„იმერეთი გრინერი“ - ევროკავშირის მხარდაჭერის წარმატებული მაგალითი
ქართული ბოსტნეულის ევროპული ტექნოლოგიებით მოყვანა - იმერეთი გრინერის მთავარი მიზანია. ქართულ-ჰოლანდიურმა საწარმომ, რომელიც დასავლეთ საქართველოში მდებარეობს, მიიღო დაფინანსება ევროკავშირის მიერ EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, რის შედეგადაც  გაზარდა წარმოება და შესაბამისად მოგებაც.
დაარსებიდან, საწარმო მნიშვნელოვნად გაიზარდა და გაფართოვდა. სამტრედიაში მდებარე სასათბურე მეურნეობა უკვე 2 ჰექტარზეა  გაშენებული. სალათის ფურცელი და კიტრი აქ ჰიდროფონიკის სისტემაზეა აგებულ სათბურში მოჰყავთ. ეს უკანასკნელი სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე მეთოდია და მცენარის უნიადაგოდ მოყვანას გულისხმობს. სათბურში ბუნებრივ რესურსებსაც პასუხისმგებლობით ეკიდებიან: აქ გასათბობად გეოთერმულ წყაროებს იყენებენ. იმერეთი გრინერის სათბურში მოყვანილი სალათის ფურცლითა და კიტრით ცნობილ სუპერმარკეტების ქსელებსა და მაღალი კლასის სასტუმროებს ამარაგებს.
EU4Business და EBRD კომპანიის წარმატების ნაწილია: ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პროგრამის - კონსულტაციები მცირე ბიზნესისთვის საქართველოში, დახმარებით, 2016 წელს, კომპანიამ დანერგა ბუღალტრული აღრიცხვის თანამედროვე სისტემა, რამაც ფინანსური ანგარიშგება გაცილებით ეფექტური, ხოლო ბანკებთან ურთიერთობა პროდუქტიული გახადა.
პროექტის ფარგლებში კომპანიის შემოსავალი გაიზარდა 380%-ით, წარმოება 75%-ით და თანამშრომლების რაოდენობა 129%-ით.
ჩვენი პროექტის შემდეგ, კომპანიამ მიიღო დაფინანსება, რითიც შესაძლებელი გახდა სათბურში LED განათების დამონტაჟება, რაც მოსავლის მოყვანის მდგრადობას უწყობს ხელს, განსაკუთრებით ზამთრის პირობებში.კომპანია გეგმავს სასათბურე მეურნეობის გაფართოებას იმერეთში და მსგავსი თანამედროვე ტექნიკით აღჭურვილი მეურნეობის აშენებას სამეგრელოში.
„განსაკუთრებით ვამაყობთ იმით, რომ ჩვენი კომპანია გაფართოებასთან ერთად ქმნის ახალ სამუშაო ადგილებს. ეს რეგიონებში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.“ ამბობს ნათია ხელაია, იმერეთი გრინერის დირექტორი. კომპანიის ერთ-ერთი გეგმა თურქეთიდან იმპორტირებული სალათის ფურცლის ჩანაცვლებაა, ასევე, ექსპორტი მეზობელ ქვეყნებში.
კონსულტაციები მცირე ბიზნესისთვის საქართველოში - ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD)
EBRD-ის პროგრამამ „კონსულტაცია მცირე ბიზნესისათვის“, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში მცირე და საშუალო ბიზნესს ეხმარება რომ გაფართოვდნენ და მიაღწიონ წარმატებას, გახდნენ ეკონომიკის კატალიზატორები, ჯერ ადგილობრივად, შემდეგ კი რეგიონის მასშტაბით. პროგრამა საშუალებას აძლევს მცირე და საშუალო მეწარმეებს მიიღონ 10,000 ევრომდე გრანტი და საკონსულტაციო მომსახურება თანადაფინანსებით.

The green shoots of growth in Georgia: hydroponic farming with EU support
Growing Georgian vegetables by employing the latest European technologies – this is the motto of Imereti Greenery, a Dutch-Georgian enterprise located in western Georgia, which has benefited from EU support for its development under the EU4Business initiative, seeing production and profits soar as a result.
Since its establishment, the enterprise has been gradually expanding its greenhouse coverage and now occupies 2 hectares of territory in the city of Samtredia. Lettuce and cucumber here is grown by following hydroponic farming – a modern method of agriculture where crops are cultivated without soil by using mineral nutrients in a water solvent. Smart use of geothermal waters makes farming at Imereti Greenery way more efficient and responsible. The clients of the enterprise comprise of the major supermarket chains and high-class hotels in Georgia.
EU4Business and the EBRD are part of the company’s success story: with the EBRD’s Advice for Small Businesses programme back in early 2016, the enterprise introduced modern accounting standards which made financial reporting much effective and relations with banks much more successful.
Following implementation of the project, production was up 75%, profits rose 380% and the number of staff grew by 129%.
On the back of the accounting changes, the enterprise was also able to secure financing for LED lightning lighting for growing corps in winter, and is now eyeing even further growth: additional space for greenhouse in Imereti and expansion to Samegrelo region.
“We are proud that we are generating job opportunities for locals of the region. Regional development is critical for our country. Each new job can bring real difference to lives of one, two and maybe even more families and communities,” adds Natia Khelaia, the director of Imereti Greenery. Future plans of Imereti Greenery include substituting imports and exporting to the neighbouring countries.
The EBRD Advice for Small Businesses programme, funded in the Eastern Partnership countries by the EU under its EU4Business initiative, aims to promote good management in the SME sector by providing assistance to individual enterprises, helping them to grow their businesses. It supports SMEs to make structural changes and develop new business skills, helping them to thrive and compete in market economies. The programme also enables SMEs to access local consulting services on a cost-sharing basis by providing grants of up to €10,000.