დაფინანსების მოზიდვა და მზარდი ბრუნვა საქართველოში
EU4Business-ის პროგრამის დახმარებით, „ლოპოტა ტურ სერვისმა“, დასასვენებელი კურორტების მართვის ქართულმა კომპანიამ, გააუმჯობესა მომხმარებლის მომსახურება და მუშაობის მეთოდიკა, რის შედეგადაც ათჯერ გაიზარდა ბრუნვა.
EU4Business გაფართოებაში ეხმარება ქართულ სასტუმროს
ევროპის კავშირის და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) დახმარებით, „ლოპოტა ტურ სერვისმა“, დასასვენებელი კურორტების მართვის ქართულმა კომპანიამ, მოახდინა მართვის საინფორმაციო სისტემის ინსტალაცია საკუთარ ოპერაციებზე და ინვენტარიზაციაზე თვალის სადევნებლად, რათა შეძლებოდა გეგმის უკეთ შედგენა მომავალში.
პროექტის განხორციელებიდან ერთი წლის განმავლობაში კომპანიამ მოახერხა, გაეზარდა გარე დაფინანსება 5 მილიონ აშშ დოლარამდე გაფართოების მიზნით. აღნიშნული მოიცავდა ახალი 80 ადგილიანი სასტუმროს აგებას რესტორნით, მინი-გოლფის მოედნით, საუნით, ფრენბურთის მოედნით და 60 მეტრიანი აუზით. ახალი ობიექტების ხარჯზე კომპანიამ თითქმის 10-ჯერ გაზარდა ბრუნვა, ხოლო „ლოპოტას“ პერსონალი ორჯერ გაიზარდა 55-დან 117 თანამშრომლამდე.
„ლოპოტა“ 2010 წელს დედა-შვილი თინათინ და გიორგი მაისურაძეების მიერ დაფუძნებული ოჯახური ბიზნესია. მოკრძალებული დასაწყისის მერე, როცა ის ახლო მეგობრებს და ადგილობრივ სტუმრებს უწევდა მომსახურებას, კომპანია გაიზარდა და ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველ დასასვენებელ კურორტად იქცა რეგიონში, უამრავი როგორც ადგილობრივი, ისე უცხოელი სტუმრით. როცა EBRD კომპანიასთან მუშაობას შეუდგა, სტუმრების რაოდენობის მონიტორინგი თუ მათ შეკითხვებზე ოპერატიული და ზუსტი პასუხი რთული იყო.
EBRD დაეხმარა „ლოპოტა ტურ სერვისს“ დაექირავებინა ადგილობრივი საკონსულტაციო კომპანია შპს „სასტუმროების და რესტორნების სისტემები“. კონსულტანტმა:
• მოახდინა მართვის საინფორმაციო სისტემის (MIS) ინსტალაცია და მიუსადაგა ის კომპანიის სპეციფიურ საჭიროებებს
• მოახდინა ძირითადი პროგრამული უზრუნველყოფის, მოდულებისა და პარამეტრების კონფიგურაცია და გამართა სისტემის ინტერფეისი
• აწარმოა კომპანიის პერსონალის ტრენინგი MIS-ის გამოყენებით.
სისტემა ამომწურავია, მოიცავს ქონების მართვის სისტემას, რესტორნის მართვის სისტემებს, მარაგების მართვის სისტემას და მასალის კონტროლის სისტემას, რითაც ეხმარება კომპანიას, წარმატებით მიადევნოს თვალი საკუთარ სამუშაოს, დაგეგმოს მომავალი და მიაღწიოს მიზნებს.
2014 წ. EBRD-მა გაზარდა მისი დახმარება „ლოპოტასთვის“ სასტუმროების საერთაშორისო ექსპერტის დაქირავებით, რომელიც დაეხმარა კურორტზე მომხმარებლის მომსახურების შემდგომ განვითარებაში საერთაშორისო სტანდარტების დონზე აყვანით.
კონსულტანტი აკის მარანგოსი საბერძნეთიდანაა და გააჩნია 20 წელიწადზე მეტი გამოცდილება სასტუმროების მართვის სფეროში. კონსულტანტის დახმარებით კომპანია გავიდა საერთაშორისო საბაზრო და დაჯავშნის არხებზე, გააუმჯობესა ჯანდაცვისა და უსაფრთხოების სტანდარტები და გადააიარაღა რესტორანი სტუმრებისათვის სახელგანთქმული ქართული კერძების შესათავაზებლად.
მნიშვნელოვნად გაიზარდა არა მხოლოდ ბრუნვა და დასაქმება. კომპანიის წარმადობა 159% გაიზარდა ევროკავშირის 25 000 ევროს ოდენობის ინვესტიციისა და კლიენტების მიერ გადახდილი 15 000 ევროს ხარჯზე.
შეიტყვეთ მეტი მცირე ბიზნესის მხარდაჭერის პროგრამაზე
EBRD-ის მცირე ბიზნესის მხარდაჭერის (SBS) პროგრამა ეხმარება მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესს (MSME), მოახდინოს ადაპტაცია საბაზრო ეკონომიკის მოთხოვნებთან და გაზარდოს ინოვაციისა და ზრდის პოტენციალი.

With the help of the EU4Business programme, Lopota Tour Service, a holiday resort management company in Georgia, improved its customer service and operational practices, increasing turnover tenfold as a result.
EU4Business helps Georgian hotel expand
With help from the European Union and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Lopota Tour Service, a holiday resort company from Lopota Lake in Georgia, installed a management information system to track its operations and inventories so it could better plan for the future.
Within one year of completing the project, the company had succeeded in raising external financing of over USD 5 million for its expansion plans. These included building a new hotel with 80 rooms, restaurant, mini-golf playground, sauna, volleyball court and 60-metre swimming pool. Thanks to the new facilities, the company has increased turnover almost 10 times, while Lopota’s staff has more than doubled from 55 to 117.
Lopota is a family-run business, founded in 2010 by mother-and-son team Tinatin and Giorgi Maisuradze. From a modest start, serving close friends and local visitors, the company has grown to offer one of the most attractive holiday resorts in the region, with as many international as local guests. When the EBRD began to work with the company, it found it difficult to monitor numbers of guests or respond quickly and accurately to queries from them.
The EBRD helped Lopota Tour Service hire a local consulting company, Hotel and Restaurant Systems LLC. The consultant:
- installed a management information system (MIS) and tailored it to the company’s specific needs
- configured the core software, modules and parametres and set up the interface for the system
- trained the company’s staff in using using the MIS.
The system was a comprehensive one, including a property management system, restaurant management systems, stock management system and material control system, thereby helping the company successfully keep track of its work, plan the future and achieve its targets.
In 2014, the EBRD stepped up its assistance to Lopota by hiring an international hotel expert to further help develop customer service at the resort, bringing it up to international standards.
The adviser, Akis Marangos from Greece, has over 20 years of experience in the hospitality industry. With the adviser’s help, the company entered international marketing and booking channels, improved health and safety standards and revamped the restaurant to provide its guests with the famous joys of Georgian cuisine.
Not only have turnover and jobs increased substantially, but productivity in the company is up by 159%, all for an EU investment of €25 000 on top of the client’s contribution of €15 000.
Find out more about the Small Business Support programme
The EBRD’s Advice for Small Businesses programme helps micro, small and medium sized enterprises (MSMEs) adapt to the demands of a market economy and build capacity for innovation and growth.