ხელოვნებათმცოდნე სოფო ლაპიაშვილსა და მარკეტინგის სპეციალისტ მაკა ნოსელიძეს წლების განმავლობაში ჰქონდათ წვდომა მაღალი ხარისხის ქსოვილების ნარჩენებზე, ოღონდ, არ იცოდნენ ამისგან რისი გაკეთება შეეძლოთ. შემდეგ ყველასთვის მოულოდნელი ნაბიჯი გადადგეს და პანდემიის დროს კომპანია დაარსეს. EU4Business-ის მხარდაჭერა კი ბაზრის გასაფართოვებლად გამოიყენეს.
ბიზნეს იდეის საფუძველი: ახალი დანიშნულება ძველ ნივთებს
ლაპიაშვილი ყოველთვის ოცნებობდა, რომ იმ ნივთებისთვის, რომლებიც ადამიანებს აღარ უყვარდათ, ახალი დანიშნულება მიენიჭებინა. მას სჯერა, რომ კრეატიულობისკენ მიმავალი ეს უცნობი გზა ინოვაციებისა და ტრანსფორმაციისთვის უსაზღვრო შესაძლებლობებს მისცემს. სწორედ ამიტომ, ორმა მეგობარმა ეკოლოგიურად სუფთა ფეხსაცმლისა და აქსესუარების შექმნა გადაწყვიტა.
შემდეგი ექვსი თვის განნმავლობაში ისეთ მეწაღეს ეძებდნენ, რომელიც ქსოვილების ნარჩენებისგან მაღალი ხარისხის ფეხსაცმელს შეკერავდა. 2020 წლის დეკემბერში კი პირველი კოლექცია გამოუშვეს. ასე დაიწყო „უსულის“ ისტორია საქართველოში - ქვეყანაში, სადაც მდგარი მოდა ჯერ კიდევ სიახლეს წარმოადგენს.
„უსული“ ელეგანტურობისა და სილამაზის აღმნიშვნელი ძველი ქართული სიტყვიდან მომდინარეობს და შესანიშნავად ასახავს ბრენდის იდენტობას. ძირითადი პროდუქტი, ფეხსაცმელი, მორთულია სხვადასხვა მოხატულობითა და ორნამენტებით, რაც კომპანიის გამორჩეულ სტილს უსვამს ხაზს. გარდა ამისა, ფეხსაცმლის კოლექციის შესავსებად, „უსული“ ასევე გთავაზობთ ჩანთებისა და ქამრების მრავალფეროვნებას. ყველა პროდუქტი დამზადებულია ტექსტილის ნარჩენებისგან, რომლებიც დიზაინერებსა და სტუდიებს რჩებათ მას შემდეგ, რაც სამოსის კერვას დაასრულებენ. „უსული“ ასევე იყენებს მეორად ქსოვილებს, რომლებიც თითქმის ყველა ქართულ ოჯახში გვხვდება.
"ადამიანებს ხშირად აქვთ ძველი ქსოვილები, მაგიდის გადასაფარებლები ან თხელი საბნები, რომლებსაც აღარ იყენებენ, მაგრამ არ იციან სად წაიღონ ან ვის მიუტანონ. „უსულში“ ასეთ ქსოვილებს ახალ დანიშნულებას ვაძლევთ", - განმარტა სოფო ლაპიაშვილმა და აღნიშნა, რომ ოჯახიდან ოჯახში მეორადი ქსოვილების შესაგროვებლად ხშირად დადიან.
ტექსტილის ნარჩენებისა და მეორადი ქსოვილების გამოყენების პრაქტიკა არის ის, რაც „უსულის“ პროდუქციას ბაზარზე არსებულისგან განახვავებს. ისინი გულდასმით ამუშავებენ ქსოვილების უნიკალურ კომბინაციას თითოეული ფეხსაცმლისთვის, რაც ნიშნავს, რომ ორი ერთნაირი წყვილი ვერ იარსებებს. მიუხედავად იმისა, რომ მომხმარებლებისთვის ეს არატრადიციული მიდგომაა, „უსულისთვის“ განსაკუთრებულ უპირატესობას წარმოადგენს. თითოეული ფეხსაცმლის უნიკალურობა აჩვენებს „უსულის“ როგორც ბრენდის ხასიათს, გამოარჩევს მას სხვა მწარმოებლებისგან და მიმზიდველობას მატებს.
თავიდან ჩვენთვის გამოწვევა იყო ამ ასპექტთან გამკლავება. ხშირად ადამიანები გვიგზავნიდნენ ფოტოებს და გვეკითხებოდნენ, შეგვეძლო თუ არა მსგავსი ფეხსაცმლის შექმნა. უარის თქმა გვიწევდა, რადგან ის კონკრეტული ქსოვილები უკვე აღარ გვქონდა“, - განაცხადა ლაპიაშვილმა.მაგრამ შემდეგ ეს დავინახეთ ისე, როგორც ჩვენი ძლიერი მხარე.“
ახალი გზა EU4Business-თან ერთად
პანდემიის შემდეგ „უსულის“ გაყიდვებმა  იკლო. ლაპიაშვილის ვარაუდით, ეს შეიძლება მივაწეროთ იმ ფაქტს, რომ მაშინ, როცა ყველაფერი დახურული იყო, ადამიანები თერაპიის სახით ყიდულობდნენ ნივთებს ონლაინ. კომპანია გარკვეულ სირთულეებს წააწყდა, და სწორედ ამ დროს, EU4Business-ისა და Eurochambres-ის დახმარებით ახალი გზა იპოვა. ამ სიახლეს კი იმის პოტენციალიც აქვს, რომ „უსულს“ საინტერესო თანამშრომლობისთვის უკვე საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაუხსნას გზა.
„უსული“ ჩაერთო პროექტში „საქართველოსა და ესტონეთის მცირე და საშუალო ბიზნესის საექსპორტო შესაძლებლობების გაძლიერება - ექსპორტის დიზაინი“, რომელიც მხარდაჭერილია  EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) პროექტის მიერ EU4Business-ის ქოლგის ფარგლებში. 2023 წელს კომპანიამ კრეატიული მცირე და საშუალო ბიზნესის მობილობის პროგრამაში მიიღო მონაწილეობა.  ლაპიაშვილი ვილნიუსში წავიდა და აირჩია მაღაზია, სადაც მის კომპანიას მომავალში პროდუქციის  გამოფენა და გაყიდვა შეეძლება.
იმავე პროექტის ფარგლებში, ადგილობრივ დიზაინერთან თანამშრომლობით, მან შექმნა დიზაინის ობიექტი, რომელიც კაუნასის დიზაინის კვირეულზე გამოიფინა. კონცეფციაზე მუშაობისას ლაპიაშვილი და მისი პარტნიორი სხვადასხვა ქართველი ავტორების ლექსების კრებულს წააწყდნენ.
ამ წიგნში იყო ლექსი სახელწოდებითსკამი, რომელმაც ძალიან მიგვიზიდა. ჩვენი პროექტი ქსოვილებით დაფარული სკამის ირგვლივ ტრიალებდა და ვფიქრობდით, როგორ შეგვეტანა მასში პერსონიფიკაცია. ლექსის სიტყვებმა ზუსტად აღბეჭდა ჩვენი ხედვის არსი, შექმნა თვალსაჩინო თანხვედრა ჩვენს აზრებსა და იმ შთაგონებას შორის, რომელსაც ვეძებდით“, - იხსენებს ლაპიაშვილი.
ქართველი ავტორის ლია ლიქოკელის ლექსი სკამს ეხება, რომელსაც ერთი ფეხი მოტეხილი აქვს და წუხს, რომ პატრონი თავიდან მოიცილებს. ამის ნაცვლად, მფლობელი გადაწყვეტს სკამი შეინახოს.
ჩემს ტანსაცმელს მოგაფარებ, რომ არ შეგცივდეს,
დაჯექი და დამელოდე
აუცილებლად დამჭირდები:
ერთხელაც, როცა ფიქრის ყველა ფეხს მოვიმტვრევ,
შემომიყუდე შენი დარჩენილი ფეხები.
ლაპიაშვილის დიზაინის ობიექტმა კაუნასის დიზაინის კვირეულზე დიდი მოწონება დაიმსახურა. თითქმის ყველა ადგილობრივმა მედიამ მიუძღვნა სტატია თუ სიუჟეტი. გამოფენის შემდეგ მან გადაწყვიტა „უსულის“ პროდუქციის ნაწილი ადგილობრივ მაღაზიაში გასაყიდად დაეტოვებინა და ამით კომპანიისთვის ბაზრის გაფართოების შესაძლებლობაც შექმნა. გარდა ამისა, აღნიშნულმა წარმატებამ  „უსულისთვის’ თანამშრომლობისა და პარტნიორობის ახალი გზები გახსნა.
„EU4BCC-ის პროექტთან ერთად გაჩნდა ახალი კონტაქტები და ახალი გეგმები“, - განმარტა ლაპიაშვილმა.ეს არის ჩვენთვის  სტიმული, რომ წინ წავიწიოთ და  „უსულისპროდუქციის ექსპორტი დავიწყოთ.
EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) პროექტი ფინანსდება ევროკავშირის EU4Business ინიციატივით და ახორციელებს Eurochambres, ასოციაცია, რომელიც მხარს უჭერს ადგილობრივ პალატებსა და ბიზნეს კომპანიებს ევროკავშირსა და სხვა რეგიონებში. პროექტი მიზნად ისახავს მდგრადი ეკონომიკური განვითარების წახალისებასა და სამუშაო ადგილების შექმნას აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში მცირე და საშუალო საწარმოების (SMEs) ზრდის ხელშეწყობის გზით. კონკრეტულად, EU4BCC ყურადღებას ამახვილებს ისეთ სექტორებზე, როგორიცაა ბიო-საკვები, კრეატიული მრეწველობა, ტექსტილი, ტურიზმი და ღვინო, და ამ ინდუსტრიებში მოქმედ საწარმოებს მნიშვნელოვან მხარდაჭერას უწევს.

Amidst the contemplation about what to do with the access they had to exquisite and premium textile scraps, art expert Sophia Lapiashvili and marketing specialist Maka Noselidze embarked on an unexpected journey: they founded a company in the middle of the COVID-19 pandemic and used the EU4Business support to help expand to new markets.
Giving new purpose to things people no longer loved as a core business idea
Lapiashvili has always dreamt about giving new purpose to things people no longer loved. She believed, the unknown path to creativity would forever ignite her passion, providing her with boundless opportunities to innovate and transform. That’s why the two friends decided to create eco-friendly shoes and accessories.
Next, they spent six months looking for a shoemaker who would create high-quality items with textile scraps and secondary fabrics. In December 2020 they came out with the first shoe collection and Usuli started its journey in Georgian fashion industry where sustainability is still not a common approach.
Derived from an ancient Georgian word representing elegance and beauty, the company name Usuli perfectly encapsulates the brand's identity. At the core of their product line are vibrant shoes adorned with various patterns and ornaments, showcasing the company's distinctive style. In addition, Usuli also offers a range of handbags and belts to complement their footwear collection. All of the products offered by Usuli are crafted from textile scraps sourced from designers or design studios after they have completed sewing garments, as well as secondary fabrics commonly found in households throughout Georgia.
"People frequently possess old fabrics, such as table covers or thin blankets, that they no longer utilize. Often, they are uncertain about what to do with these items. But at Usuli we can give them new purpose,” Sophia Lapiashvili explained, noting they often go from family to family to collect secondary fabrics.
The practice of using textile leftovers and secondary fabrics is what makes Usuli’s products different from what’s available on the market. They carefully curate a unique combination of individual pieces for each shoe, ensuring that no two pairs are exactly alike. While this may be unconventional for customers, it is also their distinct advantage. The uniqueness of each shoe showcases the unmistakable "Usuli touch”, setting them apart from other producers and adding to their appeal.
“In the beginning, it was a challenge for us to deal with this aspect. Frequently, people would send us photos, inquiring if we could create a similar pair of shoes. We had to decline those requests since we no longer possessed those particular fabrics,” Lapiashvili said. “But then we began to see it as our strength.”
New pathway for growth with EU4Business
Following the pandemic, Usuli experienced a decline in sales. Lapiashvili suggested that this could be attributed to the fact that online shopping served as a therapy for many people amidst worldwide closure. As the company was experiencing difficulties, it found a new pathway with the help of EU4Business and Eurochambres. This newfound avenue holds the potential to pave the way for exciting collaborations beyond the borders of Georgia.
Usuli participated in the project “Enhancing Export Capacities for Georgian and Estonian SMEs – Export Design” supported by the EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) project under the EU4Business umbrella and took part in the mobility program for creative SMEs in 2023. Lapiashvili went to Vilnius, Lithuania in May 2021 and chose a shop where they could effectively display and sell Usuli’s products in the nearest future.
Within the same project, in collaboration with a local designer, she embarked on a creative partnership to develop a captivating design object specifically for a window project, which was to be prominently exhibited during the Kaunas Design Week. As they were thinking about the concept for the display, they came across a Georgian book full of poems from different authors.
“Within that book, a poem titled "Chair" resonated deeply with us. Coincidentally, our project revolved around a chair covered in fabrics, and we were contemplating how to imbue it with personification. The words of the poem precisely captured the essence of our vision, creating a remarkable alignment between our thoughts and the inspiration we sought,” Lapiashvili remembered.
The poem, by Georgian author Lia Liqokeli, is about a chair with a broken leg that worries the owner will throw it away. Instead, the owner decides to keep it.
“I'll cover you with my clothes so you don't get cold
sit and wait for me
I will definitely need you:
Once I break all the legs of thought
Give me your remaining legs.”
Lapiashvili's design object garnered significant attention during the Kaunas Design Week, captivating a wide audience and receiving extensive coverage in the local media. As a result of this exposure, she decided to leave some of Usuli's products in one of the local stores for sale, expanding their presence in the market. Additionally, this success has opened up new avenues for collaboration and partnership opportunities.
“With the EU4BCC project came new contacts and new plans,” Lapiashvili explained. “This is the new incentive for us to move forward and start exporting Usuli’s products.”
EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) project is funded under the EU4Business initiative of the European Union and implemented by Eurochambres, an association that provides support to local chambers and business communities in the European Union and other regions. The project aims to foster sustainable economic development and job creation in the Eastern Partnership (EaP) countries by facilitating the growth of small- and medium-sized enterprises (SMEs). Specifically, EU4BCC focuses on key sectors such as bio-food, creative industries, textiles, tourism, and wine, providing valuable support to enterprises operating within these industries.