საქართველოში ღვინის დაყენების ტრადიცია 8000 წელზე მეტს ითვლის, რის გამოც ქვეყანას ხშირად „ღვინის აკვანს“ უწოდებენ. მიუხედავად იმისა, რომ სხვა ქვეყნებთან შედარებით, საქართველო ღვინის მცირე მწარმოებელია, მსოფლიო ბაზარზე ამ პროდუქტის ექსპორტი ყოველწლიურად იზრდება. საერთაშორისო მოთხოვნის საპასუხოდ სულ უფრო მეტი ქართველი მეღვინე იწყებს ორგანული ღვინის დამზადებას.
საქართველოს ორგანული ღვინის მწარმოებლებს უკვე შეუძლიათ მიიღონ ევროკავშირის, შვედეთისა და ავსტრიის მხარდაჭერა GRETA-ს პროექტის ფარგლებში, რათა გაზარდონ წარმოება და მოემზადონ საერთაშორისო ბაზრებზე გასასვლელად.
რაჭველი მეღვინე წინაპრების ტრადიციას აგრძელებს
ეს ამბავი ჯერ კიდევ 1887 წელს იწყება, როდესაც ახალგაზრდა ინჟინერმა ზურაბ მაისაშვილმა, გადაწყვიტა მთელი თავისი დანაზოგი მშობლიური მხარის, მაღალმთიანი რაჭის სასიკეთოდ დაეხარჯა. მან იყიდა მიწის დიდი ნაკვეთი და თავისი ოჯახისთვის ტრადიციული სახლი და მარანი ააშენა. 1919 წელს მისი გარდაცვალების შემდეგ, მაისაშვილის საქმე მისმა შვილებმა გააგრძელეს. თუმცა ბოლშევიკურმა რევოლუციამაც არ დააყოვნა და საბჭოთა კავშირმა ოჯახს ქონების უმეტესი ნაწილი ჩამოართვა. მრავალი ჰექტარის ფართობის მიწიდან ოჯახს სულ მცირე მიწა დარჩა.
თითქმის ერთი საუკუნის შემდეგ, კიდევ ერთი ზურაბ მაისაშვილი, ცნობილი მეწარმის შთამომავალი, რაჭის რაიონის სოფელ წესში, ოჯახურ სახლში დაბრუნდა. ყოფილმა პოლიციელმა და მისმა მეუღლემ - პენსიაზე გასულმა ექიმმა - გადაწყვიტეს აღედგინათ ის, რაც ოდესღაც მათმა წინაპრებმა დაკარგეს: ოჯახის ქონება, მიწა და, რა თქმა უნდა, ღვინის მარანი. მათმა ღვინომ სწრაფად დაიბრუნა თავდაპირველი სახელი, განსხვავებული არომატისა და უნიკალური მახასიათებლების გამო.
ოჯახის ისტორიაში ახალი ეპოქა უმცროს ზურაბ მაისაშვილთან ერთად დაიწყო. სკოლის დამთავრების შემდეგ მან გადაწყვიტა წინაპრების გზა გაეგრძელებინა და 2018 წელს, 18 წლის ასაკში მცირე გრანტიც მოიპოვა. ბიძაშვილთან, თორნიკე მაისაშვილთან ერთად, ზურაბმა უგემრიელესი ადგილობრივი ღვინის წარმოება დაიწყო. ღვინოს სახელად „ღვინუკა“ დაარქვეს.
„ღვინუკას“ დახმარებით ზურაბ მაისაშვილს სურს, რომ რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთში მივიწყებული და იშვიათი ვაზის ჯიშები გააცოცხლოს. კომპანია ამჟამად აწარმოებს რაჭული თეთრასა და რაჭული ძელშავისგან დამზადებულ ორგანულ თეთრ და წითელ ღვინოებს.
დაარსებიდან მალევე „ღვინუკა“ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის მაღაზიებსა და რესტორნებში გამოჩნდა. კომპანიამ სულ უფრო მეტი ღვინის წარმოება დაიწყო.  2019 წლისთვის „ღვინუკა“ ადგილობრივ გაყიდვებზე იყო დამოკიდებული. ერთი წლის შემდეგ კი პანდემია დაიწყო და სასტუმროები და რესტორნები მთელი ქვეყნის მასშტაბით დაიხურა.
წარმოება ისე ვერ გავზარდეთ, როგორც ვგეგმავდით და ეს ციფრებზეც აისახა“, - იხსენებს მაისაშვილი.
ამ კრიტიკულ მომენტში კომპანიამ შეიტყო ევროკავშირის მხარდაჭერის შესახებ EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, შვედეთისა და ავსტრიის GRETA-ს პროექტის სახით და დაფინანსების მიღებაც შეძლო. 2020 წლის ნოემბერში „ღვინუკამ’ იტალიიდან ღვინის ცისტერნები და ღვინის გადამამუშავებელი დანადგარები, საწნახელი და სხვა აღჭურვილობა შეიძინა.
მას შემდეგ რაც ეს აღჭურვილობა მივიღეთ, წარმოება გაოთხმაგდა,“ - ამბობს ზურაბ მაისაშვილი. „მანამდე წელიწადში მაქსიმუმ 3000 ბოთლს ვაწარმოებდით. ახლა 10000-ზე მეტის წარმოება შეგვიძლია“.
თავდაპირველად კომპანია მომხმარებლებს მხოლოდ ორი სახის ღვინოს სთავაზობდა, მაგრამ ახლა მათ ოთხი განსხვავებული ჯიშის შეთავაზება შეუძლიათ. EU4Business-ის, შვედეთისა და ავსტრიის ტექნიკური და ფინანსური მხარდაჭერით GRETA-ს პროექტის ფარგლებში, მაისაშვილებმა ბიო სერტიფიცირების პროცესიც დაიწყეს. ეს საშუალებას მისცემთ, რომ „ღვინუკა“ სხვადასხვა ბაზრებზე გაიტანონ, განსაკუთრებით ევროპაში. სტატისტიკა აჩვენებს, რომ მსოფლიოში ორგანული ღვინის მოხმარება და წარმოება გაიზარდა, ხოლო ევროკავშირი ამჟამად ყველაზე დიდი მწარმოებელია. დღეს ღვინის მოყვარულებს ბელგიისა და ნიდერლანდების მაღაზიებში „ღვინუკას“ დაგემოვნება უკვე შეუძლიათ. ზურაბ მაისაშვილს ზაფხულში ჩეხეთის ბაზარზე შესვლის იმედიც აქვს.
ღვინუკასთან დაკავშირებით გეგმები აქ არ მთავრდება. ახალგაზრდა დამფუძნებლებს სურთ სოფელ წესში, სწორედ იქ სადაც ღვინო მზადდება, დეგუსტაციის ადგილი დაარსონ. ინჟინერი ზურაბ მაისაშვილის ძველი ოდა, მე-19 საუკუნის ბოლოს აშენებული რეზიდენცია, დღეს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლია. სახლს ჩრდილოეთით ესაზღვრება ხეხილის ბაღი, მათ შორის ასწლოვანი მსხლის ხეებით, ხოლო სამხრეთით - ვენახი. ახალგაზრდა მაისაშვილი ფიქრობს, რომ ამ ადგილს სოფელში ტურისტების, განსაკუთრებით ღვინის მოყვარულების, მოზიდვის უზარმაზარი პოტენციალი აქვს, რადგან რაჭის რეგიონის მაღალხარისხოვან, გემრიელ ღვინოებზე მოთხოვნა თანდათან იზრდება.
ლეჩხუმელი მეღვინის ღვინო სამეფო ოჯახის წრეებში
მისტიკური ხვამლის (ხომლის) მთა საქართველოს დასავლეთ ნაწილში, ლეჩხუმში მდებარეობს. ლეგენდების თანახმად,  ეს ის მთაა, სადაც ბერძენმა ღმერთმა ზევსმა პრომეთე მიაჯაჭვა ხალხისთვის ცეცხლის გადაცემისთვის. ისტორიულ წყაროებში წერია, რომ აქ ქართველ მეფეთა განძი ინახებოდა. დღეს ამ მთის კალთებზე ვენახია, სადაც მაღალი ხარისხის, ქვევრის ორგანული ღვინოები საქართველოს უძველესი ტრადიციული მეთოდებით იქმნება.
თამაზ ომანაძე ბავშვობაში ხშირად უყურებდა მზის ამოსვლას ხომლის მთაზე, რომელიც ახალგაზრდა ბიჭისთვის მისტიკური და მიუწვდომელი ჩანდა. დღეს „ხომლი“ უკვე მისი ღვინის სახელია. 2010 წელს მან სერგო და დავით არჯევანიძეებთან ერთად „ხომლის მარანი“ დააარსა. ხელით, ყოველგვარი ტექნიკის გამოყენების გარეშე დაიწყეს ვენახის გაშენება. ბუნება აქ შესანიშნავ პირობებს გვთავაზობს: გვიანი გაზაფხულის დილას ხეობაში ცივი ჰაერი უბერავს,  ფერდობები კი სითბოს ინარჩუნებს და ყურძნის კვირტებს ყინვისგან იცავს.
ახალგაზრდობაში ომანაძე ხშირად ფიქრობდა ეკოლოგიასა და ბუნების გადარჩენაზე. 2017 წელს მის კომპანიას ბიოსერტიფიკატი მიენიჭა და ომანაძემ ქიმიკატების გარეშე ორგანული ღვინოების წარმოება და ადგილობრივ მაღაზიებში გაყიდვა დაიწყო. იქიდან კი „ხომლის მარნის“ ბოთლები თბილისში, პრეზიდენტის სასახლეში, მაღალი დონის დიპლომატიურ შეხვედრებზე აღმოჩნდა.
ომანაძის ღვინო მალევე გახდა ლიდერი 10 ყველაზე ძვირადღირებულ ქართულ ღვინოს შორის. მეღვინე ლეჩხუმურ მწვანე ცოლიკოურს, ნახევრადტკბილ ქვევრის უსახელოურს და მშრალ უსახელოურს, ასევე ბიო უსახელოურ ჭაჭას აწარმოებს. დღეისთვის „ხომლის მარანი’ ერთადერთი ქართული კომპანიაა, რომელიც ქვევრში, ბიოსერტიფიცირებულ უსახელოურ ღვინოს აყენებს. ფაქტობრივად, ეს არის ერთადერთი ორგანული ღვინის მწარმოებელი დასავლეთ საქართველოში.
ჩემი თავდაპირველი მიზანი იყო, ჯერ საკუთარ ქვეყანაში, ვაზისა და ყურძნის აკვანში მიმეღწია წარმატებისთვის, შემდეგ კი საერთაშორისო ბაზარზე გავსულიყავი,“ - განმარტავს ომანაძე. ”მაგრამ როგორც კი ჩვენ დავამკვიდრეთ ჩვენი ბრენდი და მზად ვიყავით მსოფლიო ბაზრისთვის, პანდემია დაიწყო.”
პანდემიის შედეგად მრავალი ბიზნესი, მათ შორის ხომლის მარანი“, გამოწვევების წინაშე აღმოჩნდა. მაგრამ ხელახლა გახსნის პროცესს ახალი შესაძლებლობები მოჰყვა. ხომლის მარანმა ევროკავშირის მხარდაჭერით, EU4Business-ის ინიციატივით, GRETA- პროექტის ფარგლებში ახალი აღჭურვილობა შეიძინა და ღვინის წარმოების პროცესი გააუჯობესა. გარდა ამისა,  მიიღო მარკეტინგული მხარდაჭერა, რათა ბიოღვინ საერთაშორისო ბაზარზეც დამკვიდრდეს.
ამ აღჭურვილობის მიღება პირადად ჩემთვის ნაკლებ ფიზიკურ შრომას ნიშნავდა“, - განმარტავს თამაზ ომანაძე. ”დავზოგე დრო და ფული და ეს თანხები ჩვენი მუშაობის სხვა მნიშვნელოვანი ასპექტებისთვის გამოვიყენე.”
ამასობაში თამაზ ომანაძეს დაუკავშირდა ბრიტანული კომპანია, რომელმაც  150 ბოთლი ღვინო შეუკვეთა და დიდ ბრიტანეთში გაიტანა. სულ რაღაც სამ თვეში, ქართული ღვინოები დეგუსტაციისთვის წარადგინეს Hedonism Wines-ში, მაღალი დონის ღვინის, ვისკისა და ალკოჰოლური სასმელების მაღაზიაში, რომლის თაროებზეც 8000-ზე მეტი პროდუქტია განთავსებული. ომანაძის ერთი ბოთლი ღვინის ფასი იქ 800 ფუნტზე მეტია.
ჩვენი ღვინო სამეფო ოჯახის სუფრაზე ჯერ არ ოხვედრილა, მაგრამ სამეფო წრეებში უკვე დაფასებულია“, - ამბობს ომანაძე.
საქართველო განთქმულია ღვინის კულტურით და ქვევრის ღვინის სამშობლოდ ითვლება. ევროკავშირის, შვედეთისა და ავსტრიის მიერ ქართული მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერა აუცილებელია არა მხოლოდ საწყის ფაზაში მყოფი კომპანიებისთვის, არამედ კარგად დამკვიდრებული ქართული ბრენდების პოპულარიზაციისთვის. საბოლოო მიზანია მდგრადი ბიზნეს გარემოსა და ახალი შემოსავლის შესაძლებლობების შექმნა საქართველოს მაღალმთიან რეგიონებში.
GRETA | “მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა საქართველოში“ მხარდაჭერილია ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მიერ. პროექტს ახორციელებს საქართველოში ავსტრიის განვითარების სააგენტო. პროექტი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებას და გაზარდოს საქართველოს ეკონომიკისთვის დამატებითი შემოსავლის გამომუშავების შესაძლებლობები ორ მნიშვნელოვან სექტორში: მთის ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა. პროექტი ხორციელდება ადგილობრივ ხელისუფლებასთან მჭიდრო თანამშრომლობით და მოიცავს სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთისა და ზემო იმერეთის რეგიონებს, სადაც ჩართული არიან მეწარმეები მესტიის, ლენტეხის, ცაგერის, ონის, ამბროლაურის, საჩხერის, ჭიათურისა და ტყიბულის მუნიციპალიტეტებიდან. დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ მიიღონ სრული ინფორმაცია პროექტის ვებ-გვერდიდან – www.gretaproject.ge

With over 8,000 years of rich wine-making traditions, Georgia is often called the “Cradle of Wine.” Although it’s a relatively small wine producer, Georgia’s worldwide exports are growing every year. In response to international demand, more and more Georgian winemakers are turning to organic wine making. Some vineyards are well-prepared, while others are lacking both knowledge and equipment.
This is where the support from the EU, Sweden and Austria in the frame of the GRETA project has come in, to help Georgia’s organic wine makers boost production and prepare to enter international markets.
Continuing ancestral traditions
This particular story begins back in 1887 when Zurab Maisashvili, a young engineer from the mountainous Racha region decided to put all his savings into his homeland. He bought a large parcel of land and built a traditional house for his family and a wine cellar that would later hold volumes of Georgian wine. After he died in 1919, his children continued Maisashvili’s work. But soon came the bolsheviks and the Soviet Union took away most of his property, leaving the family with a very small part of its many hectares.
Nearly a century later, another Zurab Maisashvili, the famous entrepreneur’s descendant, went back to his family home in the village of Tsesi in the Racha region. The former policeman and his wife, a retired doctor, decided to rebuild what was once lost: the family property, the land and, of course, the wine cellar. Their wine quickly returned its initial name and appreciation revived for its distinct aroma and unique characteristics.
The newest era in this family’s history came with the youngest Zurab Maisashvili who, after finishing high school, decided to continue the path of his ancestors. In 2018, at the very young age of 18, he won a small grant and together with his cousin, Tornike Maisashvili, started to produce delicious local wine called Gvinuka.
Gvinuka is the youngest Maisashvili’s plan to revive the forgotten and rare vine varieties in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti. Currently, he is producing white and red organic dry wines made from Rachuli Tetra and Rachuli Dzelshavi.
Soon the company increased the number of bottles produced because it was able to start selling in various shops and restaurants in Georgia. By 2019, Gvinuka depended on local sales. And that’s when the pandemic hit in Spring of 2020 and hotels and restaurants around the country were forced to close down.
“We could not expand production the way we had planned, and the numbers showed it,” recalls Maisashvili.
At this critical point, the company found out about the support from the EU as part of its EU4Business Initiative, Sweden and Austria in the frame of the GRETA project and was able to get financing. In November 2020, Gvinuka acquired wine cisterns and wine processing machinery from Italy, a winepress and other equipment.
“Since we got this equipment, production has quadrupled,” says Zurab Maisashvili. “Before the support, we were producing a maximum of 3,000 bottles a year. Now we can make over 10,000.”
At first, the company offered only two types of wine, but with more equipment in place, they can now offer four different varieties. With the technical and financial support from the EU4Business, Sweden and Austria in the frame of the GRETA project, they also started the process of bio certification. This will allow Gvinuka to reach more customers in different markets, especially in Europe. Reports show that there has been a worldwide increase in the consumption and production of organic wines, with the EU currently the largest producer. Today, wine lovers can find Gvinuka wines in shops in Belgium and Netherlands. Maisashvili hopes to enter the Czech market this summer.
Nor do plans for Gvinuka end here. The young founders want to establish a wine-tasting area right where the wine is made, in the village of Tsesi. Old Zurab Maisashvili’s Ode, a late 19th century residence is now a cultural heritage monument. The property boasts an orchard, including century-old pear trees, to the north, and a vineyard to the south. Young Maisashvili thinks that the place has enormous potential for attracting tourists, especially wine-loving ones, to the village while increasing demand for high-quality, delicious wines from the Racha region.
Organic winemaker in Lechkhumi wows international markets
Mystical Khvamli (Khomli) Mountain stands in the western part of Georgia, in Lechkhumi. Legends say this is the mountain where the Greek god Zeus chained Prometheus for giving people the gift of fire. Historic sources say that this is also where the treasures of Georgian kings were hidden. Today, the slopes of this mountain are also home to a vineyard producing high-quality, premium organic Qvevri wines using Georgia’s ancient traditional methods.
Tamaz Omanadze grew up watching the sunrise on Khomli Mountain, which for a young boy seemed mystical and unreachable. Today, Khomli is the name of the wines his vineyard produces. In 2010, Omanadze founded Khomlis Marani and, together with Sergo and David Arjevanidze, started cultivating the vineyard by hand, without any machinery. Nature here offers the perfect conditions: in late spring, during those cold, frosty mornings, the cold air flows down into the valley, leaving the slopes warmer and sparing the grape buds from frost.
When he was younger, Omanadze often thought about ecology and saving nature. In 2017, his company was awarded a bio-certificate and he started producing organic wines, free of chemicals. He started selling organic wines in local shops. From there Khomlis Marani bottles travelled to high-level diplomatic meetings at the presidential palace in Tbilisi.
Omanadze’s wine soon became a leader among the 10 most expensive Georgian wines. The winemaker produced Lechkhumi Green Tsolikouri, semi-sweet Qvevri Usakhelouri and Mshrali Usakhelouri, as well as Bio Usakhelouri Chacha. Today, Khomlis Marani is the only Georgian company that makes bio-certified Usakhelouri wine in qvevri, the traditional Georgian clay pitcher. In fact, it’s the only organic wine producer in Western Georgia.
“My initial goal was to achieve success in my own country first, in the cradle of vines and grapes, and then start selling internationally,” explains Omanadze. “But just as we established our brand and were ready to brave the world market, the pandemic started.”
The pandemic presented challenges for many businesses, including Khomli’s Marani, but the reopening process came with new opportunities. Khomli’s Marani acquired new equipment with the support for the EU as part of its EU4Business Initiative, Sweden and Austria in the frame of the GRETA project and managed to improve the operational process of the winemaking. Furthermore, he received marketing support to promote well established bio-wine products to the international market.
“Receiving this equipment meant less physical labour for me, personally,” explains Tamaz Omanadze. “I saved time and money and used that money for other important aspects of our work.”
Meanwhile, Mr. Tamaz was contacted by a British company ordering 150 bottles of his wine and exported them to the UK. In just three months, Georgian wines were presented for degustation at the Hedonism Wines, a fine wine, whisky and spirits boutique with over 8,000 products on its shelves. Omanadze’s wine sold there for the hefty price of over £800 a bottle!
“Our wine has not reached the Royal Family’s table yet, but it has been appreciated in royal circles,” says Omanadze with pride.
Georgia is famous of its wine culture and is considered of the homeland of the Qvevri wine. The support to Georgian SMEs from the EU, Sweden and Austria is essential to promote not only the businesses on starting phase but also well-established Georgian brands. The final objective is to build the sustainable business environment and create new income opportunities for high mountain regions of Georgia.
GRETA | Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture in Georgia’ is supported by the European Union, Austria and Sweden, and is implemented in Georgia by the Austrian Development Agency. The project aims to facilitate the improvement of the business environment and increase opportunities for generating additional income for the Georgian economy in two important sectors, mountain tourism and organic agriculture. The project is implemented in close cooperation with the local government and involves the regions of Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti and upper Imereti, where the entrepreneurs are involved from the municipalities of Mestia, Lentekhi, Tsageri, Oni, Ambrolauri, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli. Those interested can obtain full information from the project web page – www.gretaproject.ge