საკუთრება საუკეთესო მოტივაციაა საქართველოში
40 000 ევროს ოდენობის საბანკო სესხმა, გაცემულმა სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის ევროპული ფონდის (EFSE) მიერ, საშუალება მისცა ომარ ბახტურიძეს გაეფართოებინა საკუთარი სტომატოლოგიური საქმიანობა რუსთავში, საქართველოში.
ომარმა სესხი 2014 წ. მარტში აიღო EFSE-ის ერთ-ერთი ქართველი პარტნიორის — „ბანკი რესპუბლიკასგან“. „სათავსის წლების მანძილზე ქირავნობის შემდეგ, საბოლოოდ მოვახდინე საკუთარის შესყიდვა ჩემი საქმიანობისათვის“, ახსნა მან. „ჩემმა მრჩევლებმა "ბანკი რესპუბლიკადან" შეიმუშავეს გადახდის რეალისტური გრაფიკი და დამეხმარნენ ბევრ სხვა საკითხში. ახლა შემიძლია სრული კონცენტრაცია მოვახდინო ჩემს საქმეზე“.
კონკრეტული პირადი დანაზოგის ცხრილში შეტანამ შესაძლო გახადა გადახდის გრაფიკის ხელსაყრელ პირობებზე მოლაპარაკება. შედეგი იყო ომარის ფიქსირებული ხარჯის მნიშვნელოვანი შემცირება, რითაც გაიზარდა მისი ბიზნესის წმინდა ღირებულება.
მდებარეობს რა რუსთავში, თბილისიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით 35 წუთის სავალზე, ახალი ბიზნესი უფრო ფართოცაა და გაცილებით უკეთ განთავსებულიც. „შესანიშნავი ისაა, რომ ფაქტიურად ყველა ჩემი პაციენტი გამომყვა ახალ მისამართზე“, ამბობს ის ღიმილით. „ვიცი, რომ ეს ჩემი როგორც მიმღები, ისე საკონსულტაციო გუნდის დამსახურებაცაა.“
ომარი ახალი გადასულია და უკვე მუშაობს ახალი ქირურგიული ბიზნესის წამოწყებაზე. გეგმის მიხედვით, უნდა დაემატოს ორი ახალი სტომატოლოგიური სავარძელი და დასაქმდეს ორი ასისტენტი.
„მეტი ადგილი არა მხოლოდ ამარტივებს საქმეს, არამედ ასევე საშუალებას მაძლევს, უკეთ მოვემსახურო მეტ კლიენტს“, დასძენს ის. რეგულარული კონტაქტი მაქვს „ბანკ რესპუბლიკასთან“, როგორც პარტნიორთან და ორივე ჩვენგანი ნამდვილად ბედნიერია იმით, თუ როგორ კარგად მიდის საქმე.“
„სტომატოლოგიაში მუშაობა თითქმის ოცდათი წლის წინ დავიწყე და სათავსს მუდამ ვქირაობდი. საქმეს პასუხისმგებლობით ვუდგებოდი და ფეხს იქამდე ვშლიდი, სადამდეც საბანი მწვდებოდა. ბიზნესის ზრდასთან ერთად ნათელი გახდა, რომ უნდა დავლაპარაკებოდი ბანკს ჩემი საკუთარი ბიზნესის დაფინანსებაზე. როგორც იტყვიან, სჯობს გვიან, ვიდრე არასდროს“.
ევროკავშირის წვლილი
5,1 მილიონი ევრო მთლიანობაში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვსი ქვეყნისათვის
ხანგრძლივობა
2009-2019 წწ.
ფონდი ჩამოყალიბდა მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესის და დაბალი შემოსავლის მქონე ოჯახებისათვის სარგებლის მოსატანად მიზნობრივ ქვეყნებში. მისი მიზნებია:
• სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში და აღმოსავლეთ ევროპული კეთილმეზობლობის რეგიონში ეკონომიკური განვითარებისა და კეთილდღეობის სტიმულირება. ფონდი ამას განვითარებისათვის, უმეტესად მიკრო და მცირე ბიზნესის (MSME-ები) და კერძო ოჯახური მეურნოებების დამატებითი დაფინანსების უზრუნველყოფით აღწევს კვალიფიციური ფინანსური დაწესებულებების საშუალებით.
• ინვესტორების სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში და აღმოსავლეთ ევროპული კეთილმეზობლობის რეგიონში დამატებით მოზიდვა და მათთვის მიმზიდველი ფინანსური უკუგების შეთავაზება საბაზრო მოლოდინის შესაბამისად.
დაფინანსებისათვის შერჩევის კრიტერიუმები და მიღების წესი
ფონდი დააფინანსებს:
• ადგილობრივ კომერციულ ბანკებს, რეგულირებულ თუ არარეგულირებულ მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებს (MCO) და სხვა რჩეულ ფინანსურ დაწესებულებებს

A €40 000 bank loan arranged through the European Fund for Southeast Europe (EFSE) has allowed Omar Baxturidze to expand his dental practice in Rustavi, Georgia.
Omar took out the loan in March 2014 with one of EFSE’s partners in Georgia, Bank Republic. “After years of renting premises, I finally invested in a practice to own outright,” he explained. “My advisors at Bank Republic laid out a realistic repayment schedule and they have been very helpful in many other ways. Now I can fully concentrate on my vocation.”
Bringing some personal savings to the table made it possible to negotiate favourable terms over a manageable time frame. The effect was a considerable reduction in Omar’s fixed costs, while increasing his net worth.
Located in Rustavi, about a 35-minute drive southeast of the capital, Tbilisi, the new practice is both larger and much better situated. “The great news is that virtually all of my patients are following me to my new practice,” he beams. “I know I also owe that to my team, both at the reception desk and by my side in the consultation room.”
Omar has barely settled in and already business at the new surgery is picking up as word-of-mouth spreads. The plan is to add two more dental chairs and hire two additional dental assistants as well.
“The extra space not only makes the work easier, but it also enables me to serve more clients and to serve them better,” he adds. “I keep in regular contact with Bank Republic and, as partners, we are both very happy to see how well things are going.
“I began practising dentistry almost thirty years ago, and always rented my premises. I was being responsible and not biting off more than I could chew. As the business grew, it became clear that I should talk to a bank about financing my own practice. As the saying goes, better late than never.”
EU contribution
€5.1 million for the six Eastern Partnership countries as a whole
Duration
2009-2019
The fund was set up to benefit micro, small and medium enterprises and low-income private households, in the target countries. Its aims are to:
- foster economic development and prosperity in the Southeast Europe region and European Eastern Neighbourhood Region. It does this through the sustainable provision of additional development finance, notably to micro and small enterprises (MSMEs) and private households, via qualified financial institutions
- attract additional investors to Southeast Europe and the European Eastern Neighbourhood Region and to offer them an attractive financial return in line with market expectations.