ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის მხარდაჭერა საქართველოში
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) და ევროკავშირი ხელს უწყობენ ქართული ბიზნესის მოდერნიზებას
საქართველო არის 60 000-ზე მეტი თხილის მწარმოებლის ქვეყანა. მისი ტრადიციული სამზარეულო მოიცავს ისეთ პროდუქტებს, როგორიცაა ჩურჩხელა, ცნობილი ტკბილეული თხილისა და ყურძნისგან. ფერმერებისა და მწარმოებელთათვის, რომლებიც თავის პროდუქციას ესტონელებს, დანიელებს და ესპანელებს აწვდიან, მნიშვნელოვანია გააგრძელონ ზრდა, შექმნან სამუშაო ადგილები და ხელი შეუწყონ შემდგომ ეკონომიკურ განვითარებას.
ევროკავშირი მსოფლიოს ყველაზე მსხვილი სავაჭრო ბლოკია. საქართველომ ხელი მოაწერა სავაჭრო შეთანხმებას ევროკავშირთან, რომელიც ითვალისწინებს ერთიან ბაზარზე გასვლას, ბაზარი კი სთავაზობს საწარმოებს სწორედ ასეთ სავაჭრო შესაძლებლობებს ქვეყანაში. ეს ასევე ნიშნავს იმას, რომ მათ მიერ შემოთავაზებული საქონელი და მომსახურება უნდა აკმაყოფილებდეს ევროკავშირის სტანდარტებს. ეს მათ ინტერესებშიც შედის, რადგან მათ მეტად კონკურენტუნარიანებს ხდის შიდა და გარე ბაზრებზე.
და მაინც, ბიზნესის რომელ ნაწილს ეხება ევროკავშირის შესაბამისი დირექტივები? როგორ შეძლებენ ქართული საწარმოები ევროკავშირში ექსპორტის აუცილებელი სტანდარტების დაკმაყოფილებას? და როგორ შეძლებენ ამდენად საჭირო გაუმჯობესებების დაფინანსებას?
ევროკავშირთან ერთად ჩვენ ხელს ვუწყობთ საქართველოს, მოლდოვისა და უკრაინის ბიზნესს, მაქსიმალურად გამოიყენოს მსოფლიოში ყველაზე მსხვილ ბაზარზე შეუზღუდავი წვდომის შესაძლებლობა.
თხილიდან IT მომსახურებამდე
EU4Business-EBRD-ის საკრედიტო ხაზთან დაკავშირებით ჩატარებულმა სემინარებმა ქართველ მეწარმეებს, მათ შორის თხილის ფერმერებს, ღვინის ექსპორტიორებსა და ხორცის გადამამუშავებელ საწარმოებს, ამ შეკითხვებზე პასუხი გასცა. მათ განმარტეს შემოთავაზება, მათ შორის EBRD-ის პარტნიორი ბანკების მიერ დაფინანსება და ევროკავშირის გრანტები შესაბამისი აღჭურვილობის შესაძენად, პროდუქციის მოდერნიზებისა და მომსახურების გაუმჯობესებისთვის.
„ეს არის უნიკალური კომბინაცია, რომელიც ბევრი თხილის ფერმერის ინტერესებში შევა“, – განმარტავს თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის თავჯდომარის მოადგილე, გიორგი მანაგაძე, რომელიც ერთ-ერთ სემინარს დაესწრო.
„საკრედიტო ხაზის ფარგლებში ევროკავშირის მიერ გაცემული საგრანტო კომპონენტი მნიშვნელოვანია ჩვენი წევრებისთვის, რადგან დროითი დაყოვნება ინვესტიციის განხორციელებიდან, ანუ ახალი ხეების დარგვიდან და სარწყავი სისტემების დამონტაჟებიდან, პირველ მოსავლამდე 3-4 წელს შეადგენს,“ – თქვა მან.
თხილის მწარმოებელთა ასოციაცია მუშაობს კომპანია Ferrero-სთან ერთად, რათა ხელი შეუწყოს ფერმებს და გააუმჯობესოს მათი წარმოება საქართველოში. შოკოლადისა და საკონდიტრო ნაწარმის მწარმოებელი უზრუნველყოფს მცირე ქარხნებს, ასოციაცია კი ფერმერებთან მუშაობს – ასწავლის და ეხმარება მათ თანამედროვე სარწყავ სისტემებში, განაყოფიერების ტექნოლოგიებსა და საწყობებში ინვესტირებაში.
ისევე, როგორც სხვა სფეროებში, მწარმოებლები უნდა აკმაყოფილებდნენ ევროკავშირში ექსპორტის შესაბამის სტანდარტებს. ეს ეხება ყველაფერს, ახალგაზრდა მცენარეების ირიგაციით დაწყებული, საწყობში არსებული პირობებით დამთავრებული, რათა ევროპულ ბაზარზე გასასვლელად გარანტირებული იყოს საბოლოო საქონლის საკმარისად მაღალი ხარისხი.
„საკრედიტო ხაზის ფარგლებში უზრუნველყოფილი ტექნიკური დახმარება ხელს შეგვიწყობს შესაფერისი საინვესტიციო გეგმის ჩამოყალიბებაში იმ წევრებისთვის, რომლებიც ამ გაუმჯობესების პროგრამის ნაწილს წარმოადგენენ. მიუხედავად იმისა, რომ თითოეული მწარმოებელი კრედიტისთვის ინდივიდუალურად მოგვმართავს, ეს ხელშეწყობა დაგვეხმარება ერთი ტექნიკური სტანდარტის შემუშავებაში, რომელიც სარგებელს მოუტანს ყველა ინდივიდუალურ ინვესტორს ჩვენს გუნდში“, – დასძინა ბ-ნმა მანაგაძემ.
თხილის ფერმერები, რა საკვირველია, მხოლოდ ერთი მაგალითია იმ მეწარმეების, რომლებსაც ევროკავშირთან ახალი სავაჭრო შეთანხმებებიდან სარგებლის მიღება შეუძლიათ. სხვა ბენეფიციარებს შორისაა საწარმოები ეკონომიკის ყველა სფეროდან, მაგალითად, ტექსტილისა და ავეჯის ექსპორტიორები, კვების პროდუქტების მწარმოებლები, ავტონაწილების საბითუმო გამყიდველები, IT კომპანიები და ტურიზმის სფეროს წარმომადგენლები.
ბიზნესის განვითარების შესაძლებლობები საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში
EBRD ადგილობრივ პარტნიორ ბანკებში საკრედიტო ხაზის და ვაჭრობის დაფინანსების ფარგლებში 380 მილიონ ევროს გამოყოფს მსგავსი საწარმოებისთვის საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში.
სამივე ქვეყანამ ხელი მოაწერა ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებას, რომელიც უზრუნველყოფს მათი ბიზნესისთვის ევროკავშირის ბაზარზე წვდომას.
ევროკავშირი 19 მილიონი ევროს ოდენობით მხარს უჭერს EBRD-ის სესხებს EU4Business-ის ინიციატივის ფარგლებში. ევროკავშირის დაფინანსების წყალობით, თითოეული სესხის 15%-მდე, რომელიც მცირე ან საშუალო საწარმოს მიერაა აღებული ინვესტიციების დასაფინანსებლად ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის სტანდარტების შესაბამისად, შეიძლება გადაიზარდოს გრანტში.
მოლდოვაში Mobiasbanca გახდა პირველი პარტნიორი, რომელმაც დაიწყო კრედიტების შეთავაზება EU4Business-EBRD-ის საკრედიტო ხაზის ფარგლებში 2016 წლის დეკემბერში. როგორც მოსალოდნელია, ეს საგრძნობლად გაზრდის მოლდავური კომპანიების ევროკავშირთან ვაჭრობის შესაძლებლობას. ამას მოჰყვა რამდენიმე თვის წინ საქართველოში პროგრამის დაწყება.
გარდა ამისა, EBRD-მა უზრუნველყო პირდაპირი კრედიტები სხვადასხვა კომპანიებისთვის სამ ქვეყანაში და ასევე საკონსულტაციო მომსახურება ევროკავშირთან ვაჭრობისთვის მოსამზადებლად. ორივე პროგრამა ასევე ფინანსდება ევროკავშირის მიერ EU4Business-ის ინიციატივის ფარგლებში.
EBRD ხელს უწყობს ეკონომიკურ ინტეგრაციას, როგორც კარგად ფუნქციონირებადი საბაზრო ეკონომიკის საკვანძო ელემენტს, რაც განვითარებისა და სამუშაო ადგილების შექმნის საშუალებას იძლევა.
ყველას ინტერესებშია, მათ შორის საქართველოს, ევროკავშირისა და სხვა ქვეყნების, შესთავაზონ მაღალხარისხიანი საქონელი ხელმისაწვდომ ფასად და განავითარონ მდგრადი ეკონომიკა მთელ მსოფლიოში.

Georgia is home to more than 60,000 hazelnut growers. Its traditional cuisine abounds with recipes featuring the product, such as churchkhela, a popular nut and grape corner snack. For farmers and producers, bringing their produce to the table of Estonians, Danes and the Spanish is vital to continue to grow, create jobs and spur further economic development.
The European Union is the world’s largest trading block. Georgia signed a trade agreement with the EU offering access to the single market, which provides businesses in the country exactly such trading opportunities. It also means that they have to meet EU standards for the goods and services they offer. This is in their interests too, as it makes them more competitive in their own and other markets.
But which parts of a business are affected by the relevant EU directives? How can Georgian enterprises meet the necessary standards to export to the EU? And how can they finance much-needed improvements?
Together with the European Union, we are helping business in Georgia, Moldova and Ukraine take full advantage of unrestricted access to the world’s largest market.
From hazelnuts to IT services
Several workshops on the EU4Business-EBRD Credit Line provided Georgian entrepreneurs, including nut farmers, wine exporters and meat processors, with answers to these questions. They explained what is on offer, including finance from EBRD partner banks and EU grants for purchasing relevant equipment, modernising production and improving their services.
It is a unique combination that will be of interest to many hazelnut farmers, explains George Managadze, Deputy Head of the Association of Hazelnut Producers, who attended one of the workshops.
“The grant component provided by the EU under the credit line is important to our members, as the time-lag from the point when the investment is made – so when new trees are planted and irrigation systems installed – through to the first harvest is three to four years,” he said.
The Association of Hazelnut Producers works together with Ferrero to support farms and improve their production in Georgia. The chocolate and confectionery maker provides the small plants, while the Association works with farmers to train them and help them invest in modern irrigation systems, fertilising techniques and storage warehouses.
As in other sectors, producers need to meet the relevant standards to export to the EU. This applies to everything from irrigation for young plants to conditions in the storage warehouse, so as to ensure the final goods are of high enough quality to enter the European market.
“The technical assistance provided as part of the credit line will help us to shape a suitable investment plan for members who are part of this improvement programme. Even though each grower will apply for a loan individually, this assistance can help us design one technical standard, which will benefit all individual investors in our group,” Mr Managadze added.
Hazelnut farmers are of course only one example of entrepreneurs that can benefit from the new trade arrangements with the EU. It includes businesses from all economic sectors, for example, textile or furniture exporters, food processors, car part wholesalers, IT companies and those in the tourism industry.
Growth opportunities for businesses in Georgia, Moldova and Ukraine
The EBRD will provide up to €380 million in credit lines and trade finance through local partner banks to such businesses in Georgia, Moldova and Ukraine. All three countries signed Association Agreements with the EU that provide their businesses with EU market access.
The EBRD loans are supported by over €19 million of EU funds under the EU4Business Initiative. Thanks to EU funding, up to 15 per cent of each loan taken up by an SME to finance investments to comply with DCFTA standards can be converted into a grant.
In Moldova, Mobiasbanca became the first partner to offer loans in the country under the EU4Business-EBRD credit line in December 2016. This is expected to significantly boost the ability of Moldovan businesses to trade with the EU. It followed the start of the programme in Georgia a few months earlier.
Furthermore, the EBRD has also provided various companies with direct loans in the three countries and with advisory services to prepare them for the trade opportunities with the EU. Both programmes are also backed by EU funding under the EU4Business initiative.
The EBRD supports economic integration as a key element of well-functioning market economies, which will enable growth and job creation.
It is to the benefit of everyone – in Georgia, the EU and elsewhere – to have affordable high-quality goods on offer and develop strong sustainable economies across the globe.