დამზადებულია საქართველოში: ევროკავშირი ეხმარება ქართველ მწარმოებლებს დააკმაყოფილონ ევროპული სტანდარტები
დამზადებულია საქართველოში: ევროკავშირი ეხმარება ქართველ მწარმოებლებს  დააკმაყოფილონ ევროპული სტანდარტები
კომპანია „MPT საქართველო“ ევროპის მოდის ინდუსტრიაში წამყვანი დანიური ტანსაცმლის ბრენდების ჯგუფისთვის „DK Company“ უკვე მესამე წელია პროდუქციას კერავს. ამ ჯგუფში შემავალი ბრენდების: Coop Denmark, Denim Hunter, B-Young, Fransa იარლიყზე ცხრა ენაზე აღნიშნულია - „დამზადებულია საქართველოში“. „MPT საქართველო“-ს მიერ შეკერილ ტანსაცმელს დანიური კომპანია გერმანიაში, დიდ ბრიტანეთში, ნორვეგიასა და კანადაში  ყიდის.
„MPT საქართველო“-მ 100,000 ევროს ოდენობის დანიური ინვესტიციით 2015 წელს შეძლო საწარმოო საშუალებები განეახლებინა თბილისში მდებარე საწარმოში. „DK Company“-ი „MPT საქართველო“-ს ძირითადი და მუდმივი დამკვეთია, თუმცა ის წარსულში  სხვა დანიურ კომპანიებთანაც თანამშრომლობდა, როგორიცაა „Kompagniet“-ი და „Qiero“.
კომპანიის ხელმძღვანელს, მიხეილ გეთიას, იმედი აქვს, რომ „amfori BSCI“ (ბიზნესის სოციალური შესაბამისობის ინიციატივა) აუდიტის შედეგად მიღებული შეფასება მომავალში კომპანიას ახალი დამკვეთის მოძიებაშიც დაეხმარება. თუმცა, ამისთვის კომპანიას წარმოების გაზრდა მოუწევს, რადგან რესურსი ამ ეტაპზე მთლიანად ათვისებულია.
„Amfori BSCI“ სისტემის მიხედვით ჩატარებული აუდიტი წარმოების სოციალურ მხარეს აფასებს და სამუშაო პირობებისა და შრომითი უფლებების საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის ხარისხს ადგენს.  „MPT საქართველო”-ს „amfori BSCI-ის“ სისტემით აუდიტის წარმატებით გავლაში და უმაღლესი შეფასების - „A ქულის” მოპოვებაში ევროკავშირისა და GIZ-ის (გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება) პროექტი - „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში” დაეხმარა, რომელიც ინიციატივა „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ ფარგლებში ხორციელდება. პროექტის ფარგლებში, 2016 წლიდან  სამკერვალო სექტორში ხორციელდება საპილოტე ინიციატივა, რომლის მიზანი ქართველი მწარმოებლების ევროკავშირის ბაზარზე ინტეგრაციისა და უფრო მაღალი დამატებითი ღირებულების მქონე ექსპორტის ხელშეწყობაა.
ინდუსტრიის ევროპული სტანდარტები
„Amfori BSCI“-ის სისტემით აუდიტის წარმატებით გავლა დასტურია იმისა, რომ „MPT საქართველო“ აკმაყოფილებს ევროპულ სტანდარტებს. აუდიტმა დაადგინა, რომ საწარმოში გაუმჯობესდა სახანძრო უსაფრთხოების, სამეწარმეო პროცესის სქემის,  სასაწყობე მართვის, დოკუმენტაციის მართვის და შრომითი უფლებების დაცვის საკითხები.
„როდესაც აუდიტორი პირველად ჩამოვიდა და შეგვაფასა, ძალიან დაბალი „D ქულა“ ავიღეთ. მან დაგვიტოვა რიგი რეკომენდაციებისა, რომლებიც საწარმოში შრომითი უსაფრთხოებისა და სხვა სავალდებულო სტანდარტების დასაკმაყოფილებლად უნდა დაგვენერგა. თავიდან რეკომენდაციების ნუსხას რომ შევხედე, წარმოუდგენელი მომეჩვენა მათი განხორციელება.  GIZ-ის მიერ მოწვეული საერთაშორისო ექსპერტების დახმარებით შევცვალეთ ყველაფერი - საწარმოო პროცესიდან დაწყებული, დოკუმენტების ბრუნვით დამთავრებული, რამაც საბოლოო ჯამში ის შედეგი გამოიღო, რაც დღეს გვაქვს - სანდო პარტნიორის იმიჯი  ევროპის ბაზარზე,“ ამბობს გეთია.
საქართველოს უპირატესობა ამ ბაზარზე ის არის, რომ ქართულ კომპანიას შედარებით მცირე მოცულობის შეკვეთების უმოკლეს ვადაში წარმოება და ექსპორტი შეუძლია. „მსოფლიოს თუ  ევროპის არენაზე ქართული სამკერვალო ბიზნესი თითქმის არ არის წამოდგენილი, თუმცა საქართველოს შეუძლია წარმოებაში ევროპული სტანდარტების დანერგვით ახალი დამკვეთების მოზიდვა. ამას ემატება ის უპრატესობა, რაც ჩვენს ქვეყანას გააჩნია - შედარებით მცირე მოცულობის შეკვეთების უმოკლეს ვადაში წარმოება და ექსპორტი დანიშნულების ქვეყანაში,“ აცხადებს მიხეილ გეთია.
„MPT საქართველო“-ში 100 ადამიანია დასაქმებული. საწარმოს ყოველთვიურად საშუალოდ შეუძლია 25 ათასი მაისური, 5 ათასი კაბა და 10 ათასი შარვალი აწარმოოს.
„Amfori BSCI“-ის სისტემის მიხედვით ჩატარებული აუდიტის შედეგად მაღალი შეფასების მიღება არ ნიშნავს, რომ ეს შეფასება მუდმივად გექნება. ის მოითხოვს სტატუსის განახლებას და აუდიტის განმეორებას. „გარკვეულ სტანდარტს რომ მიაღწევ, ის ყოველთვის უნდა გააუმჯობესო და არ გააუარესო. თუ კლიენტი დაინახავს, რომ თავიდან მაღალ სტანდარტს ფლობდი და შემდეგ გააუარესე, იგი კონტრაქტს არ დაგიდებს,“ აცხადებს მიხეილ გეთია, რომლის კომპანიასაც აუდიტის განმეორებით გავლა ორი წლის შემდეგ უწევს.
საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაცია
რატი ანჯაფარიძე, „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში”  პროექტის ექსპერტი დარწმუნებულია, რომ ის საწარმოები, რომლებსაც „amfori BSCI“-ის სისტემით მაღალი რეიტინგი აქვთ, საექსპორტო ბაზრებისა და კლიენტების დივერსიფიკაციას მეტად შეძლებენ. „არის შემთხვევები, როდესაც სამკერვალო საწარმოს ერთი ან ორი კლიენტი ჰყავს, ეს დიდი რისკია. თუ კლიენტმა ინტერესი შეცვალა ან რაიმე სხვა მიზეზით შენგან აღარ მოისურვა პროდუქციის ყიდვა, კომპანია კლიენტის გარეშე რჩება ევროპის ბაზარზე. ამიტომ „amfori BSCI“-ის მაღალი რეიტინგი გაძლევს შესაძლებლობას, რომ ევროპელ კლიენტებთან უფრო მყარი კონტაქტები დაამყარო და გახდე სანდო პარტნიორი მათ თვალში,“ განაცხადა ანჯაფარიძემ.
ანჯაფარიძე განმარტავს, რომ ევროკავშირში არსებული კომპანიებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია პარტნიორობა ჰქონდეთ ისეთ საწარმოებთან, სადაც დამსაქმებელი იღებს დასაქმებულის წინაშე პასუხისმგებლობას მისი შრომითი უფლებების დაცვაზე და არის პროდუქციის სანდო მიმწოდებელი. ევროკავშირში სოციალურ და სხვა ვალდებულებებს თავად ბიზნეს სექტორიც იღებს საკუთარ თავზე და ადგენს შესაბამის სტანდარტებს როგორც ადგილობრივი, ისე გლობალურ ჯაჭვში ჩართული მიმწოდებელი კომპანიებისთვის. „Amfori BSCI”-ის სისტემა სწორედ ასეთ სტანდარტებს მოიცავს.
„Amfori BSCI-ს” აუდიტისთვის მომზადების მიმართულებით ევროკავშირისა და GIZ-ის პროექტი  კიდევ სამ კომპანიასთან თანამშრომლობს. ესენია: „ელსელემა“, „ევროტექსი“ და „მოდელების სახლი მატერია.“
ევროკავშირისა და GIZ-ის დახმარებით ასევე იგეგმება სამკერვალო სექტორის განვითარების ეროვნული სტრატეგიის შემუშავება, რამაც ხელი უნდა შეუწყოს საქართველოში წარმოებული პროდუქციის დივერსიფიკაციასა და ექსპორტს.
***********************
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ პროექტს - „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში” GIZ ახორციელებს.  პროექტი მცირე და საშუალო მეწარმეებს კონკურენტუნარიანობის გაზრდაში და ევროკავშირთან თავისუფალი სავაჭრო სივრცის პირობებში ჩამოყალიბებულ ახალ მარეგულირებელ გარემოსთან ადაპტირებაში ეხმარება. ის საფუძველს უყრის მცირე და საშუალო მეწარმეობის გაძლიერებას, რათა უზრუნველყოფილ იქნას ფართომასშტაბიანი  ეკონომიკური ზრდა.
ეს პროექტი ევროკავშირის ინიციატივა „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც  საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესის და კერძო სექტორის განვითარების მხარდამჭერ ყველა პროგრამას აერთიანებს.. ინიციატივა საშუალებას აძლევს კერძო სექტორს ისარგებლოს ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების უპირატესობებით, რომელიც კარს უხსნის საქართველოს 500 მილიონიანი მომხმარებლის ბაზრისკენ.
2009-2017 წლებში ევროკავშირმა „ევროკავშირი საქართველოსთვის“ ინიციატივის ფარგლებში, 69 მილიონი ევროს ღირებულების კონტრიბუცია განახორციელა საქართველოში, რამაც შესაძლებელი გახადა ქართულ კომპანიებზე 882 მილიონი ევროს ღირებულების სესხის გაცემა, 40 000 საწარმოს მხარდაჭერა  და 10 000-ზე მეტი სამუშაო ადგილის შექმნა.

MPT Georgia has been producing apparel products for Danish multi-brand fashion group DK Company, a leading fashion company in Europe, for the last three years. The labels of various brands that are part of the group – Coop Denmark, Denim Hunter, B-Young, Fransa – read “Made in Georgia” in nine languages. The Danish company sells MPT Georgia-made clothing in Germany, the UK, Norway and Canada.
MPT Georgia upgraded its manufacturing facilities in 2015 thanks to €100,000 of Danish investment. DK Company is MPT Georgia’s main and constant client; however, the Georgian manufacturer has also cooperated with other Danish companies in the past, such as Kompagniet and Qiero.
Head of the company Mikheil Getia hopes that the rating recently received as a result of undergoing an ‘amfori BSCI (Business Social Compliance Initiative) audit’ – will help the company find other clients in the future. However, in order to do that, MPT Georgia will have to increase its production, as current production capacity is fully utilised at this stage.
The amfori BSCI audit assesses working conditions and social compliance with international industry standards. The EU-GIZ project ‘SME Development and DCFTA in Georgia’, implemented as part of the EU4Business initiative, helped MPT Georgia successfully to pass the amfori BSCI audit and receive the highest ‘A’ ranking. Since 2016, the EU-GIZ project has been implementing this initiative in the apparel sector in Georgia, with the aim of encouraging the integration of Georgian apparel producers into the EU market and supporting higher value exports.
European industry standards
High ranking on the amfori BSCI system audit provides proof that MPT Georgia meets European industry standards – fire-fighting standards, production process scheme, warehouse management, documentation management and labour rights have been improved in the company.
“When the auditor arrived and assessed us for the first time the evaluation was very low – we received a ‘D’ grade. The auditor left us with recommendations we had to implement in order to improve labour safety and other mandatory standards. When I first took a look at the list of recommendations I thought it was impossible to implement them all. With the help of international experts invited by GIZ we changed everything: starting from the production process and ending with document turnover. Eventually, it all led us to the result we have today – the company now has an image of a reliable partner in the European market,” Getia says.
Georgia’s advantage on that market is that Georgian company can produce and export small amounts of apparel products in a short period of time. “The Georgian apparel business is barely represented internationally. However, Georgia can attract new clients through introducing European standards in manufacturing. Additionally, our country has one advantage – ability to produce and export relatively small amounts of goods to the relevant destinations in a very short period of time,” says Mikheil Getia.
MPT Georgia employs 100 people. On average the enterprise can manufacture 25,000 t-shirts, 5,000 skirts and 10,000 thousand pairs of trousers per month.
Acquiring an ‘A grade’ once does not mean you will have it forever. The status will be updated and repeat audits have to be held. “When you achieve a certain standard, you need to constantly improve it, not to drop it. If a client sees that you had a high ranking initially and then your performance dropped, it will no longer make another contract with you,” explains Getia. His company will have to go through the next BSCI audit cycle in two years.
Diversifying export markets
‘SME Development and DCFTA in Georgia’ project expert Rati Anjaparidze is certain that the enterprises that have been successfully audited under the amfori BSCI system will be able to diversify their export markets and client base more. “There are cases when apparel producers have one or two clients, which is a high risk. In case the client’s interests change or if for any other reason the client stops buying, the supplier company is left without a client on the European market. Therefore, a high ranking for amfori BSCI enables you to establish more stable contacts with European clients and become a reliable partner in their eyes,” said Anjaparidze.
Anjaparidze notes that it is very important for EU companies to have partnerships with enterprises where employers assume responsibility to protect their employees’ labour rights, they are also interested in having reliable suppliers. In the EU, industry players also assume social and other responsibilities and establish relevant standards both for local, European producers, as well as the global supplier chains. Amfori BSCI incorporates such standards.
The EU and GIZ project is also cooperating with three more companies in preparing them for the amfori BSCI audit – Elselema, Eurotex and Materia Fashion House.
The elaboration of a National Strategy for Apparel Sector Development is also planned with EU and GIZ assistance, which should encourage diversification and exports of goods produced in Georgia.
***********
Funded by the EU and implemented by GIZ, the ‘SME Development and DCFTA in Georgia’ project assists Georgian small and medium-sized enterprises (SMEs) to become more competitive and adapt to the new regulatory environment created under the DCFTA. It lays the ground for strengthening of the SME sector to ensure a broad-based growth.
The project is part of the EU4Business initiative, which brings together all EU programmes assisting SME and private sector development in Georgia. It enables the private sector to take advantage of the opportunities offered by the EU Deep and Comprehensive Free Trade Agreement, which gives Georgia access to a common market of 500 million consumers.
Between 2009 and 2017, the EU has contributed €69 million under EU4Business in Georgia, triggering €882 million worth of loans to Georgian companies, supporting almost 40,000 enterprises and creating more than 10,000 new jobs.