საქართველოს გზა პოლიტიკიდან მოქმედებამდე მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდასაჭერად
ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) ჩართულობით და კონსულტაციების საფუძველზე, EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, საქართველომ შეიმუშავა ყოვლისმომცველი პოლიტიკა და მხარდაჭერის პროგრამები, აგრეთვე, განავითარა ინსტიტუტები, რაც მას აღმოსავლეთის პარტნიორობის რეგიონში გამოარჩევს, როგორც მისაბაძ მაგალითს მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის ეფექტიანი და თანმიმდევრული პოლიტიკის შემუშავების კუთხით.
2000-იანი წლების ადრეულ პერიოდში ლიბერალიზაციის ტალღისა და საინვესტიციო გარემოს ხელშემწყობი რეფორმების შემდეგ, საქართველომ თანდათან გააცნობიერა, რომ უფრო მეტი ყურადღება უნდა დათმობოდა ქვეყანაში მეწარმეობის და კონკურენტუნარიანი მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარებას, რომელთაც აქვთ ახალი სამუშაო ადგილების შექმნის და ეკონომიკის შემდგომი ზრდის ხელშეწყობის შესაძლებლობა.
2015 წელს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ ამბიციური ამოცანის განხორციელება დაიწყო, რაც მიზნად ისახავდა მთავრობის სახელმძღვანელო პოლიტიკის ჩარჩო-დოკუმენტის შემუშავებას, რომელიც მთავრობის ქმედებებს ორიენტირებულს გახდიდა მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის უკეთესი ბიზნეს-გარემოს შექმნისკენ და დაძლევდა „ბაზრის ჩავარდნებს“, რომლებიც, როგორც წესი, ართულებს ბიზნესის დაწყებას, მართვასა და განითარებას მცირე მეწარმეებისთვის. EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, OECD-ის მხარდაჭერით და ასევე, საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკით მოტივირებული, საქართველოს მთავრობა მთელ რიგ თემატურ სემინარებსა და კონსულტაციებში ჩაერთო კერძო სექტორთან, რომელთა მიზანი პოლიტიკური გამოწვევების იდენტიფიცირება და მცირე და საშუალო მეწარმეთა მხარდაჭერისთვის კონკრეტული ღონისძიებების შემუშავება იყო როგორც საკანონმდებლო დონეზე, ასევე განხორციელების თვალსაზრისით.
ამ ნაბიჯებმა განაპირობა 2016-2020 წლებისთვის საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიის  მიღება, რომელიც მიზნად ისახავს მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარებას და ეკონომიკაში მათი როლის გაძლიერების მხარდაჭერას. სტრატეგია მოიცავს 33 პრიორიტეტულ ღონისძიებას, რომლებიც განხორციელდება მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარებისთვის ისეთ მნიშვნელოვან სფეროებში, როგორებიცაა კანონმდებლობის, ინსტიტუციონალური ჩარჩოსა და სამეწარმეო გარემოს დახვეწა, ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება, სამეწარმეო უნარების განვითარება, ასევე, ინტერნაციონალიზაციის და ინოვაციების განვითარების ხელშეწყობა. მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიის განხორციელების მხარდასაჭერად ევროკავშირი ამჟამად საქართველოს მთავრობას მნიშვნელოვან ფინანსურ დახმარებას უწევს პირდაპირი საბიუჯეტო დახმარების ფორმით.
მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიის შემუშავების პროცესში საქართველომ ასევე გააცნობიერა, რომ სტრატეგიით განსაზღვრული პოლიტიკის ეფექტიანი განხორციელებისთვის საჭიროა ძლიერი ინსტიტუციები. პროგრამის „აწარმოე საქართველოში“ და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) შექმნამ კატალიზატორის როლი შეასრულა რეფორმების პროცესში და არსებული პოლიტიკა მხარდაჭერის წარმატებულ სქემებად გარდაქმნა.
„საქართველოს მეწარმეების დახმარება ძალიან საპატიო ამოცანაა“, – განაცხადა პროგრამის „აწარმოე საქართველოში“ ანალიზისა და კვლევის დეპარტამენტის უფროსმა, გიორგი დარჩიამ. „OECD-ისა და ევროკავშირის მიმართ მადლობის ნიშნად უნდა თქვას,  რომ მათი მხარდაჭერით  „აწარმოე საქართველოში“ ახლა უკვე ისეთ გარემოში ოპერირებს, სადაც საქართველოს მთავრობას აღებული აქვს გრძელვადიანი ვალდებულება,  ხელი შეუწყოს მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარებას. მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიის მიღების შემდეგ ჩვენ შევძელით, გაგვეზარდა საკუთარი ფინანსური და ტექნიკური დახმარება ადგილობრივი მეწარმეებისთვის, რაც უკვე აისახება ჩვენს ეკონომიკაზე. ჩვენი გათვლებით, საფლაგმანო პროგრამამ „აწარმოე საქართველოში“, მისი დაწყებიდან დღემდე, 280 მილიონი ევროს მოცულობის კერძო ინვესტიციების მობილიზება მოახერხა და ხელი შეუწყო 14 000-მდე სამუშაო ადგილის შექმნას“.
პოლიტიკიდან მოქმედებამდე საქართველოს მიერ განვლილი გზა აჩვენებს, რომ სწორად განსაზღვრული სტრატეგიული ჩარჩოები, მუდმივი დიალოგი კერძო სექტორთან და ძლიერი განმახორციელებელი ინსტიტუციები - ეს ის ფაქტორებია, რომლებიც აუცილებელია ბიზნეს გარემოში საჭირო ცვლილებების განხორციელების და რეალურ ეკონომიკაზე ხელშესახები გავლენის თვალსაზრისით. ასეთი ყოვლისმომცველი მიდგომის შედეგად საქართველოში მცირე და საშუალო საწარმოებს ახლა გრძელვადიანი გეზი აქვთ აღებული, რომ დაეწიონ უფრო დიდ კომპანიებს. იზრდება მათი წილი ეკონომიკის ისეთ ფუნდამენტურ მაჩვენებლებში, როგორებიცაა დასაქმება (62%), ბრუნვა (56%) და დამატებული ღირებულება (59%), მათი თანამშრომლების საშუალო ანაზღაურება კი დიდი საწარმოებისას უტოლდება.
[[{"fid":"2910","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"632","width":"919","style":"max-width: 100%; max-height: 100%; height: 632px; width: 919px;","class":"media-element file-default"}}]]
* საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის სექტორში რეფორმების მხარდაჭერა OECD-იმ უზრუნველყო ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული რეგიონული პროგრამის - „მცირე და საშუალო მეწარმეობის კონკურენტუნარიანობის მხარდაჭერა“ ფარგლებში,  რომელიც აღმოსავლეთის პარტნიორობის რეგიონის მასშტაბით EU4Business ინიციატივის ფარგლებში ხორციელდება. როგორც რეგიონულ, ასევე ეროვნულ დონეზე განხორციელებული ღონისძებებით პროექტი დაეხმარა აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებს პოლიტიკის რეფორმების განხორციელებაში მცირე და საშუალო საწარმოების პოლიტიკის ინდექსის რეკომენდაციების საფუძველზე (OECD/ევროკავშირი/EBRD/ETF, 2015), რამაც ხელი შეუწყო მთავრობების რეაგირების გაუმჯობესებას მცირე და საშუალო მეწარმეების საჭიროებებსა და მოთხოვნებზე, აგრეთვე, საჯარო და კერძო სექტორის დიალოგის გაუმჯობესებას ეროვნულ დონეზე.
OECD აგრძელებს საქართველოს მხარდაჭერას ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროგრამის „EU4Business: პოლიტიკიდან მოქმედებამდე“ ფარგლებში და აწვდის  ქვეყანას მიზნობრივ რჩევებს მცირე და საშუალო მეწარმეობის პოლიტიკის შემუშავების, მისი განხორციელების და ასევე, ბიზნეს გარემოს რეფორმების კუთხით. თემატური სემინარების, პოლიტიკის განხილვებისა და საჯარო და კერძო კონსულტაციების მეშვეობით OECD ეხმარება ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, შექმნას შედეგებზე დაფუძნებული მონიტორინგის სისტემა, რომელიც საშუალებას მისცემს მთავრობას, მოახდინოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის სტრატეგიის განხორციელებაში მიღწეული პროგრესის იდენტიფიცირება და შეაფასოს მისი გავლენა მცირე და საშუალო მეწარმეობის სექტორზე. მუშაობის შედეგები განიხილება საქართველოს საექსპერტო შეფასებისას, რომელიც გაიმართება OECD-ის ევრაზიის კონკურენტუნარიანობის მრგვალი მაგიდის მომდევნო შეკრებაზე (2018 წ. 19-20 ნოემბერი) OECD-ის სათაო ოფისში, საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში.

With the advice of the OECD as part of the EU4Business initiative, Georgia has built a comprehensive set of policies, institutions and support programmes that make it stand out as a reference point in the Eastern Partnership for impactful and coherent policymaking for small and medium enterprises.
Following the wave of liberalisations and investment-friendly reforms of the early 2000s, Georgia progressively realised that more attention should be paid to develop entrepreneurship and build a competitive domestic SME sector able to create new jobs and drive the future growth of the economy.
In 2015, the Ministry of Economy and Sustainable Development embarked on an ambitious exercise to develop an overarching policy framework guiding government action to create a better business environment for SMEs and tackle the market failures that typically make it harder for small entrepreneurs to start, run and grow their business. With the support of the OECD as part of the EU4Business initiative, and inspired by international good practice, the government of Georgia engaged in a series of thematic workshops in consultation with the private sector to identify policy challenges and develop concrete measures for legislative and executive action to support SMEs.
These steps led to the adoption of Georgia's SME Development Strategy 2016-2020, the multi-year government strategy with the stated objective to support the development and economic role of small and medium enterprises. The strategy identifies 33 priority actions to be taken in important areas for SME development, such as improving legislation, institutional framework, operational environment, as well as improving access to finance, developing entrepreneurial skills, broadening internationalisation, and supporting innovation activities. The European Union is currently providing substantial financial assistance to the government of Georgia through direct budget support to advance in the implementation of the SME Strategy.
While designing its SME Strategy, Georgia has also been aware that strong policies require strong institutions to implement them. The creation of Enterprise Georgia and Georgia's Innovation and Technology Agency (GITA) has catalysed the reform process, and translated the policies into successful support schemes.
"Helping Georgian entrepreneurs is a very rewarding task," says George Darchia, Head of Research and Analytics at Enterprise Georgia. "Thanks to the OECD and the EU, now Enterprise Georgia operates in the framework of a long-term government commitment to grow the SME sector. Since the adoption of the SME Strategy we have been able to expand our financial and technical assistance to Georgian entrepreneurs, and this is delivering tangible results for our economy. We estimate that, since inception, our flagship programme 'Produce in Georgia' has mobilised private investment of more than €280 million and contributed to the creation of up to 14,000 jobs."
Georgia's journey from policies to action shows that well-thought strategic frameworks, constant dialogue with the private sector and strong implementing institutions are instrumental to bring about the needed changes to the business environment and deliver tangible impact for the real economy. As a result of such a comprehensive approach, SMEs in Georgia are now on a long-term trajectory of catch up with larger firms, with growing contributions to fundamental economic indicators of employment (62%), turnover (56%) and value added (59%), and with average employees' remuneration on a par with those of large enterprises.
[[{"fid":"2894","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"632","width":"919","style":"max-width: 100%; max-height: 100%; height: 632px; width: 919px;","class":"media-element file-default"}}]]
* Support to Georgia’s SME sector reform was provided by the OECD in the framework of the EU-funded regional programme on ‘Supporting SME Competitiveness Reforms’ implemented across the Eastern Partnership region in the framework of the EU4Business initiative. With actions at both regional and national level, the project supported Eastern Partnership countries in the implementation of policy reforms based on policy recommendations from the Small and Medium-sized Enterprises (SME) Policy Index (OECD/European Union/EBRD/ETF, 2015), contributing to improved government responsiveness to SME needs and requests, and to improved public-private dialogue at national level.
The OECD continues to support Georgia as part of the EU-funded multi-country programme 'EU4Business: From Policies to Action' and provides targeted advice for the design and implementation of SME policy and business environment reforms. Through thematic workshops, policy reviews and public-private consultations, the OECD assists the Ministry of Economy and Sustainable Development in building a results-based monitoring system which will enable the government to track progress in the implementation of the SME strategy and assess its impact on the SME sector. The results of the work will be subject for discussion at a peer review of Georgia carried out at the next meeting of the OECD Eurasia Competitiveness Roundtable (19-20 November 2018) at OECD HQ in Paris, France.