in the ORIS programme. Simultaneously we had consultations and recommendations for accountancy records and reporting in accordance with international financial  reporting standards (IFRS),” says Irina.
The programme funded 60% of the total costs of the programme, which came to about GEL 18 000. At the time the company would have been unable to pay this sum alone.
“Our total accountancy recording/reporting system is more orderly and standardised, [and it is] more reliable and easy for the partners to communicate with us,” says Irina.
The project consultant worked with the Tech Engineering Group financial and management team for about two months.
Irina says that thanks to the programme, which enabled them to put their financial reporting in order, the company’s profits increased by 7.5%. Since 2017, the number of corporate clients of the company has increased by 10%.
Irina advises women who would like to be funded by the Women in Business programme to define their company’s needs clearly before filling in an application.
“Despite the fact that EBRD representatives will consult them and give advice about the specific areas which need input, it helps to identify more precisely in the application the specific area that is in greatest need of financial support.”
Irina points to 'Business Lens', an application created in the framework of the programme. Using a questionnaire, the application will reveal how your business is managed in seven main areas: financial management and effectiveness, market knowledge, sales and marketing, human resources, strategy and organisations, operating and risk management.
After your business has filled out the questionnaire, Business Lens will create an account highlighting your results and the drawbacks the company may have in each area.
The EBRD's Women in Business programme works with women-led small and medium-sized enterprises in more than 20 countries, and in Georgia is co-funded by the EU as part of its EU4Business initiative, Sweden, Early Transitions Countries Fund and Small Business Impact Fund.