თამარა ჩიგოგიძე, რადიო ჰოლდინგი ფორტუნა-ს დირექტორი
თამარა ჩიგოგიძე უმსხვილესი რადიო ჰოლდინგის დირექტორია. მას ღრმად სწამს, რომ მედიას უმნიშვნელოვანესი როლი აქვს ღია და ინკლუზიური საზოგადოების მშენებლობაში.
„თუ ვაღიარებთ, რომ მედიის როლი უმნიშვნელოვანესია ღია და ინკლუზიური საზოგადოების ჩამოყალიბების საკითხში, მაშინ ჩვენ, როგორც მედიის წარმომადგენლებმა ამ მიზნის განხორციელებისათვის ძალისხმევა არ უნდა დავიშუროთ.“
ჰოლდინგის პირველი რადიო -ფორტუნა- 1996 წელს თამარას მამამ გურამ ჩიგოგიძემ დააარსა. მას შემდეგ, თამარა აქტიურად არის ჩართული მართვაში. კომპანია კვლავაც ჩიგოგიძეების ოჯახს ეკუთვნის და მასში  ოთხი რადიო სადგური და ერთი მუსიკალური არხი შედის. მსმენელების რაოდენობა კვირაში 556,000-ს აჭარბებს- რაც საქართველოს რადიოს მსმენელი აუდიტორიის ნახევარია.
თუმცა  ლიდერობის განსამტკიცებლად, კომპანიას განვითარება სჭირდებოდა. EBRD-თან ერთობლივი პროექტის დახმარებით, კომპანიამ შექმნა ახალი ციფრული სტრატეგია, ვებ-პლატფორმა და რადიოს მობილური აპლიკაცია, რითიც ერთი ბრენდის ქვეშ გააერთიანა ოთხივე რადიო სადგური.
„ჩვენი ახალი ვებ-პლატფორმა მუსიკის მოყვარულებს არაჩვეულებრივ მომსახურებას სთავაზობს-მომხმარებელზე მორგებული სისტემა აერთიანებს სხვადასხვა ჟანრისა და მიმდინარეობის ოთხ რადიო სადგურს, უახლეს ინფორმაციას მუსიკისა და გართობის სფეროდან, მუსიკალურ ბაზას, მუსიკოსების ბიოგრაფიებს და მრავალ სხვა საინტერესო ინფორმაციას. ჩვენი ახალი პლატფორმა მომხმარებელს სთავაზობს ცნობილი მომღერლების მიერ შესრულებული სიმღერების აკუსტიკურ ვიდეო-ვერსიებს, ექსკლუზიურ ინტერვიუებსა და წარმოდგენებს. ამ ყველაფრის ხილვა როგორც სტაციონალური კომპიუტერით, ასევე, მობილურ პლატფორმაზეცაა შესაძლებელი.“
შემდეგი ნაბიჯი თამარასათვის ახალი მულტიმედიური პროექტია, რომელზეც ჰოლდინგი მუშაობს და ღვინის ინდუსტრიაში ქალი მეწარმეობის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.
საქართველო განსაკუთრებით ამაყობს მეღვინეობის 8,000 წლიანი ტრადიციით, ქვეყანაში დაახლოებით 750 ღვინის მწარმოებელია დიდი კომპანიებით დაწყებული საოჯახო მარნებით დასრულებული. ღვინის ინდუსტრია მჭიდროდ არის გადაჯაჭვული ტურიზმის სექტორთან, თუმცა მეღვინეობა მაინც მამაკაცების საქმედ აღიქმება. რადიო ჰოლდინგი ფორტუნა გეგმავს ახალი პროგრამით იმ 12 მეწარმე მეღვინე ქალის წარმატების ისტორია გაუზიაროს საზოგადოებას, რომლებიც მცირე მეურნეობებსა თუ დიდ ღვინის კომპანიებს უძღვებიან.
თამარას გეგმა ამბიციურია: სურს ხელი შეუწყოს იმ ქალებს, რომლებიც  ეკონომიკის ამ მნიშვნელოვან სფეროში საქმიანობენ, ასევე, სტიმული მისცეს მეღვინეობით დაინტერესებულ ქალბატონებს, რომ  მათ ეს ინტერესი მეწარმეობაში გადაზარდონ.
რადიო ჰოლდინგი ფორტუნა  ერთი-ერთია იმ მცირე და საშუალო საწარმოთაგან, რომლებმაც მიიღეს ხელშეწყობა EBRD მეწარმე ქალების მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში. პროგრამა ეხმარება მეწარმე ქალებს მოიპოვონ დაფინანსება და მიიღონ  კონსულტაციები საკუთარი ბიზნესის განსავითარებლად და დაფინანსებულია EBRD, ევროკავშირის, შვედეთის და EBRD-ის მცირე ბიზნესის ფონდის მიერ.  უახლესი მონაცემებით, 1,300-ზე მეტმა მეწარმე ქალმა უკვე ისარგებლა ჩვენი პროგრამით.

Tamara Chigogidze, founder and CEO of Georgia’s Radio Holding Fortuna, the country’s largest radio broadcasting company, has always believed in the importance of the media in shaping an inclusive society.
“I believe that if we recognise the role that mass media can play in promoting an inclusive society, then we as a broadcaster must also use our opportunities to leverage our network and our content to do this.”
This first radio station – Fortuna – was founded in 1996 by Guram Chigogidze, Tamara’s father, and she has part of its management ever since. Now, the company, which still belongs solely to the Chigogidze family, operates four radio stations and one music TV channel, attracting over 556,000 listeners a week – that’s half Georgia’s radio audience.
To keep up with the forefront of the market however, the company needed to continue to evolve. Through a project with the EBRD’s Women in Business programme – supported by the EU under its EU4Business initiative – they introduced a new digital strategy and developed a web platform and radio mobile app, which unites all four of their radio stations under one umbrella brand online.
One thing that Tamara feels passionate about is highlighting the active role of women in Georgia’s wine industry.
Georgia is particularly proud of its 8,000-year wine making tradition and has over 750 wine makers operating in the country, from commercial players to family cellars. Wine is closely linked to Georgia’s fast-growing tourism and hospitality sector. But it is generally regarded as a male-dominated industry.
Radio Holding Fortuna is now planning a multimedia programme to promote twelve women who run wine cellars and larger enterprises.
Tamara’s objective is ambitious: to be an advocate for the work women are already doing in this vital area of the economy, and to perhaps inspire other women enthusiastic about wine to take their passion into entrepreneurship.
Radio Holding Fortuna is one of the SMEs supported by the EBRD’s regional Women in Business Programme in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine. The Programme provides finance and know-how to women-led businesses and has helped over 9,000 women entrepreneurs in the region to date. The Programme is funded by the EBRD, the European Union, Sweden and the EBRD Small Business Impact Fund (Italy, Japan, Korea, Luxembourg, Sweden, Switzerland, Taipei China and the USA).